Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνώριση πτυχίου από κολλέγιο


george_RES

Recommended Posts

 

Οπως είπα παραπάνω ο σκοπός είναι να αναχαιτίσει τούς απόφοιτους

εξωτερικού οι οποίοι τα τελευταια χρόνια έχουν γίνει τσουνάμι. Καλά κάνει

και απαιτεί μαθήματα διότι με κάποιο τρόπο πρέπει να τους:

1. αποθαρύνει

2. να τους καθυστερίσει όσο γίνεται να ασκήσουν επάγγελμα στην Ελλάδα.

Συνήθως πετυχαίνει, θες 3+ χρόνια για αντιστοιχία +6 μήνες-1χρόνο για

άδεια άσκησης επαγγέλματος.

Οχι και άσχημα για κάποιον που δεν έδωσε πανελλήνιες...

Τελικά το δοατάπ ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό. Μονον ο στρατός είναι.

3. καμμιά φορά, μπορεί και να χρειάζονται 5-10 μαθήματα ανάλογα με το τι

ζητάς. Για αντιστοιχία τει μπορεί να μην χρειάζεται και κανένα.

 

 

Θεωρώ ότι εσύ είσαι τώρα ο υπερβολικός .

Τι θα πει να τους καθυστερίσει ?

 

Ο ρόλος ίδρυσης του ΔΟΑΤΑΠ είναι να τους αξιολογεί με τα μαθήματα και όχι να τους καθυστερεί .Διαφορετικά εάν το δούμε με αυτή την οπτική πλευρά του πράγματος δεν τους τιμά καθόλου αλλά ούτε και εμάς που εκφραζόμαστε κατά αυτόν τον τρόπο .

 

Η απόδοση δικαίου γίνετε μέσο της αξιολόγησης και όχι μέσο της καθυστέρισης .

Η καθυστέριση προδίδει στοιχεία εκδήκησης και φόβου .

Όσον αφορά για τις πανελλαδικές δεν υποχρεώνει κανένας κανέναν να δώσει με το ζόρι .

Όπως ο Έλληνας που σπουδάζει στην Ελλάδα μπορεί και εργάζεται έξω με αυτό το πτυχίο έτσι και ο Έλληνας που σπουδάζει έξω έχει τα ίδια δικαιώματα στην Ελλάδα.

Γιατί λοιπόν αυτός που σπουδάζει στην Ελλάδα μπορεί και δουλεύει με αυτό το πτυχίο Π.Χ στην Λιβύη ή στην Συρία ?

Έδωσε μήπως πανλιβυκές εξετάσεις η μήπως έδωσε πανσυριακές εξετάσεις ?

Η απάντηση είναι όχι .

Γιατί λοιπόν δεν έμεινε στην Ελλάδα και καταφεύγει στα αραβικά κράτη ?

Ένα και το ίδιο και για τα Ευρωπαϊκά Κράτη .

 

Άρα λοιπόν αυτός ο Έλληνας που σπούδασε Ελλάδα γιατί δεν κάθετε στην Χώρα του να εργαστεί και καταφεύγει στο Εξωτερικό για εργασία ?

 

Το συμπέρασμα είναι λοιπόν ότι ζούμε σε ελεύθερη και δημοκρατική αγορά και δεν μπορεί κανένας να υποχρεώσει κανέναν για τις επιλογές που κάνει μέσο της λογικής της επιβολής των καθυστερίσεων .

 

Μπορεί λοιπόν να μην είμαστε η Κίνα αλλά η Ελλάδα η Χώρα που ανέδειξε την Δημοκρατία και οφείλουμε να την εφαρμόσουμε .

