Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΙ και αναγνώριση στη Γερμανία


spgirl

Recommended Posts

Είναι πραγματικά λυπηρό να βλέπω έναν νέο "συνάδελφο" να μιλάει έτσι απαξιωτικά...

 

Δεν απαξιώνω καθόλου τα Ελληνικά Ιδρύματα και ούτε τους συναδέλφους .

 

Αναγνωρίζω το έργο τους και πολλές φορές έχω διαφημίσει αυτά τα ιδρύματα στο εξωτερικό με το καλύτερο τρόπο .Το να επισημάνω όμως κάποια πράγματα εδώ στην χώρα μου που τα θεωρώ ότι πρέπει να αλλάξουν προς το καλό τους δεν το εκλαμβάνω ως απαξίωση .

 

stayros

 

Δεν έχω καμία αντίρρηση .Ούτε με την συνάδελφο spgirl δεν έχω κάτι προσωπικό διότι είμαστε γείτονες και ποτέ δεν τα βάζω με τον γείτονα μου ούτε και με τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρούμε καλύτερος από κανέναν συνάδελφο μου απλός βγήκα και πέρα της χώρας μου βλέποντας ποιο είναι το σωστό και ποιο το λάθος .

Δεν απαξιώνω λοιπόν κανένα αλλά προσπαθώ μέσο της άποψης μου να πω την γνώμη μου με βάση αυτό που θεωρώ σωστό .

 

Με άλλα λόγια προσπαθώ να βοηθήσω με τον τρόπο μου τα Ελληνικά Ιδρύματα ώστε στο μέλλον να προσαρμοστούν σε ένα σύστημα που θεωρώ ποιο σωστό .

 

Το ότι πήγες Βουλγαρία δε σε έκανε πιο ειδικό για να γνωρίσεις το λάθος και το σωστό.

 

Επίσης, δε σε έχρισε κανείς σύμβουλο του Υπουργείο Παιδείας ώστε "βοηθήσεις με τον τρόπο μου τα Ελληνικά Ιδρύματα ώστε στο μέλλον να προσαρμοστούν σε ένα σύστημα που θεωρώ ποιο σωστό". Έχουν αυτοί τους δικούς τους.

 

Τέλος, δε θέλω χάρες λόγω γειτονίας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν συμφωνία κυρίων. Αν δεις ότι σε θίγει κάτι που λέω μου το λες με pm. Ομοίως και το ανάποδο. Ελπίζω να τελειώνουμε εδώ με αυτά τα σκηνικά.

Link to comment
Share on other sites

spgirl

 

Τα Ελληνικά Ιδρύματα μπορούν να μείνουν όπως ακριβώς τα θέλεις .

 

Αλλά το κράτος μας πρέπει να εφαρμόσει την συνθήκη της Μπολόνιας όσον αφορά τους Ξένους Τίτλους από την στιγμή που είναι μέλος της Ευρώπης ασχέτως από το πως είναι το εσωτερικό του σύστημα στην χώρα μας .

Δεν μπορείς να συμψηφίζεις δύο Διπλώματα σε ένα , μόνο και μόνο επειδή το σύστημα στην Ελλάδα θέλεις να είναι 5 έτη .

 

Άρα λοιπόν ο καθένας μας έχει λόγο και ευθύνη σε αυτά τα θέματα .

Όπως εσύ είπες κάποτε ότι μπορείς να κρίνεις το ΔΟΑΤΑΠ για το έργο του έτσι και εγώ μπορώ να κρίνω αυτήν την κατάσταση από την στιγμή που με αγγίζει .

Η θα είμαστε μέλη στην Ευρώπη εφαρμόζοντας αυτά που εφαρμόζουν από κοινού όλα τα κράτη μέλη ή θα πρέπει να φύγουμε από την Ευρώπη .

Άρα αργά η γρήγορα εάν θέλουμε να παραμείνουμε στην Ευρώπη θα πρέπει να προσαρμοστούμε και εμείς όπως όλα τα κράτη είτε μας αρέσει αυτό είτε όχι .

Link to comment
Share on other sites

και δεύτερο αυτές οι επιστολές και ότι γίνεται στο παρασκήνιο δεν λέγονται διότι θεωρούνται έγγραφα που δεν μας αφορούν και που δεν πρέπει να τα γνωρίζουμε .

