Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση ΣτΕ 1828/2008 περί τυφλών οικοπέδων


Recommended Posts

Θεωρώ πως η σωστή από κάθε άποψη διαδικασία κατάτμησης ενός οικοπέδου (όπως στο παράδειγμα του stapa, που προφανώς έχει πρόσωπο) στους <2000κατ οικισμούς που στερούνται εγκεκριμένου σχεδίου, είναι η μεταβίβαση του προς πώληση τμήματος (χωρίς πρόσωπο) και στη συνέχεια η εξασφάλιση προσώπου και όχι το ανάποδο. (σχ. η υπ' αριθ. 191/9.3.87 γνωμοδότηση του ΥΠΕΧΩΔΕ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 306
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το παράδειγμα που ανέφερα είναι πραγματικό, βέβαια όταν εγώ είδα το διάγραμμα όλα τα οικόπεδα είχαν πουληθεί (ήταν 8 ή 9 αν θυμάμαι καλά) και δεν ξέρω με ποιά σειρά, (αν η σειρά ήταν από το πλησιέστερο στον ήδη υπάρχοντα δρόμο και προς τα μέσα, κανένα πρόβλημα) αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν ο αρχικός ιδιοκτήτης/πωλητής τα είχε εκμεταλλευτεί στον πόντο, δηλαδή με ένα οικόπεδο λιγότερο θα είχε πολύ καλύτερα σχήματα και καθαρά άρτια και μετά την αφαίρεση των λωρίδων, επίσης μου είχε κάνει εντύπωση η τακτική του συμβολαιογράφου, το ένα νούμερο ήταν η πώληση και το αμέσως επόμενο η παραχώρηση..

 

Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι ο πωλητής είχε δυνατότητα να παραχωρήσει ο ίδιος το σύνολο της λουρίδας από το αρχικό οικόπεδο και μετά να κατατμήσει τα κομμάτια που δημιουργήθηκαν,

φυσικά αυτό θα σήμαινε λιγότερη εκμετάλλευση..

 

Είναι πολλά τα παραδείγματα νόμων με ασάφειες ή παραθυράκια (τα οποία ο Έλληνας είναι ειδικός να ανακαλύπτει) αλλά καλό είναι να έχουμε υπόψη ότι παρόλο το νομότυπο, όταν τα πράγματα παρατραβάνε το όλο πλαίσιο κινδυνεύει με "κούρεμα" που δυστυχώς επέρχεται επί δικαίων και αδίκων (στην πραγματικότητα επί όποιου δεν έχει προλάβει)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με την απόφαση 39608/14.9.2011 του Σηφουνάκη "εγκρίθηκαν οι τεχνικές προδιαγραφές σύνταξης διαγραμμάτων ή άλλων μελετών που απαιτούνται και ο καθορισμός περιεχομένου και στοιχείων που περιλαμβάνονται και αποτυπώνονται, για την εφαρμογή της παραγράφου 1 του άρθρου 35 του ν.3937/2011 ( Α΄ 60)» (θυμίζω ότι πρόκειται για την τροπολογία που προστέθηκε στο νόμο περί βιοποικιλότητας για την αντιμετώπιση του προβλήματος που δημιουργήθηκε με την απόφαση 1828/2008 του ΣτΕ).

 

Η απόφαση έχει προωθηθεί στο ΕΤ για δημοσίευση. Στην ουσία αποτελεί ένα αμιγώς τεχνικό κείμενο για τις προδιαγραφές, τον τρόπο σύνταξης του διαγράμματος και τα παραδοτέα στοιχεία.

 

Αν και είχαν υποβληθεί στο υπουργείο κείμενα με αναφορά σε πάρα πολλά προβλήματα που είχαν επισημανθεί κατά την εφαρμογή του πδ <2000, κανένα από αυτά δεν φαίνεται να έγινε αποδεκτό, με μόνη εξαίρεση τις περιπτώσεις παραχώρησης λωρίδων σε κοινή χρήση με πράξεις που δεν έχουν μεταγραφεί, αλλά έχουν διαμορφωθεί στα πράγματα ως ΚΧ. Για τις περιπτώσεις αυτές παρέχεται η δυνατότητα να αποτυπώνονται με ειδική ένδειξη (μπλε χρώμα) και να συμπεριλαμβάνονται στο δίκτυο, εφόσον, πριν την έκδοση της απόφασης του ΓΓ της οικείας Αποκεντρωμένης Διοίκησης, μεταγραφούν.

 

Όπως είναι προφανές, η σχετική διαδικασία δεν ορίζεται ξεκάθαρα στην απόφαση και εναπόκειται στις εμπλεκόμενες υπηρεσίες και συμβολαιογράφους να την εφαρμόσουν.

