Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση στις δηλώσεις για τους ημιυπαίθριους χώρους έως τα τέλη Ιουνίου


gvarth

Recommended Posts

Ευχαριστούμε pavloselef. Τώρα πάω στοίχημα ότι θα αρχίσουν πάλι οι ερωτήσεις "ισχύει και για τις ταχυδρομικές;" από μερικούς... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Για ταχυδρομικές υποβολές, ( όσον αφορά τις ημερομηνίες πληρωμής ) στο Αιγαλεω μου ειπαν οτι ισχύει η ημερομηνία πρωτοκόλλησης στην Πολεοδομία και οχι η ημερομηνια ταχυδρόμησης φακέλου.

 

Αναφέρομαι σε ότι μου είπαν στην συγκεκριμένη Πολεοδομία. