Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νεα έκδοση λογισμικού ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


qwert

Recommended Posts

Δοκίμασε το "απεγκατάσταση από αυτό τον υπολογιστή" (από το μενού "βοήθεια"), κάνε και ένα καθάρισμα στη registry, επανεκκίνηση του pc και ξαναβάλε σειριακό αριθμό και κλειδί, μπάς και στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα μου το "εμφάνισε" αυτό το σύμπτωμα πριν από 2 μήνες στο laptop, του έβαζα τον κωδικό όταν άνοιγα το πρόγραμμα και μετά από 2-3 φορές σταμάτησε μόνο του να τους ζητάει.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ δεν το είχα προσέξει αλλά έχει περιορισμό στον αριθμό των στοιχείων που μπορεί να επεξεργαστεί και συγκεκριμένα μέχρι τις 200 γραμμές στο κέλυφος !

 

Τι κάνουμε εάν τις ξεπερνάμε. Περνάω ολόκληρη πολυκατοικία και δεν ξέρω τι να κάνω....

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει ποτέ, αλλά σου μεταφέρω συμβουλή από τα σεμινάρια με ότι αξία μπορεί να έχει αυτό: εννοποίησε κάποιες γραμμές π.χ. 2 τοίχους με κοινό αζιμούθιο 200 μοίρες και ο ένας με πρόβολο 2 μέτρα και ο άλλος με 1 μέτρο, βάλτο σαν ενιαία γραμμή και συντελεστή σκίασης με γραμμική παρεμβολή, ανάλογα με το μήκος κάθε τοίχου. Μου φαίνεται λογικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ δεν το είχα προσέξει αλλά έχει περιορισμό στον αριθμό των στοιχείων που μπορεί να επεξεργαστεί και συγκεκριμένα μέχρι τις 200 γραμμές στο κέλυφος !

 

Τι κάνουμε εάν τις ξεπερνάμε. Περνάω ολόκληρη πολυκατοικία και δεν ξέρω τι να κάνω....

 

Στο λογισμικό της 4Μ που χρησιμοποιώ, έχει επιλογή για ομαδοποίηση όμοιων στοιχείων. Έτσει μειώνονται σημαντικά τα στοιχεία στο τελικό αρχείο. Υποθέτω και τα υπόλοιπα λογισμικά της αγοράς έχουν αντίστοιχη δυνατότητα.

 

Για παράδειγμα αν έχεις δύο παράθυρα 1χ1 στον ίδιο προσανατολισμό,στην ίδια ιδιοκτησία με ίδιες σκιάσεις κτλ, στο τελικό αρχείο δεν φαίνονται 2 παράθυρα με 1τ.μ. εμβαδό και 4μ θερμογέφυρα έκαστο αλλά ένα παράθυρο με 2τ.μ. εμβαδό και 8μ θερμογέφυρα.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις ενός αρχάριου:

1) Το λογισμικό για επίλυση ενεργειακής επιθεώρησης το αγοράζεις από το ΤΕΕ μόνο ή το δίνουν και ιδιωτικές εταιρίες; Των ιδιωτικών εταιριών είναι αξιόπιστα;

2) Υπάρχει κάποιο πρόβλημα που δεν έχω πιστοποίηση ενεργειακού επιθεωρητή;

Link to comment
Share on other sites

1. το λογισμικό το παίρνεις από το ΤΕΕ 100Ε+ΦΠΑ (είναι υπεραρκετό για επιθεώρηση) και οτιδήποτε εμπορικό πάρεις απαιτεί προαπαιτούμενο για να κάνεις κάτι επίσημα να έχεις το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

2. Για να το αγοράσεις μπορείς, για να κάνεις επιθεώρηση όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.