Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες στο εξωτερικό


MechEng_88

Recommended Posts

Καλησπέρα και απο μένα. Είμαι απόφοιτος Μηχανικός Περιβάλλοντος και πρόσφατα άρχισα να το ψάχνω για δεύτερο πτυχίο civil engineering Αγγλία. Δε χρειάζεται εξετάσεις στο εκεί πανεπιστήμιο, μόνο να επικοινωνήσεις με τον admission tutor της σχολής που επιλέγεις να σε ενημερώσει για την όλη διαδικασία. Να τον ρωτήσεις και σε ποιο έτος σκοπεύουν να σε βάλουν.

 

Κάποιο συμφοιτητές μου που το έκανα μπήκαν στο 2ο έτος του Beng, έτσι σε 3 χρόνια τελείωσαν (2 τελευταία του Beng + 1 Msc). Χρεώθηκαν βέβαια 2 μαθήματα απο ΔΟΑΤΑΠ, αλλά λιγο πολύ όλοι κάτι χρώνονται, εκτός από το Meng του Imperial College από ότι μου είπαν στο ΔΟΑΤΑΠ.

 

Καλό θα ήταν ό,τι και να κάνεις να στείλεις email στο ΔΟΑΤΑΠ (http://www.doatap.gr/gr/anagnorisi.html, ειδική εισηγήτρια για θέματα πολιτικού μηχανικού η Νικολοπούλου Γεωργία) να ρωτήσεις, για να μην έχεις προβλήματα μετά. Εγώ αυτό έκανα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω για τις πληροφοριες sxs.

 

Λογικα τους Μηχανολογους τους κατατασσουν στο 2ο ετος σπουδων , αρα συνολο 3 χρονια για το διπλωμα. Ενα αλλο θεμα βεβαια ειναι κατα ποσον αξιζει ενα δευτερο πτυχιο με την εννοια οτι καθυστερεις να βγεις στην αγορα εργασιας και τον επαγγελματικο στιβο. Η εμπειρια ειναι καποιες φορες σημαντικοτερη απο τα πτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρια ειναι καποιες φορες σημαντικοτερη απο τα πτυχια.

 

Από τα πτυχία γενικά και αόριστα ναι...

 

ΑΛΛΑ:

 

Εμπειρία που δε βασίζεται σε κάποιες θεωρητικές αρχές, σε κάποια γνώση τελοσπάντων, είναι ανούσια. Δεν είναι εμπειρία, είναι τύχη...

 

Γενικά πάντα...υπάρχουν και εξαιρέσεις...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα των χρόνων που περνάνε είναι ένα από τα κυριότερα θέματα που με προβληματίζουν κι εμένα στην απόφαση αυτή. Από την άλλη οι δουλειές είναι πολύ περιορισμένες την περίοδο αυτή και σκεφτόμουν να το εκμεταλλευτώ με ένα 2ο πτυχίο. Βέβαια, το δικό μου αντικείμενο είναι πολύ περιορισμένο, για ένα μηχανολόγο φαντάζομαι τα πράγματα θα είναι καλύτερα. Νομίζω πως αν έβρισκα μια σταθερή δουλειά στο αντικείμενο δε θα έφευγα, μάλλον θα επέλεγα την εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

@sxs19802002 : Μηπως ξερεις και κατα ποσον μετραει για να σε παρουν στο εξωτερικο ο βαθμος του πτυχιου ; Για τα μεταπτυχιακα σιγουρα ειναι το βασικο κριτηριο ειδικα στην Αγγλια, αλλα γι αυτο που συζηταμε υπαρχει καποιο κατω οριο στα καλα πανεπιστημια ; Θα πρεπει βεβαια να στειλω mail και να μαθω αλλα πληροφοριακα ρωταω αν εχεις ακουσει κατι απο τους συμφοιτητες σου.

 

Προσωπικα παντως με ενδιαφερει το αντικειμενο του πολιτικου μηχανικου και ακαδημαικα. Δεν το βλεπω τελειως επαγγελματικα.

Link to comment
Share on other sites

MechEng_88 δε γνωρίζω να σου δώδω μια αξιόπιστη απάντηση γι'αυτό. Υποθέτω πως στα πανεπιστήμια με διακεκριμένο department of civil engineering να είναι κάπως πιο απαιτητικοί, αλλά είναι καθαρά δικιά μου υπόθεση. Άλλωστε τα πανεπιστήμια στην Αγγλία αποτελούν, όπως μου είπαν, επιχειρήσεις, οπότε και η αυστηρότητά τους φαντάζομαι θα εξαρτάται από τη ζήτηση της εκάστοτε χρονιάς. Γιαυτό κι εσύ μην αποκλείσεις λόγω βαθμού κανένα από αυτά που σε ενδιαφέρουν και επικοινώνησε μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος πληροφορίες για τα δίδακτρα σε κάποιο καλό πανεπιστήμιο στην Αγγλία; Στο περίπου έστω.

