Μετάβαση στο περιεχόμενο

Bug και προβλήματα λογισμικών που δεν επιτρέπουν την εκπόνηση ενεργειακής μελέτης


sdim

Recommended Posts

Για να δούμε τι θα γίνει.

 

Έχω περιέργεια να δω τι θα κάνουν όσοι καταθέσανε μελέτη με μη εγκεκριμένο λογισμικό (π.χ. 4Μ, Civiltech ή ti-soft χωρίς χρήση του TEE-KENAK).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μόλις εισέπραξα κι εγώ μια μεγαλοπρεπή "πάυλα" στον υπολογισμό από το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ, αφού τόλμησα να βάλω 2 πηγές παραγωγής ΖΝΧ (λέβητα και ηλεκτρικό).

 

Μου φαίνεται θα βγάλω το ΠΕΑ του πελάτη χωρίς κατανάλωση ενέργειας για ΖΝΧ κατά τους θερινούς μήνες που σβήνει το καλοριφέρ !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

έφαγα κι εγώ ένα άκυρο στην κατάταξη του κτιρίου στη μελέτη που έκανα. Μετά ήταν που διάβασα τη συζήτηση και διαπίστωσα ότι εγώ έχω 34 διαφανείς επιφάνειες, όλες προς εξωτερικό χώρο και δύο πηγές ΖΝΧ. Μειώνω τις διαφανείς επιφάνειες στις 19 και τις πηγές ΖΝΧ σε μια για δοκιμή, αλλά τίποτα. Ενώ εμφανίζει στην έκθεση δεδομένων και στην έκθεση αποτελεσμάτων τα στοιχεία και για το κτίριο αναφοράς και για το δικό μου, στο tab της ενεργειακής κατάταξης εμφανίζει μόνο τα στοιχεία του κτιρίου αναφοράς και έτσι δε με κατατάσσει.

Έχει διαπιστώσει κανείς κανένα άλλο bug, εκτός από το TOP20 και τα διπλα ΖΝΧ, γιατί εγώ το ψάχνω από χθες και μου φαίνονται όλα λογικά αυτά που έχω βάλει;

Σημείωση: Έχω περάσει όλα τα δεδομένα χειροκίνητα στο πρόγραμμα του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα δύο προαναφερθέντα προβλήματα, έχουν ακόμα αναφερθεί περιπτώσεις όπου:

- Με ίδιο xml δίνει διαφορετική κατάταξη σε άλλον ή ακόμα και στον ίδιο υπολογιστή.

- Το παράδειγμα του ΤΕΕ, μετά από λίγο "χάζεμα" αλλά χωρίς να αλλάξει κάποια τιμή, βγαίνει άλλη κατηγορία. (Προσωπικά εμένα μου βγαίνει πάντα Ζ).

- Σε ενεργειακό επιθεωρητή το πρόγραμμα του ΤΕΕ του έβγαλε το κτίριο Β ενώ το πιστοποιητικό από το υπουργείο του ήρθε Γ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά με το ιδιο xml άλλη κατάταξη τα κάνει.

Το τελευταίο που λες προφανώς το υπουργείο έχει κάποια πιο νέα έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο ΖΝΧ το προγραμμα ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ δεν θα επρεπε να εχει επιλογη να οριζουμε εκτος απο την ισχυ του λεβητα και την μεταφερομενη ισχυ απο το δικτυο διανομης ζεστού νερού οπως στη καρτελα της θερμανσης?

 

Π.χ. στο λυμενο παραδειγμα πρεπει να βαλουμε για ΖΝΧ 46kw στην ισχυ λεβητα αλλα καπου 45kw για την ισχυ του δικτυου... :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διαπιστωσα οτι το προβλημα με τα διαφορετικα αποτελεσματα υπαρχει στα κτιρια που εχουν διαχωριστικες επιφανειες

Ολα οσα εχω,αν μολις τα ανοιξεις κανεις εκτελεση σου βγαινει ενα αποτελεσμα Α

Αν πατησεις να ανοιξουν ολες οι υποκατηγοριες και τις επιλεξεις μια-μια (και τη διαχωριστικη) και ΜΕΤΑ κανεις εκτελεση σου βγαινει καποιο αποτελεσμα Β.

Αν εισαι τυχερος το Α με το Β θα ειναι ιδια κατηγορια.