Link to comment
Share on other sites

AMHxaNos και εγώ δεν θα ήθελα πχ να τελειώσω το ΜΙΤ και να μου κάνουν εδώ αντιστοιχία πχ με το πανεπιστήμιο στερεάς Ελλάδας!!!!!!!Εάν θέλουμε να έχουμε καλά πανεπιστήμια πρέπει να τα μειώσουμε στα μισά ώστε να λειτουργούν σωστά και όχι να τα διπλασιάζουμε κάθε χρόνο με αποτέλεσμα να υπολειτουργούν..Ένα μπράβο στην Τουρκία που τα πανεπιστήμια της φιγουράρουν στα 100 πρώτα παγκοσμίως...και με αυτό θέλω να πω πως ζούμε στην χώρα που γέννησε το πανεπιστήμιο και φτάσαμε σε σημείο όπου τα πανεπιστήμια μας με κόπο προσπαθούν να είναι στα 1000 πρώτα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Λαζαρε (το ρε ειναι ρε ευγενείας και συναδελφισμου!) καταλαβαινεις πολυ καλα οτι το ΔΟΑΤΑΠ και ολη η παρεμφερης γραφειοκρατια δημιουργηθηκε για να μπλοκαρει τους αποφοιτους σχολων που πωλουν, πρακτικα, πτυχια και δεν απονεμουν, οπως θα πρεπε.

 

Το γεγονος οτι καποιες χωρες με πληθωρα τετοιων σχολων βρισκονται σημερα στην ΕΕ δημιουργησε το προβλημα του ''σπουδασε και συ Γιατρος/Δικηγορος/Μηχανικος/(Σεφ) μονο με 2500$ και η διπλωματικη ΔΩΡΟ!!''. Και μη κανεις πως δεν εχεις δει παμπολλους τετοιους, γιατι εγω εχω και πολυ κοντινους φιλους κ γνωστους. Και τελειοφοιτους και αποφοιτους.

 

Το κακο ειναι οτι το ΔΟΑΤΑΠ ριχνει στο τσουβαλι ακομα και αποφοιτους του ΜΙΤ ή αλλων κορυφαιων αντικειμενικα πανεπιστημιων, αλλα ειναι λογικο καθως δε θα μπορουσε να κανει διαλογη για το ποιοι θα αναγνωριζονται και ποιοι οχι.

 

Θα συμφωνησω δε με τα λεγομενα του Αμηχανου και κυριως με τη προταση ''Τελικά αφού τελειωσες τόσο τρομερή σχολή, γιατί δεν μένεις στό Λονδίνο?''

Και η απαντηση ειναι προφανης....

 

Α ρε Ελλαδαρα....

Link to comment
Share on other sites

Οταν είμαστε μαθητές μας ενοχλεί το πήξιμο των πανελληνίων .

Οταν είμαστε φοιτητές , θέλουμε να είμαστε χαλαροί , γιατί πήξαμε στις πανελλήνιες .

Οταν τελειώσουμε θέλουμε τα πανεπιστήμια να είναι ψηλά διεθνώς , άρα να πήξουν τος φοιτητές τους , γιά να λέμε και εμείς ότι τελειώσαμε κυριλέ πανεπιστήμιο .

Οταν τελειώσουμε ,ένα κυριλέ και ακριβό πανεπιστήμιο η ένα μεταπτυχιακό η διδακτορικό , θέλουμε να μας περιμένει η αγορά με ανοικτές αγκάλες ,σαν τον περιούσιο επιστήμονα .

 

Ελα όμως που η πραγματικότητα είναι αλλιώς .

 

Οσοι λοιπόν δεν είναι A320 η B737 ας μην περιμένουν να τους απαντήσει ο πύργος .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

zografos_k

 

Προφανώς δεν με κατάλαβες .

Έχω εκφραστεί ανοιχτά και είμαι υπέρ της αξιολόγησης των γνώσεων μέσα από μαθήματα που υποβάλλει το ΔΟΑΤΑΠ .Αλλά με σκοπό για να γίνει η αξιολόγηση των γνώσεων και όχι με σκοπό την καθυστέριση επειδή κάποιος προτίμησε να φύγει στο εξωτερικό για σπουδές από ότι να μείνει στην Ελλάδα.

 

Άλλο λοιπόν είναι το ένα πράγμα και άλλο είναι το άλλο .

Το ένα αποδίδει δίκαιο και το άλλο εκδήκηση .

Link to comment
Share on other sites

Το UCL είναι το 3ο καλύτερο πανεπιστήμιο της υφηλίου??!!

Not even close mate!

