Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση: Πώς κατασκευάζετε τοίχους/πλάκα/κολώνες ;


sdim

Recommended Posts

Γιατί να αλλάξει κάτι εκεί ; Δεν μονώνουμε εκεί ;

Εξωτερική θερμομόνωση ... απλά στην επαφή με το υπάρχον δε βάζουμε τελικό επίχρισμα και τοποθετούμε τη μόνωση με άγγιστρα ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 386
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καν, προφανως αν υπαρχει υφισταμενο κτηριο στο οριο, δεν μπορει να γινει θερμοπροσοψη.

Αν δεν υπαρχει, τοτε μπορει να σοβατιστει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Καν, προφανως αν υπαρχει υφισταμενο κτηριο στο οριο, δεν μπορει να γινει θερμοπροσοψη.

Αν δεν υπαρχει, τοτε μπορει να σοβατιστει κανονικα.

 

Και εγώ αυτό πιστεύω. Θα αφεθεί δλδ εκτεθημένο το μονωτικό;

Link to comment
Share on other sites

Καν, προφανως αν υπαρχει υφισταμενο κτηριο στο οριο, δεν μπορει να γινει θερμοπροσοψη.

Αν δεν υπαρχει, τοτε μπορει να σοβατιστει κανονικα.

 

Μιλάω για εξωτερική θερμομόνωση. Τι σημασία έχει αν υπάρχει κτήριο ή όχι ;

Έστω ότι υπάρχει και είναι διώροφο και το δικό μου οκταώροφο. Θα μου αλλάξει τον τρόπο που θερμομονώνω ;

Όσο υπάρχει κτήριο τοποθετώ μόνο τη μόνωση (και την αγκυρώνω στα τούβλα μου για να μη φύγει όταν στο μέλλον θα κατεδαφιστεί το διώροφο), από εκεί και πάνω κανονική εξωτερική θερμομόνωση ...

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις τριωροφο διπλα σου και το δικο σου ειναι επισης τριωροφο?

Δεν καταλαβαινω πως "αγκυρωνεις" τη θερμομονωση πανω στα τουβλα.

Οκ γινεται, αλλα με πατεντα, στα τουβλα τουλαχιστον.

Στον φερον οργανισμο?

Μονο αν μπει στο καλουπι.

Απλα στην παραπανω περιπτωση δεν μιλαμε για "εξωτετικη θερμομονωση" οπως τη φανταζομαστε, αλλα τοποθετηση της θερμομονωσης εξωτερικα.

Link to comment
Share on other sites

 

Στην μεσοτοιχία δεν έχουμε τις ίδιες απαιτήσεις όπως στις εξωτερικές επιφάνειες. Συνεπώς α) οι θερμογέφυρες δεν θα είναι αυξημένες σε έκταση και β) θα είναι αρκετά περιορισμένες σε ΔΗ, ΔΤ. Σίγουρα θα πρέπει να αποφύγουμε στο τοίχο της μεσοτοιχία να τοποθετήσουμε μονάδα θέρμανσης. Για τον ΦΟ απλα βάζω τις πλάκες στο καλούπι. Στην τοιχοποιία μπορεί να γίνει η επιλογή dry wall με εσωτερική μόνωση. Αν υπάρχει υπόνοια εισόδου νερού καλό είναι να χρησιμοποιηθεί τσιμεντοσανίδα την οποία μπορείτε να περάσετε με κάποιο σύστημα υδροφοβισμού. Προσωπικά όμως δεν βλέπω κανένα απολύτως πρόβλημα στο να επιτύχουμε τους ίδιους συντελεστές σε όλο το κέλυφος του κτηρίου.    

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι μπορεί να φανταζόμαστε, αλλά όταν μιλάω για "εξωτερική θερμομόνωση" εννοώ την τοποθέτηση της θερμομόνωσης εξωτερικά ...

Αν σε μία πλευρά λειτουργήσω με την έως τώρα συμβατική μέθοδο δεν έχω στο κτήριό μου εξωτερική θερμομόνωση ;

 

Στο φέροντα οργανισμό πάντα είχαμε εξωτερική θερμομόνωση. Στα τούβλα πάντα στερεώναμε τη μόνωση με άγγιστρα.

Όταν το μέγεθος του τούβλου δε μεγαλώνει πολύ πάνω από το σύνηθες, τότε τα άγγιστρα μπαίνουν εύκολα.

Άγγιστρα υπάρχουν πλαστικά και μεταλλικά. Στη μεσοτοιχία μπαίνουν τα μεταλλικά.

Αν κάποιος δε θέλει κάνει ότι κάναμε μέχρι τώρα ... όχι ότι είναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα κάτι τέτοιο terry ... τη βάζω εξωτερικά όπως βάζαμε μέχρι τώρα τη μόνωση στο κενό των συρομένων ... με άγγιστρα στη μεσοτοιχία προκαρφωμένα στο μονωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.