Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι έχει μέσα ο ΔΔΕ;


AlexisPap

Recommended Posts

Για όσους έχουν την απορία, αλλά δεν έτυχε ποτέ να πέσει στα χέρια τους ένας χαλασμένος ΔΔΕ.

 

Τι κύκλωμα υπάρχει μέσα στον ΔΔΕ ώστε να ανοίγει ο διακόπτης μόλις υπάρξει διαφορικό ρεύμα >30mA;

Στην φάτσα του ΔΔΕ βλέπουμε ένα σχηματοποιημένο κύκλωμα, που λίγοι είναι σε θέση να αντιληφθούν τι σημαίνει:

Οι τρεις φάσεις και ο ουδέτερος διέρχονται μέσα από έναν τοροειδή πυρήνα, μαζί με ένα πηνίο που τροφοδοτεί έναν ηλεκτρομαγνήτη. Ο ηλεκτρομαγνήτης σκανδαλίζει τον μηχανισμό ανοίγματος του κυκλώματος, από κοινού για τις τρεις φάσεις και τον ουδέτερο. Ένας διακόπτης πιέσεως που μέσω μίας αντίστασης γεφυρώνει τις φάσεις 1 και 2 αποτελεί την διάταξη ελέγχου.

Πρόκειται για ένα απλούστατο ηλεκτρομηχανικό αυτοματισμό, που κρύβει αρκετές λεπτομέρειες...

 

picture.php?albumid=166&pictureid=493

 

 

Να όμως που ένας ΔΔΕ "χάλασε" και ήρθε η ώρα της νεκροψίας. Ιδού τι έχει μέσα:


  • Έναν τοροειδή μετασχηματιστή ρεύματος που δίνει στο τύλιγμα ελέγχου μία κάποια τάση όταν υπάρξει διαφορικό ρεύμα. Το δευτερεύων έχει καλή χωρητική απομόνωση με τα πρωτεύοντα, όπως συμβαίνει σε κάθε αξιοπρεπή μετασχηματιστή ρεύματος.
  • Μία πλακέτα με απλούστατο κύκλωμα που αναλαμβάνει να τροφοδοτήσει τον μηχανισμό απασφάλισης.
  • Τον μηχανισμό απασφάλισης που αποτελείται από έναν ηλεκτρομαγνήτη με μαγνητικό πυρήνα:
    Όταν οπλίζουμε τον ΔΔΕ ο οπλισμός του ηλεκτρομαγνήτη έρχεται σε επαφή με τον πυρήνα και συγκρατείται πάνω του λόγω της μόνιμης μαγνήτισης.
    Όταν στο πηνίο του ηλεκτρομαγνήτη φτάσει εναλλασσόμενη τάση λόγω των 30mA διαφορικού ρεύματος, η διατάραξη του μαγνητικού πεδίου προκαλεί την αποδέσμευση του οπλισμού. Ο τελευταίος με την δύναμη του ελατηρίου επαναφοράς προσκρούει στην διάταξη σκανδαλισμού του ΔΔΕ και προκαλεί το άνοιγμα του κυκλώματος.

 

picture.php?albumid=166&pictureid=494

 

 

 

Με λίγο "σκάλισμα" παραπάνω βλέπουμε κι άλλες λεπτομέρειες:

την πλακέτα με εξαρτήματα smd και το πηνίο οπλισμένο, χωρίς το μπλε κάλυμμά του...

 

picture.php?albumid=166&pictureid=495

 

 

 

Και να το σχηματικό διάγραμμα του κυκλωματος:

 

picture.php?albumid=166&pictureid=496

 

 

Οι δύο δίοδοι λόγω της τάσης κατωφλίου προστατεύουν τους πυκνωτές τανταλίου από υπερβολική ανάστροφη τάση.

Η αντίσταση (.7Ω) υπάρχει μάλλον για να περιορίσει την επίδρασης της χωρητικότητας της επαφής PN των διόδων στην συμπεριφορά του κυκλώματος.

Οι δύο πυκνωτές τανταλίου (33μF) συγκροτούν μεσοπερατό φίλτρο συχνοτήτων, με προφανή προορισμό να περιορίζει την επίδραση των αρμονικών και των ενδεχόμενων χαμηλόσυχνων παλμών.

 

Η αντίσταση του δευτερεύοντος μετρήθηκε 1.2Ω, του πηνίου 9.2Ω...

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

AlexisPap, τα σέβη μου...

 

Έμαθα επιτέλους, πληρέστερα και πιο κατανοητά, τι είναι ΔΔΕ... Στο πολυτεχνείο αυτά μας τα ξεπετάξανε, και έπρεπε να αγοράζω βιβλία για να μάθω...

 

Και πόσο τέλειο ένας Πολιτικός Μηχανικός να κάνει ηλεκτρολογικά σεμινάρια... Αξίζεις όλα τα ΕΔ του κόσμου... (χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα)

Link to comment
Share on other sites

Χα χα! Βρε spgirl, θες να μου δώσεις ΕΔ επειδή ξεκοίλιασα έναν ΔΔΕ;

Εδώ ούτε το 20% των ΕΔ του Πολιτικού Μηχανικού δεν έχω καλύψει ακόμη!

 

ευχαριστώ πάντως για το κοπλιμάν!

:P

 

Υ.Γ: ωραίο, ΕΔ λόγω ΔΔΕ...

Link to comment
Share on other sites

Καλέ εγώ στα δίνω τα ΕΔ? Τι είμαι, το Υπουργείο Ανάπτυξης?

 

Έχω σαφέστατη γνώμη για τα ΕΔ, την έχω πει πολλάκις...

 

Τα εύσημα ηθελα να σου δώσω, αλλά δε το εκτίμησες...

Link to comment
Share on other sites

Οί πολιτικοί μηχανικοί είναι οί πιό πολυπράγμωνες-διαβασμένοι ΙΜΗΟ από

όλους τούς μηχανικούς. Ισως είναι λόγω τού αντικειμένου τους νά ασχολούνται

μέ πολλά καί διάφορα, ίσως επειδή έχουν ελεύθερο χρόνο, ίσως επειδή

κάνουν μανατζμεντ στό έργο, κλπ.

Εμένα πάντως οί γνωστοί μου ΠΜ μέ έχουν εντυπωσιάσει.

.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το γνωστό αντιηλεκτροπληξιακό:

 

Συγκρίνει το ρεύμα που υπάρχει σε όλους τους αγωγούς (φάσεις και ουδέτερος) της παροχής. Όταν κάπου υπάρξει μια μικρή διαρροή -επειδή ενδεχομένως κάποιος έπιασε γυμνό καλώδιο ή ό,τι άλλο- ο ΔΔΕ αντιλαμβάνεται την διαφορά ρεύματος που προκύπτει και "πεύτει", δηλαδή κόβει την παροχή.

 

Πράγμα πολύ καλό γι' αυτόν που έπιασε τον γυμνό αγωγό...

Link to comment
Share on other sites

ονομάζεται και έτσι

και λόγω της ευαισθησίας του (καταλαβαίνει πολύ μικρές αμπερομετρικές διαφορές) ''πέφτει'' ταχύτερα από τα κοινά αυτοματάκια και ασφάλειες

και μπορεί να σώσει ζωές και περιουσίες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.