Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση υποστυλώματος - δοκού στον ασθενή άξονα


 
belbos

Recommended Posts

Αυτο σιγουρα δεν ειναι πακτωση... (εκτος αν εχεις βαλλει τετοια διατομη που να καλυπτει τη ροπη του προβολου...)

Θελει δουλιτσα..

Θα μπορουσε να γινει κοχλιωση πανω στον κορμο αλλα ειναι δυσκολοτερη στην τοποθετηση...

Επισης οπως μορφωσα εγω τη συνδεση, μου δινει περισσοτερη σιγουρα..

(αν καποιος εχει κανει τετοια προσομοιωση με πεπερασμενα θα ηθελα πολυ να το δω...)

Link to comment
Share on other sites

(αν καποιος εχει κανει τετοια προσομοιωση με πεπερασμενα θα ηθελα πολυ να το δω...)
έχει κάνει...

 

επίσης η σύνδεση είναι στον ασθενή άξονα. Άλλο θέμα η πάκτωση.

Link to comment
Share on other sites

terry, αγαπητέ συνάδελφε όπως ξέρεις έχω σταματήσει από την γνωστή ιστορία κόντρας που ξεκίνησε με κάποιους συντονιστές και συνεχίζει ακόμη, να ασχολούμαι με απαντήσεις σε τεχνικά θέματα (για αυτό που με χάνεις που με βρίσκεις είμαι συνέχεια στο κουβέντα). Και μερικοί που μου έχουν στείλει pm να με συγχωρέσουν αλλά όπως ξέρετε δεν απαντώ σε τεχνικά θέματα πλεόν.

 

Συγνώμη φίλτατε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καθολου ευκολη στον υπολογισμο..(μιλαμε για την περιπτωση πακτωσης...)

Κατασκευαστικα παλι αν εχεις στυλο ΗΕΑ, ΗΕΜ, ΗΕΒ και εχει και "καπακια" στην κεφαλη του ειναι δυσκολο να περασει η δοκος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δύσκολη στον υπολογισμό:

 

Οσον αφορα τη μεταφορά ροπής απ το ένα δοκάρι στο άλλο (αυτό φαντάζομαι εννοείς με την έννοια πάκτωση), αν έχεις κάποιο υπολογισμό για αποκατάσταση συνέχειας με μετωπική πλάκα ή κορφία στέγης, μπορεις να τον χρησιμοποιήσεις για την συγκεκριμένη διατομή. Επίσης κάνεις τους απαραίτητους ελέγχους και για την μεταφορά της τέμνουσας.

 

Κ μην ξεχάσεις τον κορμό του στύλου σε σύνθλιψη άντυγας.

 

Οσο για τις εγκάρσιες νευρώσεις, εαν τις χρειάζεται η σύνδεση (γιατι συχνα βλέπω να μπαίνουν χωρίς ιδιαίτερο λόγο), μπορουν να τοποθετηθουν για τον συγκεκριμένο στύλο στο εργοτάξιο.

 

Τέτοια σύνδεση προβόλου στον ασθενή άξονα του στύλου, νομίζω πως είναι η ευκολότερη στον υπολογισμό, οικονομική σε κατασκευή, και δεν εντείνει καθόλου το υποστύλωμα εκτός βέβαια από την αξονική δύναμη που το φορτίζουν οι δοκοί.

 

Ασε που αν η ροπή στη στήριξη είναι μεγάλη, μπορεις να τοποθετήσεις και οπλισμό στην πλάκας σκυροδέματος και να κάνεις σύμμικτη σύνδεση!

Link to comment
Share on other sites

Αγγελε

 

Ειναι δυσκολη στην υπολογισμο..

Οταν μιλαω για πακτωση μιλαω για συνδεση δοκου-στυλου στον ασθενη που θα παραλαβει και ροπη...Ξεχνα οτι εχεις αλλη δοκο σε συνεχεια...

Δες τον υπολογιμσο δοκου-στυλου στον ισχυρο αξονα βασει ΕΚ3 με τα βραχεα Τ κτλ κτλ..

 

Ασε που αν η ροπή στη στήριξη είναι μεγάλη, μπορεις να τοποθετήσεις και οπλισμό στην πλάκας σκυροδέματος και να κάνεις σύμμικτη σύνδεση!

 

Συμμικτες συνδεσεις δεν εχει ο ΕΚ4 (αποσο θυμαμαι)..

Φυσικα αν εχει προβολο με πλακα ΟΣ θα βαλλεις οπλισμο για να παραλβει τη ροπη του προβολου....Αλλα για να λυσεις συμμικτη συνδεση που θα λαβεις υποψη και οπλισμο και σκυροδεμα ειναι θεμα διπλωμαατικης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.