Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή διαρρύθμισης και συναίνεση συνιδιοκτητών


Recommended Posts

Θέλω να συντάξω το κείμενο για τη συναίνεση συνιδιοκτητών για άδεια εσωτερικών διαρρυθμίσεων.

Αυτό που σκέφτομαι είναι το εξής:

"Ως ιδιοκτήτης ακινήτου σε οικοδομή που βρίσκεται στην οδό ΧΧΧ συναινώ στην πραγματοποίηση των οικοδομικών εργασιών που επιθυμεί να πραγματοποιήσει ο κύριος ΥΥΥΥ σε δύο διαμερίσματα ιδιοκτησίας του που βρίσκονται στον χ όροφο της εν λόγω οικοδομής,

σύμφωνα με τη Τεχνική Έκθεση του ΖΖΖ μηχανικού"

 

Η περιγραφή της εργασίας θα γίνει στην Τενική έκθεση που θα συντάξω, ή στην παραπάνω δήλωση των ιδιοκτητών απουσία Τεχνικής Εκθέσεως με αποδέκτες τους συνιδιοκτήτες?

 

1. Γράφετε κάτι περισσότερο?

 

2. Εκτός απο τη στήλη ονόμ/μο , υπογραφή και τον όροφο απαιτείται κάτι άλλο?

 

3.Τι ποσοστό συναίνεσης απαιτείται?

α) 50% εφόσον αφορά οριζόντιες ιδιοκτησίες ή β) 65% των χιλιοστών επι του οικοπέδου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου ζήτησαν από την πολεοδομία συναίνεση συνιδιοκτητών.

Δεν ξέρω αν αρκεί η συναίνεση του διαχειριστή. Αρκεί?

 

Εγώ, μια πόρτα θέλω να ανοίξω (0,90x2,10) , σε τοιχοποιία πλήρωσης κάτω από δοκάρι, σε οικοδομή του '65

 

Δεν μου έχει ξανατύχει να χρειαστώ συναίνεση, γι' αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Ο διαχειριστής εκπροσωπεί το σύνολο των συνιδιοκτητών και μετά από ΓΣ των ιδιοκτητών υπογράφουν τα πρακτικά περί αποδοχής ή άρνησης του ζητούμενου.

 

Προσοχή στο τι προβλέπει ο κανονισμός λειτουργίας της πολυκατοικίας και αν έχει κατατεθεί στο αρμόδιο Πρωτοδικείο ειδάλλως για την ομαλή συμβίωση των ιδιοκτητών ακολουθείς τις προσταγές του ΑΚ.

 

Ο τοίχος που βρίσκεται ?

 

Γιατί μάλλον δεν χρειάζεσαι τίποτα και ο ελεγκτής σου είπε λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ο διαχειριστής εκπροσωπεί το σύνολο των συνιδιοκτητών και μετά από ΓΣ των ιδιοκτητών υπογράφουν τα πρακτικά περί αποδοχής ή άρνησης του ζητούμενου.

Αυτό ξέρω κι εγώ, γι' αυτό σκέφτηκα τη λύση των μεμονωμένων υπογραφών.

 

Προσοχή στο τι προβλέπει ο κανονισμός λειτουργίας της πολυκατοικίας και αν έχει κατατεθεί στο αρμόδιο Πρωτοδικείο

Κανονισμός απ' όσα γνωρίζω δεν υπάρχει.

Μόνο αν ένας κανονισμός έχει κατατεθεί στο πρωτοδικείο θεωρείται έγκυρος?

 

ειδάλλως για την ομαλή συμβίωση των ιδιοκτητών ακολουθείς τις προσταγές του ΑΚ.
Συγνώμη?

 

Ο τοίχος είναι κάθετος στην τοιχοποιία της πρόσοψης, το δωμάτιο περιστοιχίζεται από κολώνες και δοκάρια, ήταν "πράσινη" στο σεισμό,

αλλά στις παλιές οικοδομές λέει, δεν πρέπει να πειράζεις τις τοιχοποιίες που βρίσκονται κάτω από δοκάρια ακόμη κι αν είναι πλήρωσης.

Γι' αυτό χρειάζεται να έχει τη συναίνεση των συνιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

Η πόρτα που θέλεις να ανοίξεις βλέπει σε κοινόχρηστο χώρο πχ διάδρομο;

Νομίζω μόνο τότε χρειάζεται συναίνεση συνιδιοκτητών.

Το στατικό μέρος είναι άλλο θέμα.

Η συναίνεση νομίζω πρέπει να έχει τη μορφή υπεύθυνων δηλώσεων από όλους τους συνιδιοκτήτες. Ακόμα και αν ένας μόνο συνιδιοκτήτης δεν υπογραφεί δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου. Δεν αρκεί δηλαδή μια απόφαση γενικής συνέλευσης όπου οι απόφαση έχει παρθεί με το 51% των ψήφων.

Link to comment
Share on other sites

Ο τοίχος είναι κάθετος στην τοιχοποιία της πρόσοψης, το δωμάτιο περιστοιχίζεται από κολώνες και δοκάρια, ήταν "πράσινη" στο σεισμό,

αλλά στις παλιές οικοδομές λέει, δεν πρέπει να πειράζεις τις τοιχοποιίες που βρίσκονται κάτω από δοκάρια ακόμη κι αν είναι πλήρωσης.

Γι' αυτό χρειάζεται να έχει τη συναίνεση των συνιδιοκτητών.

Σιγά μη ρωτήσουμε τους γείτονες να βεβαιώσουν για τη στατική επάρκεια

 

Τώρα για το θέμα της συναίνεσης όλων των ιδιοκτητών ή μόνο του διαχειριστή ή μετά από ψηφοφορία σε συνέλευση αυτό εξαρτάται από τον ελεγκτή της πολεοδομίας

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όντως να περάσει από την Πολεοδομία αλλά βάσει νομοθεσίας πρέπει να υπάρχει συναίνεση όλων (100%) των συνιδιοκτητών σε τέτοιου είδους θέματα μιας πολυκατοικίας.

Οπότε, αν κάποιος διαφωνεί μπορεί να έχεις μπλεξίματα αργότερα παρόλο που θα έχεις βγάλει άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι χρειάζεται συναίνεση συνιδιοκτητών όταν πρόκειτε για επέμβαση σε κοινόχρηστο χώρο και σε όψεις της πολυκατοικίας. Δεν μπορεί δηλαδή ο κάθε ιδιοκτητης να αλλοιώσει τη μπρφή του κτιρίου ανοίγοντας πόρτες κατά βούληση. Νομίζω ακόμη ότι αυτό ορίζεται στο καταστατικό της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.