Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοιχεία-Κ.Ε.Σ


 

Recommended Posts

Αν έχεις ένα κτήριο 8μ*8μ και έχεις στη διεύθυνση x μόνο ένα τοίχωμα 8μ απ' άκρη σ' άκρη στη μια πλευρά του, είναι προφανές ότι το ΚΕΣ θα έχει απόσταση 4μ από το ΚΒ στη διεύθυνση κάθετα στη x.

Σ' αυτή την περίπτωση όμως οι στροφές σαν μεγέθη θα είναι μεγάλες για να πούμε ότι καταπονούνται ιδιαίτερα τα απομακρυσμένα γωνιακά υποστυλώματα;

Και αν τα γωνιακά υποστυλώματα είναι τοιχώματα στην άλλη διεύθυνση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sundance δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα για διαξιφισμο , διοτι αυτο που λες ειναι προφανως ετσι.

 

Αν και νομιζω οτι κατι τετοια ξεκαρφωτα τοιχεια μπαινουν για αλλους λογους οπως για να μικρυνει ενα μεγαλο ανοιγμα δοκου ή για να πιαστει μια μικρη εσοχη ή προεξοχη του κτιριου.

Ειδικα οι αρχιτεκτονες το προτεινουν συχνα αυτο.

 

Σε καθε περιπτωση παντως πρεπει να υπαρχει απεναντι κατι αντιστοιχο.

aygoust συμφωνώ με αυτά που λες. Τότε όμως γιατί προτεινει ο ΕΑΚ την περίπτωση β?

post-2562-131887202084_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να τοποθετήσουμε τοιχία μόνο σε 3 πλευρές (με την υπόδειξη και του ΕΑΚ), γιατί αν και θα υπάρχει μεγάλη τάση προς στροφή, θα υπάρχει αντίστοιχα και μεγάλη στροφική δυσκαμψία, η οποία θα εξουδετερώσει την εν λόγω τάση. Αυτή η διάταξη μπορεί να εφαρμοστεί σε περιπτώσεις που επιθυμείται η αποφυγή τοιχωμάτων π.χ. στην όψη του κτιρίου, λόγω καταστημάτων, και αποτελεί μία «χαλάρωση» (αλλά φιλοσοφημένη, και όχι όπως να 'ναι) του κανόνα συμμετρίας των τοιχωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Αρη, στην περίπτωση β προφανώς θεωρείται ότι η ύπαρξη τριών περιμετρικών τοιχωμάτων εξασφαλίζει αρκετή δυστρεψία στην κατασκευή. Επομένως προβλήματα από στροφές δεν αναμένεται να προκύψουν. Αναλυτική ερμηνεία για αυτό νομίζω ότι δίνει και ο Φαρδής, αλλά δεν έχω αυτή τη στιγμή το βιβλίο του να το ελέγξω και να σου πω ακριβώς τί λέει.

Link to comment
Share on other sites

Άρη νομίζω ότι στην περίπτωση (β) ο ΕΑΚ αναφέρεται στην περίπτωση που δεν μπορείς, για αρχιτεκτονικούς και άλλους λόγους, να τοποθετήσεις απέναντι από το τοιχείο στον άξονα Χ άλλο τοιχείο για να μετριάσεις την διαφορά ΚΕΣ-ΚΒ. Οπότε σου υποδεικνύει ότι θα μπορούσες να τοποθετήσεις 2 τοιχεία κατά Ψ τα οποία θα λειτουργούν ευεργετικά έναντι της στροφής του κτιρίου. Γενικότερα πρέπει να υπάρχει συμμετρία, όπου αυτό είναι εφικτό, στην τοποθέτηση των τοιχείων.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.

Πρέπει μάλλον να βγει κάποια διάταξη που να περιορίζει το ελάχιστο των δύο εγκάρσιων τοιχείων. Εγώ το θεωρώ "έκπτωση" του ΕΑΚ.

Δεν μου αρέσει αλλά όπως είπατε είναι κάποιες φορές αναγκαία. Δεν θα ήθελα τέτοιο 4οροφο - 5οροφο.

Link to comment
Share on other sites

sundance εχεις δικιο αλλα βαση κανονισμού ,μπορεί ένα κτίριο να είναι στρεπτικά ευαίσθητο αλλά αν ο ικανοτικός είναι εντάξει τότε δεν έχεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Aρη , εγω το βλεπω οτι η περιπτωση "β" ειναι η ελαχιστα αποδεκτη κατα ΕΑΚ , ενω αυτο που λες εσυ και εγω (ουσιαστικα την περιπτωση "α") ειναι το βελτιστο.

Link to comment
Share on other sites

sundance εχεις δικιο αλλα βαση κανονισμού ,μπορεί ένα κτίριο να είναι στρεπτικά ευαίσθητο αλλά αν ο ικανοτικός είναι εντάξει τότε δεν έχεις πρόβλημα

 

επειδη σχεδον παντα ισχυει η συνθηκη α του ΕΑΚ και στρεπτικα ευαισθητο να ειναι ,δεν χρεαιζεται ικανοτικος αν υπαρχει επαρκεια.

Link to comment
Share on other sites

Και αν η κατοψη ειναι μορφης Γ ή Π ή Τ ή Ζ η οποιουδηποτε αλλου γραμματος και υπαρχουν στυλοι διαφορων μεγεθων και δυσκαμψιων τι θα κάνετε μαστορια?αρμους? Πραγματικά ευτυχως που υπάρχουν και οι αρχιτεκτονες και δε σχεδιαζουν κουτακια κατα ΕΑΚ αλλιως η Ελλαδα θα εμοιαζε με την σοβιετικη ενωση του '70.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.