Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός μηχανικός με ασφάλιση μόνο στο ΙΚΑ από σφάλμα εργοδότη


es2

Recommended Posts

Εχουν όμως ήδη πληρώσει στο ΙΚΑ...

Θα πληρώσουν αναδρομικά στο ΤΣΜΕΔΕ? Και θα είναι σα να έχουν πληρώσει σε 2 ταμεία διπλές εισφορές για μένα? Δε νομίζω ότι θα το κάνουν ποτέ!

Άρα δεν ξέρω μήπως μου πουν ότι πρέπει τα προηγούμενα να τα πληρώσω εγω. Βέβαια το λάθος δεν είναι δικό μου!

 

Έχουν ήδη πληρώσει ΙΚΑ; Ας διεκδικήσουν πίσω τα αχρεωστήτως καταβληθέντα σε αυτό. (Σε 40-50 χρόνια θα τα έχουν πάρει πίσω και με επιτόκιο 0%)

 

Το να τα πληρώσεις εσύ όμως είναι αδιανόητο, εκτός από παράνομο.

 

Νομίζω πρέπει να απευθυνθείς στην εταιρία, χωρίς το σύνδρομο του "άει στο διάολο εσύ κι ο γρύλος σου"...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το να μην έχεις μπλοκάκι είναι λογικό από την στιγμή που είσαι μισθωτή. Αλλά το να μην σου πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ είναι πολύ σοβαρό, και δεν είναι δικό σου λάθος. Υπάρχει φαντάζομαι η αναγγελία πρόσληψης και από εκεί φαίνεται πόσο καιρό δουλεύεις στην εταιρία. Από την πρώτη μέρα είναι υποχρεωμένοι να σου πληρώνουν ΤΣΜΕΔΕ (από την στιγμή που είσαι μισθωτή). Πήγαινε επ.εργασίας τι φοβάσαι την δουλείά σου? Το χρέος στο ΤΣΜΕΔΕ που μεγαλώνει τι θα γίνει? Πίστεψέ με αυτούς δεν τους συμφέρει πολύ περισσότερο αν κινηθείς έτσι. Προστάτεψε τα δικαιώματά σου

 

 

Μια απορία . Το ΤΣΜΕΔΕ δεν έχει μηχανισμό για αυτές τις περιπτώσεις ?

(έλεγχος, καταλογισμός εισφορών , ....)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες.

Θα τις χρησιμοποιήσω και θα ενημερώσω μόλις έχω αποτέλεσμα.

Ελπίζω να έχω το καλύτερο δυνατό.

 

καλή ερωτηση!

Δε θα έπρεπε να έχουν όμως;;;;

 

Έχουν ήδη πληρώσει ΙΚΑ; Ας διεκδικήσουν πίσω τα αχρεωστήτως καταβληθέντα σε αυτό. (Σε 40-50 χρόνια θα τα έχουν πάρει πίσω και με επιτόκιο 0%)

 

Το να τα πληρώσεις εσύ όμως είναι αδιανόητο, εκτός από παράνομο.

 

Νομίζω πρέπει να απευθυνθείς στην εταιρία, χωρίς το σύνδρομο του "άει στο διάολο εσύ κι ο γρύλος σου"...

το σύνδρομο δεν το έχω... αν και με έχουν ήδη εκνευρίσει αρκετά που με πάνε μπαλάκι ο ένας στον άλλο! και που το έμαθα σχεδόν απο σπόντα...

Τέλος πάντων!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ετσι οπως ειναι τα πραγματα ειναι δυσκολο να μιλησουμε.....αλλα οπως ειπε και ενας συναδελφος παραπανω, αυριο μεθαυριο θα σου ερθει η λυπητερη απο το ΤΣΜΕΔΕ και θα τρεχεις και δεν θα φτανεις!και το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να το αποφυγεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι σφάλμα να έγινε δηλ.?

 

Αφού για κύρια ασφάλιση, το ΙΚΑ δεν εχει κατηγορία μηχανικού.

 

Οπότε, αφού υποστηρίζουν ότι σε ασφάλισαν εκεί, ως τι ειδικότητας εργαζόμενη σε ασφάλισαν? Υπάλληλο γραφείου? Μήπως δεν σε ασφάλισαν καθόλου..?

