Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΙ και αναγνώριση στη Γερμανία


spgirl

Recommended Posts

«Στην Ελλάδα οι σπουδές στα ΤΕΙ είναι ανάλογες με το δικό μας Μικρό Πολυτεχνείο. Έτσι όταν έρχονται οι απόφοιτοι των ΤΕΙ στη Γερμανία διαπιστώνουν πως το δίπλωμά τους δεν είναι ισότιμο με τον τίτλο ενός αρχιτεχνίτη, που είναι η βασική προϋπόθεση για να ανοίξει κανείς μια βιοτεχνία». ..

 

Bρε Σταύρο τι σχέση έχουν τα ΤΕΙ τότε.

Αφού αναφέρεσαι σε αρχιτεχνίτες , τότε μήπως το άρθρο αναφέρεται σε αποφοίτους ΤΕΛ , ΙΕΚ , σχολών ΟΑΕΔ κτλ..

Επίσης δεν λέει ξεκάθαρα Fachoschulen αλλά Μικρό Πολυτεχνείο.

Μήπως αυτό είναι κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

@vaggelhs92: τί είναι τα fachochschule? Τεχνικά λύκεια; Γι' αυτό εγγράφονται στο ΤΕΕ;

 

Ρε παιδιά αν δεν ξέρετε μην σχολιάζετε...

Ναι, τεχνικά λύκεια είναι.Προκύπτει και απο ελεύθερη μετάφραση(πάνω-κάτω).

Στο ΤΕΕ εγγράφονται και οι απόφοιτοι ρουμανικού πανεπιστημίου, που έχουν εξεταστεί σε μια σούμα 20 μαθημάτων.Τα fachschule θα ξέφευγαν...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ακριβώς οι Γερμανοί δεν είναι ηλίθιοι να δίνουν απεριόριστα δικαιώματα σε 15 αντικείμενα με ένα πτυχίο/διπλώμα, έχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις για κάθε εργασία. Δεν ξέρω πως και τι, αλλά από το άρθρο φαίνεται πως για να ανοίξεις βιοτεχνεία χρειάζεσε τον τίτλο του αρχιτεχnίτη, πράγμα που δεν δίνεται άμεσα με το πτυχίο του fachhochschule.

Link to comment
Share on other sites

Τα Fachoschulen δεν είναι Τεχνικά Λύκεια αλλά τα αντίστοιχα Γερμανικά ΤΕΙ.

 

Συμφωνώ. Όταν είχα ρωτήσει τον πατέρα μου για τη σχολή αυτή που είχε τελειώσει, την είχε περιγράψει σα πανεπιστήμιο με περισσότερο τεχνικό χαρακτήρα, δλδ ελληνικά ΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά ρε spy γιατί με την παράθεση που έκανες καταρρίπτεται και ο μύθος της υποχρεωτικής πενταετούς διάρκειας σπουδών για την απονομή του τίτλου του μηχανικού στη Γερμανία... :) :) :) :)

 

Επίσης κάτι αντίστοιχο με αυτό που λέει ο stayros συμβαίνει και στην Ισπανία. Είναι σαφής ο διαχωρισμός ανάμεσα σε Πολυτεχνεία και ΤΕΙ όσον αφορά τις μελέτες με τις οποίες ασχολείται ο καθένας αλλά για να πάρει άδεια κάποιος του Πολυτεχνείου να κάνει ορισμένα από αυτά που κάνει ο απόφοιτος του ΤΕΙ θα πρέπει να έχει και το αντίστοιχο πτυχίο. Συνήθως εγγράφονται στο ΤΕΙ, παραδίδουν πτυχιακή και λαμβάνουν και αυτόν τον τίτλο σπουδών. Τουλάχιστον έτσι μου τα μετέφερε Έλληνας που μεγάλωσε και σπούδασε στην Ισπανία.

Link to comment
Share on other sites

@spy1551 νομίζω πως ο συγγραφέας δεν ήξερε πως να μεταφράσει το fachhochschule και ίσως λόγω ηλικίας χρησιμοποίησε την έννοια "μικρό πολυτεχνείο".

 

@spgirl είσαι απόγονος γερμανοτειτζή; Το ξέρα πως κάτι καλό κρύβεις μέσα σου... :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω εγώ τί έγινε; Πήγε στο google translator, έβαλε το fachhochschule και του έβγαλε Πολυτεχνείο. Επειδή όμως ήξερε ότι δεν μπορεί να είναι το ίδιο με το Universitat, πρόσθεσε το Μικρό μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

@spgirl είσαι απόγονος γερμανοτειτζή; Το ξέρα πως κάτι καλό κρύβεις μέσα σου... :Ρ

 

οff topic:

Πεθαίνω με την λέξη "γερμανοτειτζή"...Χαχαχχαχαχα

 

Που να δεις τι καζουρα γίνεται στο σπίτι... Εγω να του λέω ότι είναι ένας υπο-μηχανικος (πάντα να τονίζω το υπο) αυτός να λεει ότι είμαι μηχανικός του κω... Να του λέω σιγά τα ΕΔ που έχεις, να μου λέει ότι επίτηδες δεν άκουγε διαταγές από τον προισταμενό του ΑΕΙτζη... Χαχαχαχαχα

 

Όταν πέρασα Πολυτεχνείο, ξενέρωσε γιατί θα ήμουν και καλά "ανώτερη" (βέβαια ο γλυκός μου έκλαψε στην Ορκωμοσία μου...)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.