Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίχωση θεμελίωσης καινούριας οικοδομής


 
noutsaki

Recommended Posts

Βρε συναδελφε Αρχιτεκτων...

Βρε συναδελφε Αρχιτεκτων...

Μην μπαινεις στα χωραφια μας...

:smile: :-) (φιλικα φυσικα..)

 

Εγω κανω το εξης με τον οπλισμο και προβλημα δεν εχω δει..

Πλεγμα Φ10/10 'η 15 και στις στηριξεις προσθετα σπαστα Φ10 ανω...

 

Ρωγμες μεχρι τωρα δεν εχω δει..Μονο σε υπογειο παρκιν που δεν τρεχει και τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει πρόβλημα με τη φυτεία και τις λάμπες φίλε μου γιατί παραπέμπει σε χονδρές δουλειές με φούντες!

 

Κάτι παρόμοιο κάνω κι εγώ (και οι περισσότεροι ίσως) αλλά όταν φοβάμαι το άνοιγμα τοποθετώ και διαγώνιο οπλισμό από τις γωνίες του ανοίγματος πρός το κέντρο (συστροφής).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά σχετικά με το θέμα του μπαζώματος του υπογείου είχε πρόσφατα το εργαστήριο Αντισεισμικής Τεχνολογίας του ΕΜΠ μια ημερίδα με τη χρήση διογκωμένης πολυστερίνης Eps και μία από τις εφαρμογές της ήταν στο μπάζωμα του υπογείου (γέμισμα δηλ με Eps παραθέτω και το link) χωρίς την χρήση καλουπιών στη σκυροδέτηση της θεμελίωσης και με Η πλάκας υπ= 0,07μ παρακαλώ!!! Πως το βλέπετε σαν εφαρμογή;

 

http://lee.civil.ntua.gr/an/an_110111.html

Link to comment
Share on other sites

Αν και ειμαι απο αλλο πανηγυρι (Μηχ Μηχ) επιστρεφετε στα εργα σας μετα απο 3-5 χρονια?? το μπαζομα δεν θα κατσει σε 1-2 μηνες που ασχολουμαστε με το εργο οι μηχανικοι αλλα μπορει και μετα απο 5 χρονια. θα μας ενημερωσει ο ιδιοκτητης μετα απο 5 χρονια ή εμεις θα νομιζουμε οτι ολα πανε καλα?

Link to comment
Share on other sites

aginor, πιστεύω ότι συμφωνούμε στο ρεζουμέ όσων λες, αλλά είσαι λίγο υπερβολικός:

 

επιστρεφετε στα εργα σας μετα απο 3-5 χρονια??

 

Γενικά, δεν χρειάζεται να επιστρέψουμε...εκεί είμαστε όλο τον καιρό. Ειδικά οι μηχανικοί στην επαρχία...

 

το μπαζομα δεν θα κατσει σε 1-2 μηνες που ασχολουμαστε με το εργο οι μηχανικοι αλλα μπορει και μετα απο 5 χρονια.

 

Και παραπάνω...το θέμα είναι τι αντίκτυπο θα έχει η καθίζηση στην οικοδομή...

 

θα μας ενημερωσει ο ιδιοκτητης μετα απο 5 χρονια ή εμεις θα νομιζουμε οτι ολα πανε καλα?

 

Ποτέ, κανένας ιδιοκτήτης δεν θα σε ενημερώσει ότι όλα πάνε καλά...κάτι άλλο παράπονο θα έχει. Από κει και πέρα, αν κάτι δεν πάει καλά, όχι μόνο θα σε ενημερώσει...θα σου έρθει και από το γραφείο...

Link to comment
Share on other sites

θα σε ενημερωσει αλλα σε λιγες εως σπανιες περιπτωσεις. ποτε οταν πηγενα για καπια επισκευη- μερεμετι δεν ενημερωνοταν ο πρωτος που εκανε την δουλεια. απλα μιλουσαν για αυτον με τα πλεον απαξιοτικα λογια.....

ιδικα στην περιπτωση που καπιος που ειτε ξερει ειτε οχι εχει δοσει μια αιτιολογια στον ιδιωτη γιατι εγινε οτι εγινε ποτε απλα μενει εκει το θεμα. πχ αν του πει καπιος οτι εκατσε το χωμα και για αυτο εκατσε το πατωμα του υπογειου και τωρα δεν γινεται τιποτα ή πρεπει να πληρωσεις μερικα χιλιαρικα για να ξαναστρωσεις 5εκ μπετο, πιστευεις οτι θα ενημερωσει τον μηχανικο του ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.