Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική... πατριδογνωσία!


AlexisPap

Recommended Posts

post-341-0-14805700-1367875437_thumb.jpg

 

Μια μοναδική συλλογή με φωτογραφίες από διάφορα υδραυλικά έργα,  80 περίπου χρόνια από σήμερα και γενικά αρχειακό υλικό από το ψηφιακό αρχείο του Εθνικού Ιδρύματος "Ελευθέριος Βενιζέλος"

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

το περίφημο δρακόσπιτο στην κορυφή της Οχη εκεί που ο Δίας την έπεσε στην Ηρα και είδε και αυτός χαΐρια, αφού δεν την γλύτωσε την κουλούρα Πάντως ψάχνοντας εντός , αρχαία προφυλακτικά δεν βρήκα ...αλλά δεν τα χρειάζονταν ο Δίας ....  γνωστός  γα.. λας Ο χρόνος κατασκευής είναι πάνω από 10000 χρόνια Π.Χ. και ακόμα δεν γνωρίζουν τι χρησίμευε Αλλά το σίγουρο είναι ότι ήξεραν από τότε πολύ καλή μηχανική , όταν οι άλλοι ήταν στα δέντρα ακόμη και ίσως είχαν ακόμη ουρές 

post-65466-0-87968400-1379108286_thumb.jpg

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

φωτογραφία είναι από συντοπίτη μου φωτογράφο Αν και από κοντά είναι πιο εντυπωσιακό το δρακόσπιτο αλλά επειδή λόγο και δουλειάς βαριέμαι επιπλέον περπάτημα από αυτό που κάνω στην δουλειά έχω πάει μόνο μια φορά αφού είναι στο ψηλότερο σημείο της ΟΧΗΣ (1394 μ υψόμετρο )

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό!

Είναι όντως 10.000 ετών; Φαίνεται σε εξαιρετική κατάσταση..

Επισυνάπτω μια φωτό που τράβηξα το 89 στην περιοχή της Καρύστου. Το βουνό στο βάθος είναι η Όχη;

post-52214-0-39730500-1379671655_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κτήριο που είναι κατασκευασμένο το 10000 πχ σύμφωνα με αρχαιολόγους και μελέτες που έχουν γίνει , βρίσκεται ακριβώς στο ψηλότερο σημείο του βουνού (στην μέση περιπου της φωτό ) που φαίνεται στην φωτό στο βάθος  και  που είναι η ΟΧΗ  Πάει δρόμος αλλά έχει και ανάβαση περί τα 300 με 400 μέτρα που είναι λίγο  ζόρικη για να την κάνω συχνά παρότι έχω καλή φυσική κατάσταση 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο,αλλά πες μου πως είναι η παραλία σε πρώτο πλάνο σήμερα;

Τσιμέντα,ξαπλώστρες κλπ;

Όπως την βλέπεις στην φωτογραφία είναι , με την διαφορά ότι υπάρχουν στις πλαγιές πάνω από την παραλία δρόμοι ασφαλτοστρωμένοι,  αφού εκεί είναι ο οικισμός του ΟΣΜΑΕΣ και ίσως να υπάρχει και μια δυο κατοικίες Αν και πιθανά να είναι παραλία και πριν το οικισμό ΟΣΜΑΕΣ λίγα μέτρα , επομένως είναι όπως τότε , με την διαφορά ότι ο δρόμος πάλι που φαίνεται είναι άσφαλτος και όχι χωματόδρομος 

 

μπερδεύομαι γιατί εκεί υπάρχουν δεκάδες παραλίες που όλες μου μοιάζουν ίδιες 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

..... Ο χρόνος κατασκευής είναι πάνω από 10000 χρόνια Π.Χ. ....

Ευθύγραμμος τοίχος και γωνιάσματα και 12.000 πριν έως και απίθανο ….

 

Και 3.ΟΟΟ πριν να είναι πάλι θα είναι ιδιαίτερης αρχαιολογικής αξίας κατασκευή ….

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Ανεβάζω κι αυτή τη φωτό της εποχής.

Ας την εντάξουμε επιεικώς στην Τεχνική..πατριδογνωσία και να δούμε την Κάρυστο πως ήταν το 1989.

Εσύ θα καταλάβεις περισσότερα..

post-52214-0-99928400-1379677014_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.