Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό ερώτημα: Άνοιγμα οπών σε πλάκες ΟΣ


aithilenio

Recommended Posts

sdim

 

εαν την βρω θα την βάλω. Καρωτιέρα Φ60 σε δοκαρί και τα πήρε όλα μαζί για κλιματιστικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από δική μου εμπειρία δεν μου αρέσει να μην μου τηλεφωνούν. Πήγα μια μέρα πριν σε οικοδομή όπου είχα μελετήσει θεμελίωση με ραντιέ 50εκ. και βλέπω τον υδραυλικό να περνάει σωληνώσεις.... Το τι ακούσανε ιδιοκτήτης και υδραυλικός δεν λέγεται (ακριβώς επειδή δεν με ενημέρωσαν για να βρούμε μαζί μια λύση...). Δεν αντέχω να περνάνε σωλήνες μέσα από τα θεμέλια (ειδικά στα θεμέλια...)

 

 

Γιάννη καλησπερα, συνήθως βλέπουμε τους υδραυλικους να περνούν σωληνες αποχετευσης σε ραντιε θεμελιώσης ανάμεσα στην πρώτη σχαρα και στην δευτερη χωρις να κοπει ουτε ενα σιδερο. Οπότε η ερωτηση μου είναι εφόσον δεν κόβετε ουτε ενα σίδερο απο την θεμελίωση αν υπάρχει άλλος παράγοντας που επηρεάζει την στατικοτητα του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε η ερωτηση μου είναι εφόσον δεν κόβετε ουτε ενα σίδερο απο την θεμελίωση αν υπάρχει άλλος παράγοντας που επηρεάζει την στατικοτητα του κτιρίου.

Με την ίδια λογική, φωλιές και ασυνέχειες στη μάζα δομικών στοιχείων από σκυρόδεμα, δεν θα ήταν πρόβλημα!!!!

Σε λίγο θα μας βγάλεις και άχρηστη την δόνηση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχε σκοπο να προσβαλει ο ανθρωπος..

 

George Pngts

Τα στοιχεια μελετουνται να ειναι συμπαγη...

Θα μου πεις ενα σπιραλ που θα περασει απο το δοκαρι ειναι προβλημα..Δεν ειναι αλλα ας το αποφευγουμε..

Δεν βλεπω λογο να περασουν οι Φ100 απο την ραντιε με το ετσι θελω..

Πρωτα πρωτα για πρακτικους λογους, αν σπασει κατι τρεχα γυρευε...

 

Λυσεις υπαρχουν...Αρκει και εσεις και εμεις να ειμαστε συνεργασιμοι...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρήτικα εαν η ασυνέχεια βρίσκεται εντός της ουδέτερης ίνας,

δεν υπάρχει πρόβλημα.

Βέβαια έτσι πιστεύανε πριν από 30 χρόνια

και βλέπουμε σε παλιά κτίρια αγωγούς αποχέτευσης να περνάνε μέσα από υποστηλώματα. Θεωρητικά οι αγωγοί βρισκόντουσαν επάνω στον άξονα συμμετρίας, αλλά κατά την σκυροδέτηση οι αγωγοί κολούσανε σε κάποια παρειά.

Επιπλέον αν έσπαγαν οι αγωγοί (που έσπαγαν) είχαμε μεγάλες φθορές σε σκυρόδεμα και ωπλισμό.

Όλα αυτά, σε συνδιασμό με σοβαρές βλάβες που παρατηρήθηκαν σε κόμβους κτιρίων με ενσωματωμένους αγωγούς σε κατακόρυφα στοιχεία

στους σεισμούς του '81, οδήγησαν στην απαγόρευση της διέλευσης αγωγών εντός δομικών στοιχείων

Link to comment
Share on other sites

George Pngts

 

θα συμφωνήσω με τους παραπάνω. Θα σου πω μια πραγματική ιστορία για να καταλάβεις. Αποχέτευση περνούσε μέσα απο τοιχίο. Κάποια στιγμή δεν τράβαγε. Πήγαν λοιπόν και ρίξανε χημικά για να την ξεβουλώσουν. Τα χημικά έφαγαν τον οπλισμό. Μιλάω να δεις το Φ20 σε Φ4. Μιλάμε για κεντρικό τοιχίο 9 μέτρα ύψος. Φαντάσου πολύ απλά το κόστος επισκευής και την ταλαιπωρία. Καλύτερα εξωτερικά με λιγο νευρομεταλ και ας μην είναι ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Ο ουδετερος αξονας εξαρταται απο τα εντατικα μεγεθη..

Τα οποια δεν ειναι σταθερα για ολους τους συνδυασμους...

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά στην θεμελίωση, το είπα διότι αν σπάσει σωλήνας, σου τρώει τα θεμέλια χωρίς να παίρνεις χαμπάρι, αλλά και να πάρεις χαμπάρι, είναι πολύ δύσκολο 1) Να βρεις την βλάβη και 2) να την επισκευάσεις.

 

Νομίζω ότι είναι τριτοκοσμικό πλέον να περνάνε αγωγοί (ειδικά αποχέτευση Φ10!!!) μέσα από τα φέροντα στοιχεία...

 

Και κάτι άλλο: Το πρόβλημα δεν είναι μόνο να μην κοπεί κανένα σίδερο. Καταρχήν το σκυρόδεμα παίζει πολύ σπουδαίο ρόλο στην αντοχή και την λειτουργικότητα των δομικών στοιχείων. Αφετέρου δε το σκυρόδεμα προστατέυει τον χάλυβα από διαβρώσεις (ενανθρακώσεις, χλωριώσεις κλπ) και επιπλέον το "βοηθάει" να δουλέψει σε θλίψη και εφελκυσμό (συνάφεια, περίσφιξη)

 

ΥΓ Συνάδελφοι, αν μπορεί κανείς να το εξηγήσει καλύτερα για μη μηχανικούς πάω πάσο... :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο terry παραπάνω δεν είχα σκοπο να προσβάλω κανενα. Εδω μέσα φιλοξενούμαι ως μη μηχανικός για να πάρω καποιες γνώσεις παραπάνω. Σαφώς και η μελέτη γίνετε απο εσας ενω η κατασκευη απο εμας. Δεν ξέρω για άλλους αλλα εγω επουδενει δεν προσπαθω να σας το παίξω ξύπνιος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.