Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεύθερη πρόσβαση σε ακάλυπτο


utumno

Recommended Posts

Μήπως είναι και προιόν συναλλαγης?

 

βλέπεται που καταλήξαμε ... όλα να φαίνονται προϊόν συναλλαγής :( :(

 

Φίλε μου προφανώς ο μελετητής μηχανικός καθώς και ο αρμόδιος ελεγκτής μηχανικός της πολεοδομίας δεν ήξερε την διάταξη αυτή ... (ομολογώ πως ούτε και εγώ την έχω ακουστά) ... άνθρωποι είμαστε και σφάλματα κάνουμε :roll:

 

Τώρα ανέφερε στον εργολάβο ότι έχει γίνει λάθος μήπως μπορεί να σου δώσει την άλλη θέση ....

 

Κατα τα άλλα η οικοδομή είναι περατωμένη ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Μήπως είναι και προιόν συναλλαγης?

 

βλέπεται που καταλήξαμε ... όλα να φαίνονται προϊόhttp://www.michanikos.gr/posting.php?mode=quote&p=19104ν συναλλαγής :( :(

 

Φίλε μου προφανώς ο μελετητής μηχανικός καθώς και ο αρμόδιος ελεγκτής μηχανικός της πολεοδομίας δεν ήξερε την διάταξη αυτή ... (ομολογώ πως ούτε και εγώ την έχω ακουστά) ... άνθρωποι είμαστε και σφάλματα κάνουμε :roll:

 

Τώρα ανέφερε στον εργολάβο ότι έχει γίνει λάθος μήπως μπορεί να σου δώσει την άλλη θέση ....

 

Κατα τα άλλα η οικοδομή είναι περατωμένη ???

 

Αυτή η άποψη(οτι έγινε λάθος), εκτός από αστεία είναι και πολύ επικίνδυνη.

Εντάξει μπορεί ο μελετητής μηχανικός να ήταν άχρηστος-ασχετος και να μην ήξερε τη διάταξη(που τελικά βρήκα οτι είναι το Αρθρο 28, ΓΟΚ Ν. 1577/1985 όπως τροποποιήθηκε με τον Ν.2831/9-13-06-2000 (ΦΕΚ 140 Α’)

"Ειδικές ρυθμίσεις για την εξυπηρέτηση ατόμων με ειδικές ανάγκες").

 

Ο αρμόδιος ελεγκτής της πολεοδομίας (Δημος Αθηναίων) είναι δυνατόν να μην ξέρει τις διατάξεις του κανονισμου που πληρώνεται για να εφαρμόζει???

 

Το θέμα όπως το βλέπω εγώ είναι το εξής. Οι θέσεις πάρκιν δεν βγαίναν με αποτέλεσμα να χώσουν άλλη μία στην είσοδο του ακαλύπτου. Κάποιος πήρε το κατιτής του και το θέμα προχώρησε κανονικά.

Το αποτέλεσμα τώρα είναι οτι έδωσα 10 χιλιάρικα και πηρα ένα παρκιν παρατυπο, μη βολικο, ουτε καν μεσα στην πηλωτη, στον αερα και στη βροχη.

 

Η οικοδομή ειναι περατωμενη εδω και 2 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που δεν ήξερα την διάταξη είμαι άχρηστος-άσχετος ????

 

1ον Δεν βγαίνουμε από το πολυτεχνείο με επιφοίτηση αγίου πνεύματος ... ούτε μπορούμε να θυμόμαστε από έξω όλο το ΓΟΚ ... δουλεύοντας μαθαίνεις (νομοθεσία)

 

2ον Αμφιβάλλω αν όντως στέκει το άρθρο στην περίπτωσή σου ότι δηλαδή η πρόσβαση διαμέσου θέσης πάρκιν δεν θεωρήται πρόσβαση - επίσης αν συντρέχουν και άλλοι λόγοι μπορεί και να μην απαιτείται καν....διάβασε παρακάτω το άρθρο ...

 

3ον Δεν έβλεπες τι έπαιρνες ??? Οπότε ....................

Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα τώρα είναι οτι έδωσα 10 χιλιάρικα και πηρα ένα παρκιν παρατυπο, μη βολικο, ουτε καν μεσα στην πηλωτη, στον αερα και στη βροχη.

Να σχολιάσω ότι οι ανοικτές θέσεις στην πυλωτή και τον ακάλυπτο δεν πωλούνται και δεν αγοράζονται.