 

Τι μπούρδες διαβάζω σε αυτό το φορουμ δεν υπάρχει αυτό το πράμα...

 

Αφού με κάνει να λέω καλά που υπάρχει το ΔΟΑΤΑΠ να προστατεύει τον κόσμο από τέτοιους delusional ανθρώπους..

Link to comment
Share on other sites

Κοινως ΓΤΠΚ το Δοαταπ κ απλα εξυπηρετει συμφεροντα καρεκλοκενταυριασης μερικων καθηγηταραδων της Ελλαδας.

δε γυρνάς λέω εγώ στην Αγγλία να αραιώσουμε και λίγο

Όπως ο Έλληνας που σπουδάζει στην Ελλάδα μπορεί και εργάζεται έξω με αυτό το πτυχίο έτσι και ο Έλληνας που σπουδάζει έξω έχει τα ίδια δικαιώματα στην Ελλάδα.

Γιατί λοιπόν αυτός που σπουδάζει στην Ελλάδα μπορεί και δουλεύει με αυτό το πτυχίο Π.Χ στην Λιβύη ή στην Συρία ?

βρε Λάζαρε τι λες;

Όλοι μπορούν να σπουδάσουν οπουδήποτε και να δουλέψουν οπουδήποτε, αρκεί να περάσουν την τυπική διαδικασία που έχει η κάθε χώρα

 

 

για τους μηχανικούς που θέλουν να δουλέψουν στην Ελλάδα με πτυχίο από ΕΕ

  • ή ΔΟΤΑΠ κλπ
  • ή εγγραφή στο αντίστοιχο επιμελητήριο της χώρας προέλευσης με αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα (βάβαια σε σχέση και με τα επ. δικαιωμ. της χώρας που επιθυμούν να δουλέψουν)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Dimitris το UCL σαν πανεπιστημιο φυσικα και δεν

ειναι το 3ο καλυτερο πανεπιστημιο στον κοσμο. Δεν ξερω αν η

ψυχολογια εκει εχει υψηλοτερο ranking αλλα το UCL ειναι 31ο.

Και παλι ειναι προφανως πολυ καλο πανεπιστημιο αλλα ας

ειμαστε ακριβεις.

Link to comment
Share on other sites

myri

 

Λέμε ακριβώς το ίδιο πράγμα .Όλα αυτά ειπώθηκαν διότι ο καθένας μας μπορεί να σπουδάσει οπουδήποτε και δεν τον εμποδίζει κανένας την επιστροφή του στην Ελλάδα και να διεκδηκήσει αυτά που δικαιούται .

Άρα λοιπόν το να παινεύει το πανεπιστήμιο του ο καθένας μας μπορεί να το κάνει και καλά κάνει .Για μένα αυτό δείχνει περιφάνια και αποφασιστικότητα και το έχουμε δει πολλές φορές να γίνετε και από αποφοίτους των Ελληνικών ΑΕΙ και ΤΕΙ και δεν το βρίσκω κακό.

 

Το να εκφράζετε για το ΔΟΑΤΑΠ με αυτόν τον τρόπο είναι υπερβολικός και κυρίως αναφέρομαι στους χαρακτηρισμούς του .Αλλά πιστεύω ότι αυτός είναι κατά κάποιο τρόπο δικαιολογημένος όχι για αυτά που είπε αλλά για αυτά που πέρασε .

Το θέμα όμως είναι ότι εμείς σε αυτή την περίπτωση γινόμαστε λίγο υπερβολικοί που λέμε σε κάποιον αγανακτησμένο από την αδικαιολόγητη συμπεριφορά που δέχτηκε από το ΔΟΑΤΑΠ , το τι θές και ήρθες πίσω στην Ελλάδα .

Link to comment
Share on other sites

Εσυ έκανες αίτηση για αναγνώριση, σου δόθηκε όχι μονον εξίσωση αλλά και

αντιστοιχία. Δεν μπορεί να σου δώσει κάτι παραπάνω το δοατάπ.

Τι περίμενες δηλαδη?

