Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νεα έκδοση λογισμικού ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


qwert

Recommended Posts

Ηλία άστα να πάνε. Όλα μπουρλότο θέλουν και ξανά απ την αρχή.

Είχαμε προχτές τις περιοχές Natura, κάθε μισή ώρα άλλαζε η αρτιότητα. Τώρα έχουμε και το Patch του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Εδώ το patch, εκεί το patch, που είναι το patch;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οι τυποι ειναι απλά απίστευτοι.

το λινκ που εδωσα παραπάνω συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά αλλα με μια διαφορά.

καταβάζει κάποια άλλη έκδοση του patch.

 

αν μπορει ας ανεβασει κάποιος που εχει περάσει την 1.28 αλλα κανένα patch τα στοιχεία της έκδοσης που έχει να δουμε τι version δείχνει

post-50-131887262452_thumb.jpg

post-50-13188726248_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παντως το πιο ευχρηστο κατ εμε με τις διευκρινισεις που κατεβηκανε (αλλα λενε πως ισχυουν απο την ημερα εκδοσης τους και οχι απο τη μερα ενσωματωσης τους στις ηδη υπαρχουσες ΤΟΤΕΕ) ειναι το οτι τα αδιαφανη δομικα στοιχεια σε επαφη με ΜΘΧ λαμβανονται υποψιν ως σε επαφη με αερα με συντελεστη ομως μειωμενο κατα 50%.

 

Ετσι δεν μπαινουμε στη διαδικασια να υπολογισουμε ολο το ΜΘΧ του οροφου, του κτηριου η κι εγω δεν ξερω τι, αλλα κανουμε αυτην την απλοποιητικη παραδοχη.

 

Για μενα οι διευκρινισεις συνεχιζουν να ισχυουν (αποψη μου παντα) και αφαιρεθηκαν απο την κεντρικη σελιδα του ΤΕΕ, ισως γιατι σταματησε η διαβουλευση για τυχουσες διορθωσεις της 1ης ΤΟΤΕΕ, οποτε και αυτο ειναι ολοκληρωμενο...

 

Τι να πω...

 

Υ.Γ.: Μολις μου ειπανε στο ΤΕΕ στα κεντρικα στην Αθηνα οτι τα ατομα που ασχολιοντουσαν με το προγραμμα και γνωριζαν τι και πως ηταν συμβασιουχοι, εληξε η συμβαση τους και απομακρυνθηκαν... Τωρα πλεον υπαρει ενα mail που στελνεις τις αποριες σου και σου απαντανε... Ποιοι, ποτε και με τι γνωσεις δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω...

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi εγώ θα σε ρωτήσω κάτι. Κάποιος που δεν κατέβασε τότε τις διεκρηνίσεις, πως μπορεί να τις εφαρμόσει; Θα μαντέψει τι μπορεί να γράφουν;

Link to comment
Share on other sites

Δεκτον, κατα μια ευρεια εννοια, αν και ειχε μεινει ανεβασμενο το αρχειο για αρκετο καιρο....

Πιστευω πως οι περισσοτεροι τις πηραν τις διευκρινισεις....

 

Οπως και να χει, εμενα αυτο που με ενδιαφερει ως επι το πλειστον ειναι το θεμα που εθιξα πιο πανω, στην ενεργειακη επιθεωρηση.

Καποιοι υπολογιζαν στην αρχη ολο το ΜΘΧ του κτηριου, καποιοι μονον του οροφου, καποιοι (βλ. STAVION) εξ αρχης μας ειχανε πει για το 50% του συντελεστη για επαφη με αερα.

Επειτα βγηκε η διευκρινιση και ελυσε τις αποριες...

 

Το οτι κατεβηκαν οι διευκρινισεις, δε μου υπαγορευει κανενας να γυρισω στον παλαιο υπολογιστικο τροπο...

 

Κανω καπου λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε όπως λένε οι διευκρινήσεις. Απ' ότι ξέρω πολλοί Εν. Επ. και πριν βγούνε στον αέρα, με αυτόν τον τρόπο αντιμετώπιζαν τα δομ. στοιχεία σε επαφή με Μ.Θ.Χ.

Ολοι πλέον αυτόν τον τρόπο χρησιμοποιούμε.

Link to comment
Share on other sites

Οι διευκρινίσεις προφανώς δεν ισχύουν, διότι πρέπει πρώτα να εγκριθούν από το ΥΠΕΚΑ...

 

Επίσης δεν ισχύει καμία έκδοση του λογισμικού του ΤΕΕ εκτός από την αρχική και εγκεκριμένη.

Link to comment
Share on other sites

Τί σχέση έχει το ΥΠΕΚΑ με τις διευκρινήσεις???..... Το ΥΠΕΚΑ εφαρμόζει δεν βγάζει προγράμματα και τρόπους θεώρησης.....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το ΤΕΕ έχει το ελεύθερο να γράψει ότι θέλει στις ΤΟΤΕΕ? Όχι.

 

Για την έγκριση των ΤΟΤΕΕ, δες στον ΚΕΝΑΚ (ΚΥΑ 5825/2010), άρθρο 5, τρίτο εδάφιο.

 

Για την έγκριση του λογισμικού, δες στο ίδιο άρθρο, εδάφιο 2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.