Το αν πλήρωσες ή όχι είναι ένα άλλο πονεμένο θέμα.

Αυτό δεν μπορεί να μη στο είπε ο συμβολαιογράφος ή ο δικηγόρος σου

Link to comment
Share on other sites

Οι ανοιχτές θέσεις στάθμευσης της pilotis είναι κοινόχρηστοι χώροι, υπάρχει νομίζω άφθονη νομολογία γι αυτό.

Όμως, η αποκλειστική χρήση αυτών είναι δυνατή και ίσως το δικαίωμα αυτή να πωλείται. Κάνω λάθος;

 

utumno

Το εύρος της νομοθεσίας στην Ελλάδα είναι απίστευτο. Η πρόσβαση δε σ' αυτή δεν είναι ούτε εύκολη ούτε δωρεάν. Ο κάθε μηχανικός πρέπει να γίνεται ένας μικρός Πουαρό για να βρει τι ισχύει, τι δεν ισχύει και εκτός από μηχανικοί πρέπει να γινόμαστε και δικηγόροι. Νομίζω ότι είσαι άδικος όταν χαρακτηρίζεις κάποιον "άχρηστο-άσχετο" όταν αγνοεί κάποιες διατάξεις που μπορεί να μην τον απασχόλησαν ποτέ στην επαγγελματική του καριέρα.

Αποκλείεις επίσης το ενδεχόμενο ένας υπάλληλος πολεοδομίας, που μπορεί να είναι και νέος, να μη γνωρίζει ένα νόμο, μια διάταξη, μια εγκύκλιο, να τη γνωρίζει αλλά να μην προσέξει ότι δεν εφαρμόζεται, να κάνει λάθος βρε παιδί μου γιατί κι αυτός άνθρωπος είναι και το μυαλό σου πάει στη συναλλαγή. Όχι ότι δεν μπορεί να είναι έτσι όπως τα λες αλλά μην είσαι προκατειλημμένος ότι πάντα έτσι είναι.

Ο καθένας είναι αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Αυτό είναι μια βασική αρχή δικαίου που ισχύει στα πολιτισμένα κράτη, απ' ό,τι φαίνεται όμως, όχι και στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω οτι ο κατασκευαστής έχει ακόμα ένα παρκιν στην πηλωτή(δεν εχει πωληθει ακομα) και προσπαθω να τον πεισω να κάνουμε αλλαγη.

 

Oι ανοιχτές θέσεις στάθμευσης στην πυλωτή δεν πωλούνται, "δίνονται" σε διαμερίσματα της πολυκατοικίας σαν αποκλειστική χρήση μέσω της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας. Δηλαδή ακομά κι αν ο κατασκευαστής σου δώσει άλλη θέση στάθμευσης, ο μελλοντικός αγοραστής του διαμερίσματος που έχει την αποκλειστική χρήση της συγκεκριμένης θέσης βάσει της σύστασης οριζοντίου ιδιοκτησίας, μπορεί να διεκδικήσει να παρκάρει εκείνος εκεί.

Οπότε πρόσεχε τι συμφωνία θα κάνεις.

Επίσης αυτός είναι ο λόγος που τα ανοιχτά πάρκιν σε πυλωτή δεν γίνεται να πουληθούν όπως ήδη αναφέρθηκε, αποτελούν κοινόχρηστο χώρο και δίδεται μόνο η χρήση σε συγκεκριμένη ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως πωλούνται μαζί με το διαμέρισμα και όχι ανεξάρτητα. Και όταν λέμε πωλούνται εννοούμε η αποκλειστική χρήση μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Για να σου αλλάξει θέση στάθμευσης, αρκεί μια αλλαγή της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Εφόσον όλοι στην οικοδομή γνωρίζουν και κατανοούν το πρόβλημα και το διαμέρισμα που ανήκει η κενή θέση δεν έχει πουληθεί, δεν πιστεύω πως θα έχουν πρόβλημα στην υπογραφή της νέας σύστασης.

 

Αλλά και πάλι το πρόβλημα μετατίθεται στον επόμενο αγοραστή :(

Link to comment
Share on other sites

Για κοίτα μήπως μπορέσεις δίπλα από το παρκιν εκεί που έχει μια τζαμαρία και έχει διάσταση 5,05 αν διαβάζω καλά να δημιουργήσεις πρόσβαση από εκεί με έξοδα του κατασκευαστή και να λύσεις το πρόβλημα σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.