Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνδεση υποστυλώματος - δοκού στον ασθενή άξονα


 
belbos

Recommended Posts

Terry,

 

Νομίζω πως δεν είναι σωστό σαν σύλληψη να συνδέσεις ένα δοκάρι πρόβολο με μεγάλο φορτίο, στον ασθενή άξονα υποστυλώματος, χωρίς δοκό με σύνδεση ροπής στην πίσω πλευρά. Τέτοιες συνδέσεις καλό είναι ν αποφεύγονται... Δεν γίνονται με ασφάλεια τα πάντα!

 

Στην βιβλιογραφία υπάρχουν πολλά παραδείγματα σύμμικτων συνδέσεων, ακόμα και o EC8 μιλά αναλυτικά για αντισεισμικές σύμμικτες συνδέσεις... οπότε γιατί όχι για κατακόρυφα φορτία???

 

Αν μελετήσεις πχ απ το βιβλίο του Βάγια, τον υπολογισμό της ροπής αντοχής σύμμικτης διατομής σε αρνητική ροπή θα δεις αμέσως την επίδραση του (καλά αγκυρωμένου) οπλισμού σκυροδέματος.

 

Φιλικά,

Αγγελος

Link to comment
Share on other sites

Αν μελετήσεις πχ απ το βιβλίο του Βάγια, τον υπολογισμό της ροπής αντοχής σύμμικτης διατομής σε αρνητική ροπή θα δεις αμέσως την επίδραση του (καλά αγκυρωμένου) οπλισμού σκυροδέματος.

 

Αλλο συμμικτη διατομη και αλλο συμμικτη συνδεση...

 

Αλεξη δεν το εχω κανει αλλα δεν ειναι και κατι σπουδαιο..

Γινεται...

Αλλα βλεπω πολλους κοχλιες...12 σε καθε δοκο????

Σε περιπτωση κεφαλοδοκου SHS κανω κατι αντιστοιχο...

 

dratsiox

Αν εχει τεμνουσα την παραλαμβανει η συγκολληση...

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά δεν έχεις ραφή,αλλά μόνο τον τάκο για την τέμνουσα.Γι' αυτό ρώτησα για την τέμνουσα παραπάνω.

Ο τάκος χρησιμοποιείται κυρίως για την ανέγερση

Link to comment
Share on other sites

Αν μελετήσεις πχ απ το βιβλίο του Βάγια, ...

 

Αμάν πια με αυτά τα βιβλία του Βάγια μόνο! Έχουν πέσει στα χέρια μου αλλά προσωπικά δε με ενθουσίασαν και πολύ.

 

 

Τέτοια σύνδεση έκανε ποτέ κανείς;

 

AlexisPap, συγνώμη αλλά αδυνατώ να καταλάβω τί σύνδεση μελών βλέπω και το επίπεδο της τομής. Ο στύλος με μπερδεύει.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το έχω στο σκίτσο παίρνει ροπή (μεταξύ δοκού - στύλου φυσικά) αλλά έχει μικρή ικανότητα σε τέμνουσα...

 

 

Στην αναλυση σου εχεις θεωρησει πακτωση???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.