Link to comment
Share on other sites

Τι σφάλμα να έγινε δηλ.?

 

Αφού για κύρια ασφάλιση, το ΙΚΑ δεν εχει κατηγορία μηχανικού.

 

Οπότε, αφού υποστηρίζουν ότι σε ασφάλισαν εκεί, ως τι ειδικότητας εργαζόμενη σε ασφάλισαν? Υπάλληλο γραφείου? Μήπως δεν σε ασφάλισαν καθόλου..?

Κάλλιστα σαν υπάλληλο γραφείου,ή πωλήσεις ή δεν ξέρω... άλλωστε είμαι στο εμπορικό τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν κάνει απλά τρελή ******* και χοντρότατη παρανομία. Πες τους απλά να το διορθώσουν άμεσα.

Γενικά, για να ξέρεις, μηχανικός που έχει εγγραφή στο ΤΕΕ (και άρα ΤΣΜΕΔΕ) ασφαλίζεται υποχρεωτικά στο ΤΣΜΕΔΕ. ΙΚΑ γίνεται κράτηση μόνο για ΦΜΥ και όχι για ασφάλιση όπως λέει και ο nickmech από πάνω.

Θα βρεθείς εκετεθιμένη άδικα. Λογικά θα σου έρθει ειδοποίηση από το ΤΣΜΕΔΕ για να πληρώσεις το εξάμηνο.

Μην δεχτείς τίποτα άλλο και μην κάνεις καμία χάρη. Έπρεπε να σε προσλάβουν ως μηχανικό και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μισό λεπτό. Τι δουλειά κάνεις στην εταιρία. Υπογράφεις τίποτα ως μηχανικός; Αν όχι τότε ξεγράψου από το ΤΣΜΕΔΕ και άσε το αφεντικό να σε πληρώνει ΙΚΑ. Αν έχεις ΤΣΜΕΔΕ σε απολύουν όποτε γουσταρουν δεν σου δίνουν δώρα , αν θέλουν σου δίνουν ασφαλιστικές εισφορές κλπ.

Link to comment
Share on other sites

@ kkostorp : xaxaxaxa

Απλά άσχετος

Από που προκύπτει ότι δεν σου δίνουν δώρα και εισφορές;;;;;;;;;;;;;;;;

Τα ίδια δικαιώματα έχεις ως μισθωτός μηχανικός και μάλιστα σε ορισμένες περιπτώσεις υπάρχουν και ευνοικότερες ρυθμίσεις.

Απόλυση γίνεται έτσι κι αλλιώς αν θέλει ο εργοδότης. Άκυρο το επιχείρημά σου.

Επίσης αν νομίζεις ότι είναι καλύτερα να έχεις ΙΚΑ από ΤΣΜΕΔΕ, πήγαινε αύριο στο ΤΕΕ, ζήτα διαγραφή και άντε να γραφτείς στον ΟΕΑΔ.

Τράβα άνοιξε κανα νόμο να διαβάσεις τα δικαιώματά σου, γιατι κάτι τέτοια βλέπουν οι εργοδότες και αυθαιρετούν εκμεταλλευόμενοι την άγνοια!

Link to comment
Share on other sites

kkostrop, έχεις μπερδέψει τον μισθωτό μηχανικό με τον μηχανικό με ΑΠΥ καταρχήν.

Δεύτερον, ωραίο επιχείρημα επειδή κάποια περίοδο της ζωής του κάποιος απασχολέιται σε θέση μη μηχανικού, να καταθέσει άδειες ΤΕΕ να διαγραφεί από το ΤΣΜΕΔΕ και να ασφαλιστεί στο ΙΚΑ.

Στο μέλλον αν θες να εργαστείς σαν μηχανικός τι γίνεται? Το σουτ θα το φας αν θέλει ο εργοδότης είται είσαι ΙΚΑ είται ΤΣΜΕΔΕ, ΤΣΑΥ κτλ..και θα σε πονέσει το ίδιο.

Ξεκίνα με τον επαγγελματικό οδηγό για νέους μηχανικούς που υπάρχει στην σελίδα του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.