 

ΠΡΟΣΘΗΚΗ (21.9.11)

Από την έρευνα που έκανα προέκυψε ότι, αφενός δεν προωθείται άλλη διοικητική πράξη για το θέμα του άρθρου 35, αν και οι διατάξεις τόσο της παρ. 1ε όσο της παρ 4 προβλέπουν κάτι τέτοιο, αφετέρου οι υπηρεσιακοί παράγοντες και, προφανώς, η πολιτική ηγεσία περιορίστηκαν στο αυστηρό πνεύμα του άρθρου 35 και δεν ασχολήθηκαν με τα πολλά προβλήματα που καταγράφηκαν και αναδείχτηκαν από τα κείμενα που κατατέθηκαν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μόλις έμαθα ότι δημοσιεύτηκε η 39608/14.9.2011 απόφαση ΥΠΕΚΑ στο υπ'αριθμ. 2200/τεύχος Β /30.9.2011 ΦΕΚ

και είναι διαθέσιμη προς εκτύπωση από το site του Εθνικού Τυπογραφείου (αναζήτηση με βάση τον αριθμό ΦΕΚ).

 

 

 

http://www.et.gr/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=104&lang=el

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τώρα που δημοσιεύτηκε σε ΦΕΚ η απόφαση 39608 έχουν ξεκινήσει οι μελέτες αποτύπωσης οδικού δικτύου; Έχει ασχοληθεί με μελέτη τμήματος οικισμού κάποιος συνάδελφος τοπογράφος να μας ενημερώσει τι γίνεται; Οι υπηρεσίες είναι έτοιμες και παραλαμβάνουν τέτοιες μελέτες;

Η περίπτωση μου είναι οικόπεδο εντός οικισμού που είχε πρόσωπο σε δρόμο, αλλά όχι κατά μήκος ολόκληρης της μιας πλευράς του. Έγινε παραχώρηση, μεταγραφή και διαμόρφωση πριν από 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε pan77

καταλαβαίνουμε όλοι ότι τέτοιου είδους μελέτες έχουν κόστος το οποίο δεν μπορεί να καλυφθεί απο τους νέους Δήμους και βέβαια ούτε απο ιδιώτες

επιπλέον θα πρέπει να συγκεντρώσει κανείς στοιχεία για όλα τα γεωτεμάχια-οικόπεδα που έχουν παραχωρήσει λωρίδα ή τμήμα τους σε κοινή χρήση

οι προδιαγραφές είναι ασφείς. Γίνεται λόγος ακόμη και για χρήση αεροφωτογραφιών,ορθοφωτοχαρτών κλπ

και επιπλέον τίθεται και το εύλογο ερώτημα ποιός γνωρίζει και υποδεικνύει τα όρια των κοινοχρήστων δρόμων? δεν είναι σε όλες τις περιπτώσεις τα πράγματα ξεκάθαρα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θεοχάρη, σε ευχαριστώ για την απαντησή σου.

Έχω οικοδομική άδεια κολλημένη σε πολεοδομία για οικόπεδο ιδιοκτησίας μου και έλπιζα με την απόφαση αυτή οτι κάτι θα γίνει.

 

Η απόφαση λέει οτι η απεικόνιση στις τμηματικές μελέτες πρέπει να εκτείνεται σε κατάλληλο μήκος και να εξαρτάται από συγκεκριμένα σημεία αναφοράς π.χ. σταυροδρόμια ή εκκλησίες. Στην περίπτωση μου από το οικόπεδο που εκδίδω την οικ. άδεια μέχρι την διασταύρωση με επαρχιακή οδό, μεσολαβούν 300μ διαμορφωμένου δρόμου και 20 ιδιοκτησίες εκατέρωθεν του δρόμου. Θα μπορούσε αυτό να θεωρηθεί κατάλληλο μήκος;

Αν αναλάβω εγώ το κόστος της μελέτης (θα την αναθέσω σε συνάδελφο τοπογράφο φυσικά) για τι τάξη μεγέθους ποσού μιλάμε; Γιατί λέτε οτι είναι απαγορευτικό το κόστος;

Αν αεροφωτογραφία του 1985 δείχνει αυτό τον δρόμο να υφίσταται δεν απλουστεύονται κάπως τα πράγματα όσον αφορά την έρευνα των υπολοίπων εδαφικών παραχωρήσεων;

Τα όρια των κοινοχρήστων δρόμων δεν συμπίπτουν με τα όρια των ιδιοκτησιών; Αναφέρεσαι σε περιπτώσεις που έγιναν παραχωρήσεις τμημάτων χωρίς τα απαραίτητα συμβόλαια;

 

Εν ολίγης για να μην πλατιάζω. Υπάρχει κάποιο φώς στο θολό τοπίο των περιπτώσεων σαν της δικής μου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.