Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικινδυνότητα & ευθύνες λόγω ανέγερσης άνωθεν πηγαδιού


 

Recommended Posts

Ενας μηχανικος δεν εχει συμπεριλαβει ενα πηγαδι στο τοπογραφικο του σχεδιο .Και εκτος απο αυτο εχει ανοικοδομηθει οικημα πανω απο το πηγαδι χωρις να εχει γινει καποια στατικη μελετη,και ολο το πλατωμα του πηγαδιου βρισκεται κατω απο το οικημα και εχουν ηδη δημιουργηθει ρωγμες σε καποια σημεια του οικηματος.

Υπαρχει βαθμος επικυνδινοτητας?

Υπαρχουν ευθυνες, ασχετα εαν ο μηχανικος ισχυριζεται αμελεια ή οτι "δεν το ειδε"?

Και εαν υπαρχουν, τι ενεργειες πρεπει να ακολουθησω? Ας σημεωθει οτι η εκταση του πηγαδιου ειναι περιπου 15-20 τ.μ.

Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, με εχετε βοηθησει ηδη παρα πολυ!

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία ανεξάρτητα της επαγγελματικής σας ιδιότητας. Ένας Πολιτικός Μηχανικός πχ δεν δημοσιεύει ένα θέμα που αφορά "Αμοιβές-Οικονομικά Αδειών" στην ενότητα των "Πολιτικών Μηχανικών".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το οίκημα έχει ανεγερθεί με οικοδομική άδεια?

Το πηγάδι ήταν εμφανές ή αποκαλύφθηκε τυχαία κάποια στιγμή?

Οτι υπάρχουν ευθύνες και ότι η αμέλεια πληρώνεται, και ακριβά μάλιστα ορισμένες φορές, δεν το συζητάμε.

Απλά μου φαίνεται αδύνατο να βλέπει κάποιος ένα πηγάδι και να θεμελιώσει από πάνω του οτιδήποτε!!!

Μπορείς να γίνεις πιο σαφής με το ιστορικό για να καταλάβουμε ποιοί εμπλέκονται και πως σε αυτή την ιστορία?

Link to comment
Share on other sites

1)Το τοπογραφικο σχεδιο ειναι ακυρο,εαν δεν εχει συμπεριλαβει καποια οικηματα?(οπως μια κουζινα,ενα μπανιο και το πηγαδι).Και ο μηχανικος ισχυριζεται οτι δεν τα αποτυπωσε απο αμελεια! Εγω πιστευω οτι, ουτε καν εκανε τον κοπο να δει το οικοπεδο για αυτο και εκανε αυτα τα λαθη.

2)Το πηγαδι φαινοταν,και μαλιστα ειναι αρκετα μεγαλο για να μην το παρατηρησει καποιως.

3)Το 2003 α)εγινε αντικαταστασης στεγης β)κατασκευαστηκε νεο οικημα πανω απο το πηγαδι(χωρις να εχει γινει καποια στατικη μελετη) γ)στεγαστρο ανοικτης κλιμακας και δ)περιφραξη μεσα στο οικοπεδο, επειτα ο μηχανικος σε συνεργασια με τον ιδιοκτητη του οικοπεδου προχωρησαν σε αδεια νομιμοποιησης το 2008 με το νοθο τοπογραφικο.Μετα απο δικες μου καταγγελιες. Και τωρα ο μηχανικος ισχυριζεται αμελεια.

4)Ο ιδιοκτητης με υπεθυνη δηλωση δηλωνει οτι οι κανουργιες κατασκευες ειναι του 1996, ενω ειναι κατασκευες 2003.

Οταν καποιος μηχανικος, αναλαβει να κανει τοπογραφικου σχεδιο, δεν πρεπει να ζηταει τιτλους ιδιοκτησιας ή καποιο αλλο αποδεικτικο εγγραφο?

Καμια συμβουλη?

Και παλι ευχαριστω!!!

Οι παρατυπιες και οι παρανομιες που εχουν γινει ειναι ειναι αρκετες και σας αναφερω τις πιο σοβαρες απο αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι μιλας για αυθαιρετες κατασκευες σε ιδιοκτησια αλλου πολιτη. Λες ομως οτι αφου τους κατηγγειλες εκαναν νομιμοποιηση των αυθαιρετων κατασκευων.

 

Οποτε ζητας συμβουλη για ποιο πραγμα ?

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην να σου πω οτι αυτα που εχω αναφερει τα εχει διαπραξει ο αδερφος του πατερα μου,υστερα απο το θανατο του χωρις να ενημερωσει κανεναν. Με πλαστη διαθηκη, και γι'αυτο το θεμα εχει οριστει δικασιμος.

Οποτε αφορουν δικια μου περιουσια. Ολα τα αλλα τα αυθαιρετα κτισματα τα εχω καταθεσει στην πολεοδομια που ανηκει το ακινητο. Αλλα και αυτοι δεν βγαζουν ακρη.

1)Εαν υπαρχει νοθεια στο τοπογραφικο μπορει να ανακληθει η αδεια νομιμοποιησης?

2)Εαν εχει καταθεσει ψευδης δηλωσης στην πολεοδομια,μπορει να του ανακληθει η αδεια?

Δεν ειμαι ακομα στο επαγγελμα,στο μελλον θα ασχοληθω με τις κατασκευες,

προς το παρον ειμαι ακομα φοιτητης.

Θελω συμβουλη για το πως μπορω να κινηθω!

Σορρυ,και για το πρηξιμο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε οτι αφορα τον χρονο κατασκευης των κτισματων , μπορεις να τον τεκμηριωσεις με αεροφωτογραφιες (εφοσον βρεις με καλη ευκρινεια) των ετων που σε ενδιαφερουν και φωτοερμηνεια απο μηχανικο. Το πηγαδι ομως δεν νομιζω να διακρινεται.

 

Ο μηχανικος που συντασει τοπογραφικο και δεν δειχνει υπαρχοντα κτισματα , πηγαδια κλπ παρανομει. Δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να μην δειξεις ενα ολοκληρο σπιτι απο αμελεια !!.

Αυτο γινεται (παρανομως) στις μεταβιβασεις ειτε για να πληρωθει λιγοτερος φορος ειτε γιατι υπαρχει αυθαιρετο μετα το 1983 και δεν μπορει να μεταβιβαστει. (Σε περιπτωση κληρονομιας ομως μεταβιβαζεται νομιζω).

Παντως ειτε απο αμελεια ειτε σκοπιμως , οι ποινικες ευθυνες παραμενουν και για τους δυο .Ειδικα για τον μηχανικο ειναι και πειθαρχικο παραπτωμα. Και ειναι και φορολογικη παραβαση εφοσον εγινε καποια μεταβιβαση.

 

Επειδη το θεμα σου ειναι λιγο περιπλοκο για να λυθει μεσα απο ενα forum σου συνιστω να απευθυνθεις εκτος απο τον δικηγορο και σε μηχανικο οπωσδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το θεμα σου ειναι λιγο περιπλοκο για να λυθει μεσα απο ενα forum σου συνιστω να απευθυνθεις εκτος απο τον δικηγορο και σε μηχανικο οπωσδηποτε.

 

Με συνχωρείτε αλλά αυτό το φόρουμ δεν έχει καμία αρμοδιότητα να λύσει κανένα θέμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.