Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστο εμβαδόν κτηρίου και απαίτηση ΚΕΝΑΚ


vsofrona

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο 39112 Φ.701.2 έγγραφο της ΠΥ αναφέρει:

"Ως Υφιστάμενα κτίρια θεωρούνται εκείνα όπου η υποβολή αίτησης για έκδοση οικοδομικής άδειας έγινε πριν την ημερομηνία έναρξης ισχύος του προαναφερόμενου Προεδρικού Δ/τος, ενώ ως νέα θεωρούνται εκείνα τα κτίρια που η αίτηση για έκδοση οικοδομικής άδειας υποβλήθηκε μετά την έναρξη ισχύος του."

 

 

Η προσθήκη δεν θέλει οικοδομική άδεια;

 

Υπάρχει κάποια εγκύκλιος ή οδηγία που να εξαιρεί την προσθήκη καθ'ύψος από την απαίτηση παθητικής σε παλαιά κτίρια;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μήπως γνωρίζει κανείς εάν σε υφιστάμενη κατοικία γίνει προσθήκη 40 τμ ανεξάρτητου διαμερίσματος και προσθήκη κοινόχρηστου κλιμακοστασίου 20 τμ (που δεν είναι λογικά θερμαινόμενος χώρος) αν απαιτειται μελέτη κενάκ;

Link to comment
Share on other sites

εγώ σε προσθήκη καθ ύψος διαμερίσματος 45 τ.μ. χωρίς το κλιμακοστάσιο δεν έκανα κενακ, αλλά το κουβούκλιο κλιμακοστάσιο υπήρχε από πριν δεν έφτιαξαν καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μήπως γνωρίζει κανείς εάν σε υφιστάμενη κατοικία γίνει προσθήκη 40 τμ ανεξάρτητου διαμερίσματος και προσθήκη κοινόχρηστου κλιμακοστασίου 20 τμ (που δεν είναι λογικά θερμαινόμενος χώρος) αν απαιτειται μελέτη κενάκ;

 

Αν είναι λειτουργικά ανεξάρτητο δεν απαιτείται ΚΕΝΑΚ. Συνήθως λειτουργικά ανεξάρτητο θεωρείται όταν έχει ανεξάρτητη είσοδο από το κτίριο, δηλαδή δεν έχει ούτε κοινό κλιμακοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

σε ένα σεμινάριο του ΤΕΕ (τότε στην πολύ αρχή στο ΥΠΕΚΑ) το είχα ρωτήσει αυτό το λειτουργικά ανεξάρτητο και μάλιστα κατ ιδίαν στον εισηγητή και πολύ συγκεκριμένα για αυτό που σας περιέγραψα και μου είχε πει πως δεν απαιτείται ΚΕΝΑΚ.

 

Αυτό με την ξεχωριστή είσοδος πότε προέκυψε; Γιατί εγώ ήξερα λειτουργικά ανεξάρτητο να είναι απλά ξεχωριστό διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που ακριβώς ορίζεται, αλλά θεώρησε κάτι ανάλογο με το να έχεις π.χ. συγκρότημα από μεζονέτες που ναι μεν δεν βρίσκονται σε επαφή πάνω από το έδαφος έχουν όμως κοινό υπόγειο. Μπορεί να έχουν χωριστά λεβητοστάσια, ο υπολογισμός όμως του όγκου για τις μελέτες που απαιτούνται προκύπτει από το άθροισμα των επιμέρους όγκων.

Link to comment
Share on other sites

για δυο ισόγειες κατοικίες των 40 τμ που εφάπτονται, απαιτείται ΚΕΝΑΚ;

εαν κατασκευαστεί πρώτα η μια κατοικία και αργότερα η αλλη;

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι δεν μιλάς για προσθήκη απαιτείται ΚΕΝΑΚ αν τα πας πρώτα το ένα και μετά το άλλο ίσως την γλιτώσεις αλλά δεν νομίζω πως αξίζει το τράβηγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.