Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία όχι σε ιδιόκτητο γραφείο αλλά σε φίλου


ggeorge

Recommended Posts

Μια ερωτηση σχετικά με τα γραφεία μας

 

Μηχανικός Α έχει το γραφείο του στο σπίτι του.

Μηχανικός Β (ιδιας ειδικοτητας αν και μαλλον δεν εχει σημασια) νοικιάζει επαγγελματικό χώρο για γραφείο...

 

Οι δυο μηχανικοί αποφασίζουν να συνεργαστούν χωρις ομως να φτιάξουν εταιρία. Απλα θελει να δουλευει στο γραφείο για να τα λένε... :mrgreen:

 

Μπορεί ο μηχανικός Α να κρατήσει ως έδρα το σπίτι του και να πηγαίνει να δουλεύει στο γραφείο του δεύτερου; Αν η εφορία ( ή οποιος αλλος αρμόδιος) παει στο γραφείο μπορει να δικαιολογηθεί; Και οι δυο είναι ελευθεροι επαγγελματίες με τα βιβλία τους κλπ...

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και στη χούντα επιτρεπότανε αυτό ;) . Δεν κάνει κάτι παράνομο ο Α .

Εργάζεται στο γραφείο του φίλου του, δεν είναι αδήλωτος υπάλληλος του. Δηλαδή τι το αξιόποινο έχει η όλη κατάσταση ;

 

Ακόμα και ο Μουμπάρακ το επέτρεπε στην Αίγυπτο !!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή φαντάσου να με πιάσουν καμιά φορά με τον συνεργάτη μου που κοιτάμε καμιά οικοδομή στο γραφείο μου!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Και εγω κατι τετοιο φανταστηκα, αλλα μιας και ζουμε στην Ελλαδα, είπα να ρωτησω. Μπορει να βρεθει κανενας νομος οτι να 'ναι...

 

Πολυ ωραία. Ευχαριστω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο θα φοβόμαστε μην μας πιάσουν με πελάτη στο γραφείο και τον βρουν αδήλωτο.

 

XA!XA!XA! Εγώ δεν κινδυνεύω απ΄ αυτό!!! Εχει να πατήσει πελάτης στο γραφείο.... Ουουουου!!!!

 

Ασε που συνήθως πρέπει να πηγαίνω εγώ για να βλέπω και να μετράω το χώρο (λόγω του ότι ασχολούμαι και με ανακαινίσεις γραφείων, καταστημάτων.)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ένας φίλος μου είπε πως το χειρότερο που συμβαίνει στις μέρες μας είναι ο φόβος .

 

Μην μας μαχαιρώσει κανένας μετανάστης, μην μας πιάσει η εφορία για το παραμικρό και πολλά άλλα .

 

Προς θεού όμως , δε θα χάσουμε και τα μυαλά μας με την όλη κατάσταση . Να μπαίνουμε στο γραφείο από κανένα φιλαράκι και να φοβόμαστε να ακουμπήσουμε το ποντίκι μην μας πιάσει η εφορία για αδήλωτη εργασία .

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα θέμα παιδιά. Ακόμα και Επιθεώρηση Εργασίας να "σκάσει" (μετά από καταγγελία άρα μάλλον αδύνατο στο συγκεκριμένο παράδειγμα), το πολύ πολύ, να ρωτήσει τον φίλο μας (ή εμάς εφόσον είμαστε σε γραφείο φίλου μας) αν εργαζόμαστε για αυτόν. Η απάντηση θα είναι "όχι, πίνουμε καφέ" ή "είμαστε συνεργάτες" και τελειώνει το θέμα εκεί.

Μου έχει τύχει κάτι αντίστοιχο σε γραφείο που εργαζόμουν όπου και αφού ήδη ήταν ενημερωμένοι οι υπάλληλοι της επιθ. εργασίας από το "αφεντικό" με ρώτησαν από μόνοι τους: "Είστε με σύμβαση έργου και θα πληρωθείτε με την παράδοση;", απάντησα "Ναι", χαιρέτησαν και έφυγαν. Σημειώνω ότι δεν είχα καν καμία γραπτή σύμβαση έργου.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση σχετικά με τα γραφεία μας

 

Μηχανικός Α έχει το γραφείο του στο σπίτι του.

Μηχανικός Β (ιδιας ειδικοτητας αν και μαλλον δεν εχει σημασια) νοικιάζει επαγγελματικό χώρο για γραφείο...

 

Οι δυο μηχανικοί αποφασίζουν να συνεργαστούν χωρις ομως να φτιάξουν εταιρία. Απλα θελει να δουλευει στο γραφείο για να τα λένε... :mrgreen:

 

Μπορεί ο μηχανικός Α να κρατήσει ως έδρα το σπίτι του και να πηγαίνει να δουλεύει στο γραφείο του δεύτερου; Αν η εφορία ( ή οποιος αλλος αρμόδιος) παει στο γραφείο μπορει να δικαιολογηθεί; Και οι δυο είναι ελευθεροι επαγγελματίες με τα βιβλία τους κλπ...

 

Ευχαριστώ.

 

 

Δεν αντιλμβάνομαι το πρόβλημα που μπορεί να προκύψει από την επίσκεψη της εφορίας. (μη παρτραβάμε και ξεχειλώνουμε κάποια πράγματα )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.