Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίχωση θεμελίωσης καινούριας οικοδομής


 
noutsaki

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Μπορεί κάποιος να με παραπέμψει σε κανονισμό που να προτείνει-υποδεικνύει πόσες μέρες μετά την σκυροδέτηση θεμελίωσης (εσχάρα πεδιλοδοκών) μπορεί να ξεκινήσει η επίχωση της? θα ήθελα παρακαλώ παραπομπή ή βιβλιογραφία και όχι το τί γίνεται στην πράξη καθώς το γνωρίζω. Απλά θέλω να τσεκάρω αν αυτό που πρακτικά κάνουμε γίνεται ορθώς ή από υπερβολική "σιγουριά".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το πώς έχει συζητηθεί, αναλυθεί κλπ...

το ζήτημα είναι ότι η συνήθης πρακτική των 2-3 ημερών μετά την σκυροδέτηση των συνδετηρίων να ξεκινάει η επιχωμάτωση είναι κάτι που μου προκαλεί σκέψεις και θα ήθελα κάτι πιο επίσημο. έχω αφήσει έως και μία εβδομάδα τα συνδετήρια να "ωριμάσουν" και έχω κατηγορηθεί ως υπερβολικός..εντούτοις δεν θυμάμαι ποτέ να έχω διαβάσει κάτι σε βιβλίο ή κτσ.

Link to comment
Share on other sites

αυτό σκέφτηκα κι εγώ γι'αυτό το ανέφερα, όμως στον κτσ δεν γίνεται καμία αναφορά για στοιχεία θεμελίωσης αλλά αναφορά για στοιχεία ανωδομής...

εκτός αν μπορεί να θωρηθεί ότι "εντάσσεται" στην κατηγορία των "πλευρικών δοκών".

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το βαλλεις και εκει...

Εγω παντα αφηνω 4μερες το καλουπι...

Και ας σκουζουν....

Για τη θεμελιωση καλο ειναι λιγο παραπανω...Γτ αν μπει η τσαπα να στρωσει το επιχωμα παει περιπατο το σκυροδεμα στην ανω πλευρα των δοκων...

Link to comment
Share on other sites

H τσάπα; Και η συμπύκνωση πως θα γίνει...με την τσάπα;

 

Το αμμοχάλικο (καθαρό από λεπτόκοκκα) που απαιτείται, αλλά κανείς δεν χρησιμοποιεί πώς θα συμπυκνωθεί;

 

Γι' αυτό λέω ότι το ξεκαλούπωμα είναι δευτερεύον...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπει μεσα και δονητης...

Αλλα χωρις την τσαπα δεν στρωνεται (εστω μπομκατ)...ειδικα σε μικρα εργα που η αποσταση μεταξυ πεδιλοδοκων ειναι μικρη...

Link to comment
Share on other sites

Οση συμπυκνωση και να γινει, το μπαζωμα θα "κατσει".Γι αυτο πιστευω δεν δινουν και μεγαλη σημασια σε αυτο το θεμα.Λιγη προσοχη στην πλακα που θα πεσει μετα (οπλισμος) και το μπαζωμα ειναι παλι δευτερευων.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ όντως το μπάζωμα ακόμα και με συμπύκνωση θα κάτσει μόνο που στην περίπτωση του μη συμπυκνωμένου εδάφους η κάθιση είναι μεγαλύτερη. Αυτό μπορεί να προκαλέσει προβλήματα αν διέρχονται αγωγοί μέσα από το μπάζωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.