Το δημοσίευμα που σχολιάζουμε δεν το έθεσα εγώ αλλά αυτός που άνοιξε το θέμα .

 

κι όλα αυτά που μας αράδιασες τα άντλησες από το δημοσίευμα του κ...ου.

κι εγώ πρέπει να το δεχτώ και να κάτσω στα αβγά μου.

Εγώ τουλάχιστον ρώτησα κι έμαθα πως χαρακτηρίζονται τα ΤΕΙ στην Ευρώπη από την κυβέρνησή μας και ζητάω το ίδιο να το εφαρμόσει κι εκείνη.

Αν με χαρακτήριζε ΙΕΚ δεν θα μπορούσα να μιλάω.

Λοιπόν αν δεν έχεις να μας πει τίποτα ουσιαστικό κάτσε στα αβγά σου κι ασχολήσου με ότι έχεις μάθει κι άσε τις παπαγαλίες για πράγματα που ούτε ξέρεις ούτε μπορείς να μάθεις από το πληκτρολόγιο.

Μην ξανασχοληθείς με τα ΤΕΙ γιατί είσαι άσχετος επί του θέματος και διαστρεβλώνεις την πραγματικότητα. Τις φαντασιώσεις σου να τις χρησιμοποιείς σε ποιό εποικοδομητικά πράγματα, να πιάνουν και "τόπο"....

Link to comment
Share on other sites

Τα Ελληνικά Ιδρύματα μπορούν να μείνουν όπως ακριβώς τα θέλεις .

 

Τι να σχολιάσω σε αυτό... Δεν είναι θέμα τι θέλω εγώ...

 

Αλλά το κράτος μας πρέπει να εφαρμόσει την συνθήκη της Μπολόνιας όσον αφορά τους Ξένους Τίτλους από την στιγμή που είναι μέλος της Ευρώπης ασχέτως από το πως είναι το εσωτερικό του σύστημα στην χώρα μας .

 

Αυτό σε καίει και μόνο... Άρα μην "προτείνεις" λύσεις για την αναβάθμιση των ελληνικών ΑΕΙ... Δε σε ενδιαφέρουν... Το διπλωμα σου να αναγνωριστεί και μόνο. Σε αυτό έχεις δίκιο, αλλά αφού αυτό σε νοιάζει όμως, να μην εκφέρεις γνώμη για τα ελληνικά ΑΕΙ και ΤΕΙ.

 

Άρα λοιπόν ο καθένας μας έχει λόγο και ευθύνη σε αυτά τα θέματα .

Όπως εσύ είπες κάποτε ότι μπορείς να κρίνεις το ΔΟΑΤΑΠ για το έργο του έτσι και εγώ μπορώ να κρίνω αυτήν την κατάσταση από την στιγμή που με αγγίζει .

Η θα είμαστε μέλη στην Ευρώπη εφαρμόζοντας αυτά που εφαρμόζουν από κοινού όλα τα κράτη μέλη ή θα πρέπει να φύγουμε από την Ευρώπη .

Άρα αργά η γρήγορα εάν θέλουμε να παραμείνουμε στην Ευρώπη θα πρέπει να προσαρμοστούμε και εμείς όπως όλα τα κράτη είτε μας αρέσει αυτό είτε όχι .

 

Ποια κατάσταση σε αγγίζει? Δεν εισαι απόφοιτος ελληνικού ΑΕΙ αλλά του αξιοθαύμαστου TUS.

Link to comment
Share on other sites

fraafr

 

Δεν έχει κανένας αντίρρηση να σου αναγνωρίσει το κράτος το ΤΕΙ ως ομοταγή και ότι άλλο θέλεις διότι και η στάση αυτή που κρατάει απέναντι στα ΤΕΙ και για μένα είναι παράλογη .Όμως όπως είπα το κάθε κράτος γνωρίζει μέσο του NARIC την θέση που έχει το ίδρυμα και οποιοδήποτε ίδρυμα στην χώρα προέλευση του .

Το τι θα κάνει από εκεί και πέρα η κάθε χώρα είναι δικό της θέμα .

