Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαχειριστικό σχέδιο αποβλήτων


Γιάννης

Recommended Posts

Σύμφωνα με την παρακάτω νομοθεσία:

1) Εγκύκλιος 132496/3628/5-10-2005

2) Εγκύκλιος 172509/4266/2-10-2007

3) ΚΥΑ 13588/725/06

 

κάθε δραστηριότητα που παράγει απόβλητα είναι υποχρεωμένη στην σύνταξη διαχειριστικού σχεδίου αποβλήτων μέ βάση τον οδηγό της παραπάνω 2) σχετικής και κάθε χρόνο σύνταξη έκθεσης παραγωγού αποβλήτων για το προηγούμενο έτος σύμφωνα με το υπόδειγμα στην εν λόγω εγκύκλιο.

 

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες για την σύνταξη του διαχειριστικού σχεδίου μιας και για την έκθεση είναι κατά κάποιο τρόπο ξεκάθαρα τα πράγματα μετά την έκδοση του σχετικού προτύπου.

 

Οι λύσεις πιστέυω είναι δύο:

1) Χρησιμοποιούμε το ίδιο έντυπο όπως στην έκθεση αλλά θέτουμε τις συνολικές μέγιστες ποσότητες (χωρίς έτος αναφοράς)

2) Συντάσσουμε το διαχειριστικό σχέδιο σε μορφή τεχνικής έκθεσης όπου αναφέρονται σε κείμενο και πίνακες όλα τα απαραίτητα στοιχεία (όπως τα αναφέρει ο οδηγός).

 

Τι από τα δύο κάνετε; Υπάρχει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την παρακάτω νομοθεσία:

1) Εγκύκλιος 132496/3628/5-10-2005

2) Εγκύκλιος 172509/4266/2-10-2007

3) ΚΥΑ 13588/725/06

 

κάθε δραστηριότητα που παράγει απόβλητα είναι υποχρεωμένη στην σύνταξη διαχειριστικού σχεδίου αποβλήτων ...........

 

Τι από τα δύο κάνετε; Υπάρχει κάτι άλλο;

 

 

Συνάδελφε

δεν ξέρω σε ποια περιοχή σου ζήτησαν τη σύνταξη διαχειριστικού σχεδίου (σίγουρα απο δ/νση περιβάλλοντος), αλλά αν δεν με απατά η μνήμη μου, κατά 99,9% έχει καταργηθεί η σύνταξη αυτής της μελέτης απο το ’10 αλλά αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει, πότε είναι το έγγραφο

Αύριο στο γραφείο ελπίζω το βρω και θα σε ενημερώσω.

Συνεπώς, για ανανέωση ΜΠΕ σε επιχείρηση (που αδειοδοτείται απο δ/νση ανάπτυξης), απαιτείται ΜΟΝΟ η συμπλήρωση ετήσιας έκθεσης παραγωγού αποβλήτων (συντάσσεται κάθε Φλεβάρη για τον προηγούμενο χρόνο) και αυτός που θα τη συντάξει, θα πρέπει να γνωρίζει τους κωδικούς όλων των (στερεών, υγρών & αέριων) αποβλήτων.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Γιάννη

 

επανέρχομαι λέγοντας σου, οτι το έγγραφο που καταργεί τη μελέτη που αναφέρεις, είναι η εγκυκλιος του ΥΠΕΚΑ με αριθ. πρωτ. 149023/30-3-2010 και το λέει στη πρώτη σειρά της 2ης σελίδας.

 

Μπές στο ΥΠΕΚΑ -> περιβάλλον -> νομοθεσία -> 3η εγκύκλιος

 

και κατέβασε την, στη συνέχεια ανέβασε την στα downloads γιατι μου έρχεται κομμάτι δύσκολο να το κάνω εγώ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο συνάδελφε! Μάλλον στην περιφέρεια δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα...

 

Το ανέβασα στα downloads/περιβαλλοντικά/νομοθεσία

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα παιδιά, κατά την κατάθεση ΜΠΕ υφιστάμενου αρτοποιείου Β4, με άδεια από το 1973 (άρα πρώτη φορά γίνεται ΜΠΕ) πρέπει να συμπεριλάβω και διαχειριστικό σχέδιο αποβλήτων? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.