Αν δεν ήθελες η σχολή σου που μετά τόσο κόπο και ξεσκισμα/αιματωμα

/φτυσιμο αιματος τελείωσες να μην εξισώνεται με τα πτυχία ΑΕΙ Ελλάδας ας

μην έκανες αίτηση για αντιστοιχία.

 

 

 

Οπως είπα παραπάνω ο σκοπός είναι να αναχαιτίσει τούς απόφοιτους

εξωτερικού οι οποίοι τα τελευταια χρόνια έχουν γίνει τσουνάμι. Καλά κάνει

και απαιτεί μαθήματα διότι με κάποιο τρόπο πρέπει να τους:

1. αποθαρύνει

2. να τους καθυστερίσει όσο γίνεται να ασκήσουν επάγγελμα στην Ελλάδα.

Συνήθως πετυχαίνει, θες 3+ χρόνια για αντιστοιχία +6 μήνες-1χρόνο για

άδεια άσκησης επαγγέλματος.

Οχι και άσχημα για κάποιον που δεν έδωσε πανελλήνιες...

Τελικά το δοατάπ ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό. Μονον ο στρατός είναι.

3. καμμιά φορά, μπορεί και να χρειάζονται 5-10 μαθήματα ανάλογα με το τι

ζητάς. Για αντιστοιχία τει μπορεί να μην χρειάζεται και κανένα.

 

 

Οχι.

Η χώρα δεν αντέχει άλλους επιστήμονες-απόφοιτους-πτυχιούχους κλπ και

την νοοτροπία τους. Είμαστε μια ασήμαντη χώρα στα βαλκάνια, όχι Λ.Δ. Κίνας.

 

Τελικά αφού τελειωσες τόσο τρομερή σχολή, γιατί δεν μένεις στό Λονδίνο?

Τι θες και τραβιέσαι με τα δοατάπ?

Συμφωνώ για το καθηγηταράδες παραπάνω και για το απίθανο του δοατάπ.

.

 

Καταρχην απο που βγαινει η κουλη νοοτροπια οτι το ΔΟΑΤΑΠ υπαρχει για να αναχαιτισει αποφοιτους εξωτερικου?

 

Τι και ποιοι ειναι οι αποφοιτοι του εξωτερικου για να αναχαιτιστουν?Επειδη η Ελλαδα ειχε,εχει κ θα εχει ενα σαθρο εκπαιδευτικο συστημα δεν της δινεται συγχωροχαρτι για να μην πληροι τις υποχρεωσεις για ισονομια κ ισοπολιτεια ολων των πολιτων της οπως κανουν ΟΛΕΣ οι πολιτισμενες χωρες παγκοσμιος.

 

Συνεχιζοντας να τονισω οτι η Ελλαδα ειναι η ΙΣΩΣ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΧΩΡΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ Η ΟΠΟΙΑ ΑΠΑΙΤΕΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ..Περιμενω σχετικο αντιλογο στο παραπανω για να τα θεσουμε στην σωστη τους διασταση τα θεματακια.

 

Κατα τριτον,εκτος του οτι αναφερω απο το πρωτο μου ποστ σε αυτο το φορουμ οτι ζω και εργαζομαι στο Λονδινο εδω και 11 συναπτα ετη, η αναγνωριση στην Ελλαδα εγινε καθαρα για λογους ευθιξιας,ψωνιου κ στην ΑΠΙΘΑΝΗ περιπτωση που επιστρεψω Ελλαδα για να εργαστω.Ηelloooo αριστερα τερμα φατσα φορα λεει London UK η τοποθεσια μου.Εν συνεχεια να διευκρινισω οτι ουδεποτε εχω δωσει εθνικες εξετασεις κ ουδεποτε εχω μπει στο εκπαιδευτικο συστημα της Ελλαδα κ ειλικρινα αδιαφορω ΠΑΝΤΕΛΩΣ για το χαλι της,οσο αυτο δεν επηρρεαζει εμενα μιας κ εχω περατωσει ολοκληρη την εκπαιδευση (πλην δημοτικου) σε ΜΗ ΕΛΛΗΝΙΚΑ σχολεια.