Εγώ διατυπώνω αυτά που γνωρίζω .Στην περίπτωση μου το ΔΟΑΤΑΠ ρώτησε για την προέλευση του τίτλου στο αντίστοιχο NARIC της Βουλγαρίας .

 

Από το αντίστοιχο NARIC της Βουλγαρίας μου επιβεβαίωσαν μέσο του αριθμού πρωτοκόλλου αναγνώρισης του τίτλου το τι ακριβώς ρώτησε το αντίστοιχο Ελληνικό NARIC με διαβεβαίωσαν λοιπόν πως και το αντίστοιχο NARIC της Βουλγαρίας ρωτάει τα ίδια πράγματα και ακολουθεί και εφαρμόζει την ίδια πολιτική .Άρα λοιπόν το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι δεν μπορεί δυο χώρες της Ευρώπης Ελλάδα και Βουλγαρία να κάνουν το ίδιο πράγμα και οι υπόλοιπες να έχουν άλλο σύστημα .Το ίδιο ακριβώς γίνεται και ως προς το NARIC της Αγγλίας για τους Τίτλους που έρχονται από την Αγγλία και το γνωρίζω από γνωστούς μου που σπούδασαν στην Αγγλία .Άρα λοιπόν γίνετε γνωστό σε κάθε κράτος το τι θέση έχει ένα ίδρυμα στον τόπο του και σύμφωνα με αυτό λαμβάνει τις ανάλογες αποφάσεις .

Link to comment
Share on other sites

fraafr

 

είπα το κάθε κράτος γνωρίζει μέσο του NARIC την θέση που έχει το ίδρυμα και οποιοδήποτε ίδρυμα στην χώρα προέλευση του .

 

Εγώ διατυπώνω αυτά που γνωρίζω .Στην περίπτωση μου το ΔΟΑΤΑΠ ρώτησε για την προέλευση του τίτλου στο αντίστοιχο NARIC της Βουλγαρίας .

 

.

 

τα NARIC και τα κάθε NARIC όπως είπες δεν τα γνωρίζεις..

 

Δεν γνωρίζεις τίποτα ουσιαστικό για τα ΤΕΙ

 

Το τί έκανε το ΔΟΑΤΑΠ για σένα στα τρυφερά μας στο κάτω κάτω γιατί δεν μας απασχολεί το θέμα σου. Το θέμα είναι άλλο και έχεις γεμίσει το thread με μ.......ίες βουλγάρικες.

Λοιπόν το κουβαδάκι σου και σε άλλο θέμα, γιατί τα τσουρέκια είναι μικρά...

Link to comment
Share on other sites

lazarosk αν είναι να αλλάξει κάποιος τα ελληνικά ΑΝΩΤΑΤΑ εκπαιδευτικά ιδρύματα(τει αει ασκτ πολυτεχνεία στρατιωτικές σχολές εκκλησιαστικές ακαδημίες) αυτός είναι ο Έλληνας φοιτητής και μόνο.......τώρα για την αναγνώριση των τει στα ξένα κράτη,αναγνωρίζονται ως πανεπιστημιακά πτυχία ένα απλό παράδειγμα ανάμεσα στα χιλιάδες είναι το ότι κάτοχος ελληνικού πτυχίου τει μπορεί οπουδήποτε στο εξωτερικό να κάνει master kai διδακτορικό δεν θυμάμαι κανέναν γνωστό με πτυχίο από ιεκ να τον δέχτηκαν έξω σε master!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

konst

Αναφέρθηκα στα αντίστοιχα ΤΕΙ της Βουλγαρίας ότι δεν ανήκουν στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και όχι στα δικά μας τα ΤΕΙ .Όσον αφορά για τα δικά μας αυτό που λέω είναι ότι δεν υπάρχουν τέτοιου είδους Ιδρύματα στα Βαλκάνια . Το ξέρω ότι κάποιος από ΤΕΙ μπορεί να κάνει Μεταπτυχιακό και Διδακτορικό ακόμα και στην Βουλγαρία αλλά η διαφορά είναι ότι ο Βασικός Τίτλος είναι αυτός που δίνει τα Ε.Δ και όχι τα Μεταπτυχιακά και τα Διδακτορικά .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.