Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφορίες για σύνταξη τοπογραφικού.


Recommended Posts

tasakos, δεν νομίζω να παρεξήγησες το δικό μου μήνυμα, όπου απλά πρότεινα αυτό που θα έκανα στην περίπτωση που θα αγόραζα εγώ.

Για πινακίδες ΓΥΣ δεν γνωρίζω αφού δεν ασχολούμαι με τοπογραφικά.

Link to comment
Share on other sites

Stefanako, για να βοηθήσω λίγο στην κατανόηση των όσων είπαν οι έμπειροι συνάδελφοι, εκτιμώ πως πρέπει να συνεργαστείς με έναν τοπογράφο ώστε να κάνεις μια εφαρμογή της διανομής επί του εδάφους ώστε να δεις εάν τα όρια όπως έχουν υλοποιηθεί σήμερα είναι ορθά και το γήπεδο δεν έχει απομειωθεί με κάποιον τρόπο. Γιατί καλό είναι να βλέπεις το διάγραμμα της διανομής, και ακόμα καλύτερο είναι να βλέπεις ένα ωραίο οικόπεδο, αλλά είναι επιτακτικό να συσχετιστούν αυτά τα δύο πριν προχωρήσεις.

Νομίζω πως καταλαβαίνεις πως όλοι θέλουμε να σε γλυτώσουμε από πιθανά τραβήγματα στο μέλλον. Καλή συνέχεια και εύχομαι να προσωρήσεις χωρίς προβλήματα στην επένδυση σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

stefanakos, μια ερώτηση. Είσαι απολύτως σίγουρος πως θα αγοράσεις αυτό που λέει το σχέδιο? Με αυτό το εμβαδό και τις διαστάσεις?

Στείλε έναν τοπογράφο να σου το μετρήσει και να σου συντάξει το τοπογραφικό. Χρήματα θα δώσεις, δεν θα δώσεις?

 

αν κανω μονος μου το τοπογραφικο, τοτε δε θα δωσω χρηματα. μονο ο συμβολαιογραφος θα παρει. ισως καταφυγω σε τοπογραφο εν τελει.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να το κάνεις μόνος σου, ποιος ο λόγος να πας σε τοπογράφο?

Αρκεί να λάβεις υπόψη σου αυτά που σου έγραψε παραπάνω ο Θεοχάρης.

Link to comment
Share on other sites

Συναδέλφισσα, μελέτησε σε παρακαλώ λίγο το forum. Το ερώτημα σου είναι θεμελιώδες και δεν έχει νόημα να σου απαντήσει κάποιος έτσι απλά. Κερδισμένη θα βγεις εάν πάρεις στα χέρια σου τον Ν. 1337/83 και τον διαβάσεις προσεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε terry

έστω και λίγο καθυστερημένα ναι

έχω βρεί και τριγωνομετρικα και στάσεις και ορόσημα

έχω ξαναγράψει ότι η εξάρτηση απο την ΓΥΣ δεν είναι λύση γιά κάθε περίπτωση

τα προβλήματα παλιών και νέων συνορθώσεων,οι δυνατοτητες μετασχηματισμών τα έχουμε συζητήσει στο φόρουμ

η επανεφαρμογή διαγραμμάτων διανομών είναι πολύλποκο θέμα

η μεθοδολογία δεν είναι μονοσήμαντη

και οι μηχανικοί δεν είμαστε μάγοι!!!!

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις δεν διαφωνω...

Απλα αν δεν βρεις τα οροσημα κτλ που λες...(ειναι απολυτως φυσικο να μην τα βρεις..)

Τι θα κανεις??

Μη εξαρτημενο τοπογραφικο???

Γιαυτο ανεφερα το ΕΓΣΑ....

Απλα, χωρις να εχω μεγαλη εμπειρια σε διανομες, οσοι χαρτες εχω δειςειναι "τετραγωνισμενα" οικοπεδα....

Δεν νομιζω οτι θα βρεις ορθη γωνια αν πας θα εφαρμοσεις παλι τη διανομη (και αυτο φυσικο, αφου καποιες διανομες ειναι απο το 1947...)

Αρα εκει τι κανεις????

Μου εχει τυχει περιπτωση που το κληροτεμαχιο ηταν 50τμ μικροτερο...Με συνορα (παλια συρματοπλεγματα) 50ετων...Ο ιδιοκητητης μου λεει "μην το ψαχνεις...απο παιδι ετσι το θυμαμαι..."και απλα εβαλα το αποσπασμα της διανομης και σημανση της διαφορας...

Link to comment
Share on other sites

για τις επανεφαρμογές ενώ μπορεί να πεί αρκετά κανείς

είναι εξαιρετικά δύσκολο να γράψει χρειάζεται απτά παραδείγματα,διαγράμματα,υπολογισμούς κλπ

η κάθε περίπτωση έχει τις ιδιαιτερότητες της

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.