 

Πότε πρέπει κάποιος να ξεκινήσει διαδικασίες κλπ;

 

Παίζει ρόλο η ηλικία για να σε δεχτούν;

 

Σκέφτομαι για κατατακτήριες στο ΕΜΠ αλλά με προβληματίζει το γεγονός ότι με 10 ώρες μαθημάτων τη μέρα δε θα έχω χρόνο για δουλειά.

 

Στο εξωτερικό όλο και κάποια δουλειά part time ή πρακτική παίζει οπότε αποκτάς και κάποια εμπειρία. Σε στηρίζει και το πανεπιστήμιο σε κάποιο βαθμό.

 

Επίσης πολύ καλά λόγια έχω ακούσει για το ETH στη Ζυρίχη. Αν γνωρίζει κάποιος συγκεκριμένες πληροφορίες ας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Λοιπόν, οντως το σε πιο έτος θα σε πάρει ένα πανεπιστημιο έχει να κάνει με το τι θα σου αναγνωρίσει.

Για να προσληφθείς στην Αγγλία, δεν έχει σημασία μόνο το πανεπιστημιο αλλα και ο βαθμός πτυχίου, ενδεικτικά το 2:1 (60-69%) θεωρείται το κατότατο για καλή δουλειά.

Η ηλικία δεν πέζει ρόλο, άλλα οι mature students (συνήθως >25 ετών) τυγχάνουν πιο σοβαρής μεταχείρησης.

Έχει υποθεί ξανά σε αυτό το φόρουμ, άλλα το να σπουδάσεις στο εξωτερικό σε καλό πανεπιστήμιο, να βγάλεις καλό βαθμό, και μετά να γυρίσεις Ελλάδα (όπως είναι σήμερα ή χειρότερα) είναι.... παράξενο.

Τελειώνοντας, απο το 2012 τα δίδακτρα ανα έτος στην Αγγλία προβλέπεται να κυμανθούν μεταξύ 6-9.000 λίρες.

 

Υ.Γ.#1: Tώρα θεωρώ ότι είναι ο καιρός για σπουδές, που δουλείες δεν υπάρχουν.

Υ.Γ.#2: Σόρρυ για τα ορθογραφικά, μόνο εδώ γράφω στα ελληνικά πια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Aris θα ήθελα να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις, καθώς βλέπω πως βρίσκεται εκεί και άρα ξέρεις τα πράγματα καλύτερα. Μιλάω πάντα για civil engineering.

 

- Θεωρείς δηλαδή πως για προοπτικές μετέπειτα δουλειάς είναι καλύτερο να έχει τελειώσει κανείς ένα μέτριο πανεπιστήμιο με καλό βαθμό ή ένα κορυφαίο πανεπιστήμιο (στυλ imperial) με έναν χαμηλότερο βαθμό?

 

- Έχεις κάποια γνώμη για το imperial σχετικά με το επίπεδο δυσκολίας, την αυστηρότητα (π.χ να χάσεις μάθημα) ή οτιδήποτε άλλο?

 

- Θα μπορούσες να προτείνεις μερικά πανεπιστήμια στην ΜΒ που θα επέλεγες για civil engineering? Ξέρεις κάτι για το East London συγκεκριμένα?

 

- Έχω ακούσει κι εγώ τον τριπλασιασμό των διδάκτρων, αλλά μέχρι τώρα έχω την εντύπωση και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, πως εάν προέρχεσαι από Ευρωπαική Ένωση δεν τα πληρώνεις εσύ. Αυτό ενδέχεται να αλλάξει?

 

- Πως είναι οι προοπτικές δουλειάς εκεί αυτήν την περίοδο και πως πιστεύεις πως θα εξελιχθούν την επόμενη 3ετία?

 

- Μιλώντας για μένα, άρχισα να επεξεργάζομαι αυτήν την απόφαση (περί δεύτερου πτυχίου) τώρα στα 30 μου. Άρα καλώς εχώντων των πραγμάτων θα έχω τελειώσει στα 34 μου περίπου. Πιστεύεις πως η ηλικία είναι αποτρεπτικός παράγοντας για κάποιο λόγο και κυριότερα από άποψη αναζήτησης εργασίας αργότερα? Θα χτυπάει άσχημα δηλαδη 34 και χωρίς εμπειρία?