Σιγουρα ομως δεν θα εχουν την ιδια καταναλωση

Παρατηρησα οτι στο Α μειωνονται οι καταναλωσεις και του κτιριου αναφορας και του υφισταμενου με αποτελεσμα να αυξανει ο λογος

τις περισσοτερες φορες δηλαδη βγαινει μια κατηγορια χειροτερη απο αυτο που πραγματικα ειναι.

Προσπαθω απο χθες να μιλησω με καποιον απο το τμημα υπαστηριξης αλλα τιποτα

εχει κανεις καμια προταση?

το προβλημα επηρεαζει το 80% των ΠΕΑ

ειναι απαραδεκτο να βγαζουμε εν γνωση μας λαθος πιστοποιητικα

Link to comment
Share on other sites

@k_nantia

Έκανα σε δικό μου (ήδη υποβλημένο) αρχείο xml ενεργειακής επιθεώρησης, τις ενέργειες που λες και μου βγάζει ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα. Τόσο για το κτίριο αναφοράς όσο και για το υπάρχον. Και σε δύο διαφορετικούς υπολογιστές.

Τι να πω; Να είμαι τόσο τυχερός;

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί δεν άφησαν ελεύθερη την επιλογή για το κουτάκι της μόνωσης σε δίκτυο διανομής θερμού μέσου παρά μας βγάζει το μήνυμα "Μη ενεργή επιλογή για δίκτυο διανομής θερμού μέσου" και δέχεται την επιλογή μόνο για αεραγωγούς. Μπορείς βέβαια να βάλεις τον αντίστοιχο βαθμό απόδοσης ανάλογα με την μόνωση του δικτύου, αλλά θα ήταν βολικό να υπάρχει η επιλογή ώστε να βλέπεις με την πρώτη ματιά για τι πρόκειται κι όχι να ανατρέχεις στα κιτάπια σου για να δεις τι γίνεται με το δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την k_nantia. Δηλαδή, αν έχω δηλώσει διαχωριστική επιφάνεια προς μη θερμαινόμενο χώρο, τρέξω το αρχείο μια φορά αφού έχω κλικαρει σε ΟΛΑ τα επιμέρους στοιχεία του "δέντρου" στην αριστερή στήλη, μου δίνει εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα (αποτέλεσμα Α) από όταν ανοίξω το αρχείο και κατευθείαν κάνω εκτέλεση (αποτέλεσμα Β). Το αστείο είναι ότι το αποτέλεσμα Α μου φαίνεται σαφώς πιο σωστό ενεργειακά από ότι το Β που βγαίνει κατά πολύ μικρότερο. Και το ακόμα πιο αστείο είναι οτι το Β είναι αυτό που υπολογίζει και το υπουργείο και τυπώνεται στο ΠΕΑ.

 

Και άντε πες ότι για τα πιστοποιητικά των κτιρίων προς πώληση δεν είναι τόσο θέμα, για αυτά όμως που θέλουν να μπουν στο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΏ υπάρχει και μάλιστα μεγάλο καθώς δεν ανεβαίνουν κατηγορία με τίποτα λόγω της πολύ μικρής κατανάλωσης του κτιρίου αναφοράς (που είναι και ο παρανομαστής).

 

Ακόμα πιο αστεία βέβαια ήταν και η απάντηση που έλαβα από το "τμήμα τεχνικής υποστήριξης" του ΤΕΕ όταν κάλεσα για να τους πω το πρόβλημα και αν γνωρίζουν κάτι. Η πρώτη απάντηση ήταν να αλλάξω τα κόμματα και τις τελείες όπως έχει αναφερθεί και αλλού. Εννοείται ότι αυτό το είχα κάνει ήδη και όταν ρώτησα αν είναι δυνατόν να στείλω το αρχείο μου στους προγραμματιστές στους να το τεσταρουν μου απάντησαν ότι η σύμβαση των προγραμματιστών της τεχνικής υποστήριξης έχει λήξει και ως εκ τούτου δεν υπάρχει υποστήριξη. Αν θέλω λέει να το στείλω σε ένα email αλλά αμφέβαλε και ο ίδιος ότι θα το δει κανείς.

 

Αα και η πιο κορυφαία ατάκα μετά την συμβουλή για τα κόμματα και τις τελείες : "Κοιτάτε κύριε μου, εγώ κανονικά δεν έπρεπε καν να απαντάω στο τηλέφωνο, αλλά το κάνω για να σας βοηθήσω" :|

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.