 

Αρα αυτα για τις εθνικες εξετασεις της Ελλαδας μου φαινονται κινεζικα κ δεν με αφορουν ειλικρινα καθολου.Αυτο που με αφορα ειναι οτι οπως ειπα ΤΟ ΔΟΑΤΑΠ ειναι ενας φορεας μιζας,καρεκλοκενταυριασης κ ακυροσυνης που εξυπηρετει συμφεροντα ελαχιστων ακαδημαικων ελιτ.

 

Το UCL είναι το 3ο καλύτερο πανεπιστήμιο της υφηλίου??!!

Not even close mate![...]

Κανε μου την χαρη φιλε μου,ειλικρινα.Δεν ειμαστε 3ο?Ωραια ειμαστε 4ο,5ο.Μεσα στην δεκαδα παγκοσμιως συστηματικα συμφωνα με τις περισσοτερες λιστες παγκοσμιως.

 

 

Το θεμα σου πιο ειναι ακριβως για να καταλαβω?Αυτο που ακουω απο διαφορους συμπλεγματικους και ΕΝΤΕΛΩΣ delusional ανθωπους οπως το θετεις δλδ,οτι της Ελλαδας τα πανεπιστημια τρωνε το UCL?Ελα μια να συνερχομαστε φιλε μου,που βγαινει ο καθε πικραμενος απο μετριοτατες σχολες παγκοσμιως να ΜΕΤΡΗΣΕΙ (ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΤΩ ΣΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ) ΤΟΥΣ ΚΟΠΟΥΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ

 

Συμφωνω με τον Dimitris το UCL σαν πανεπιστημιο φυσικα και δεν ειναι το 3ο καλυτερο πανεπιστημιο στον κοσμο. [...]

Συγνωμη,τι λεμε τωρα?Συγκρινουμε το UCL με τι ακριβως?Πειραξε το 3ο στον κοσμο που ειπα?Καθε χρονο αλλαζουν αυτα.Στην 10αδα ειμαστε συνηθως παγκοσμιως.Το δε τμημα μου πρωτο στην Βρετανια επισης.

 

[...] Είσαι λίγο υπερβολικός στους χαρακτηρισμούς σου προς το ΔΟΑΤΑΠ. [...]

Και δικαιολογημενα πιστευω λιγα σουρνω στον ΔΟΑΤΑΠ.Το γεγονος οτι επρεπε καθε λιγο και λιγακι να επικοινωνω με την δικηγορο μου στην Ελλαδα για να στελνω ολοενα κ περισσοτερα εγραφα,ολοενα κ περισσοτερες ακυροσυνες απο Αγγλια για να μου παρει 1 ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΧΡΟΝΟ να κανω αναγνωριση πτυχιου απο UCL(κ παλι ημουν τυχερος) κ με τον φοβο να χρεωθω κ απο πανω μαθηματα,με κανει να εχω καθε αλλο απο καλες εντυπωσεις για την παπαρια που λεγεται ΔΟΑΤΑΠ.

 

Ο σκοπος της αναγνωρισης πτυχιου απο φορεα ΚΑΘΕ ΑΝΑΠΤΥΓΜΕΝΗΣ ΧΩΡΑΣ ειναι τυπικα να ελεγχεται η ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑ των προσκομιζομενων εγραφων ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ.Ενα θεμα τυπικο κ μονο πρεπει να μενει.Απλα τα πραγματα.

 

Συνεχιζοντας να επαναλαβω οτι ο κλαδος της Ψυχολογιας στην Ελλαδα ΔΕΝ εχει καποιο επιμελητηριο η ΝΠΔΔ να οριζει κ να ελεγχει τα του κλαδου.Οι αδειες δινονται απο τις νομαρχιες.Αρα τι συμβαινει με τα κολεγια?Μπορουν να αξιωσουν κ αυτα Ε.Δ. πχ στον κλαδο μας εστω κ με καποιο τερτιπι?

 

Σημειωτεον αδεια ασκησεως εχω βγαλει το περασμενο καλοκαιρι που ημουν στην Ελλαδα (ποτε δεν την ειδα σε φυσικη μορφη ομως,ειναι με τους δικους μου στην Ελλαδα)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.