 

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Aris θα ήθελα να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις, καθώς βλέπω πως βρίσκεται εκεί και άρα ξέρεις τα πράγματα καλύτερα. Μιλάω πάντα για civil engineering.

 

- Θεωρείς δηλαδή πως για προοπτικές μετέπειτα δουλειάς είναι καλύτερο να έχει τελειώσει κανείς ένα μέτριο πανεπιστήμιο με καλό βαθμό ή ένα κορυφαίο πανεπιστήμιο (στυλ imperial) με έναν χαμηλότερο βαθμό?

 

- Έχεις κάποια γνώμη για το imperial σχετικά με το επίπεδο δυσκολίας, την αυστηρότητα (π.χ να χάσεις μάθημα) ή οτιδήποτε άλλο?

 

- Θα μπορούσες να προτείνεις μερικά πανεπιστήμια στην ΜΒ που θα επέλεγες για civil engineering? Ξέρεις κάτι για το East London συγκεκριμένα?

 

- Έχω ακούσει κι εγώ τον τριπλασιασμό των διδάκτρων, αλλά μέχρι τώρα έχω την εντύπωση και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, πως εάν προέρχεσαι από Ευρωπαική Ένωση δεν τα πληρώνεις εσύ. Αυτό ενδέχεται να αλλάξει?

 

- Πως είναι οι προοπτικές δουλειάς εκεί αυτήν την περίοδο και πως πιστεύεις πως θα εξελιχθούν την επόμενη 3ετία?

 

- Μιλώντας για μένα, άρχισα να επεξεργάζομαι αυτήν την απόφαση (περί δεύτερου πτυχίου) τώρα στα 30 μου. Άρα καλώς εχώντων των πραγμάτων θα έχω τελειώσει στα 34 μου περίπου. Πιστεύεις πως η ηλικία είναι αποτρεπτικός παράγοντας για κάποιο λόγο και κυριότερα από άποψη αναζήτησης εργασίας αργότερα? Θα χτυπάει άσχημα δηλαδη 34 και χωρίς εμπειρία?

 

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις ;)

 

Καλησπέρα φίλε,

 

Με την σειρα που ρώτησες, εχουμε και λέμε:

 

-Το Imperial απο μόνο του δεν λέει τπτ αν εχεις τελειώσει με 2:2 (50-59%) ή χειρότερα (pass).

-Από άλλους έλληνες που τελείωσαν στο ιμπεριαλ, δεν έχω την καλύτερη γνώμη, συγκρίνοντας την διδασκαλία και βαθμό δυσκολίας. Βέβαια, όποιον και να ρωτήσεις θα ακούσεις διαφορετική γνώμη.

-Για το east london δεν ξέρω τπτ. Παρ'όλο που η κατάταξη των 10 καλύτερων άλλαζει κάθε χρόνο, προσπάθησε να φοιτήσεις σε ένα απο τα 10 καλύτερα (στην κατηγορία των πολ. μηχανικών)

-Το θέμα του άν θα πληρώσεις ή όχι έχει πολλά παρακλάδια, ακόμα και απο το πόσον ετών είσαι και τι εισόδημα έχουν οι γονείς σου. Θέλει ψάξιμο και δεν μπορώ να σε βοηθήσω απο μνήμης.

-Αυτή την περίοδο πουλάει η εμπειρία μόνο. Αν έχεις αρκετή (10+ έτη) δουλειά υπάρχει. Στην επόμενη 3ετία, οι προβλέψεις δεν είναι οι καλύτερες, μέχρι να σταθεροποιηθεί η παγκόσμια αγορά.

-Όσο για το ότι είσαι ήδη 30, εδώ τα πράγματα είναι δύσκολα. Αν θέλεις το πτυχίο για πάρτη σου, κάντο και μην κοιτάζεις τπτ. Κυνικά, στα 34 με 0 εμπειρία σε αυτή την αγορά, πιό πολλές πιθανότητες έχεις για σερβιτόρος. Προσωπικά, εγω το πτυχίο στα 32 το πήρα και το μάστερ στα 34, και παρά την εμπειρία (εργοταξιακή και εντυπωσιακή) απο ελλάδα, στην πράξη είναι σαν να είμαι φρέσκος απόφοιτος (3 έτη εμπειρία σε μελέτες) για μελετητικές εταιρείες (consultancies).

 

Ελπίζω να μην απελπίστηκες απο τις απαντήσεις ή την ορθογραφία μου.

 

Άρης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.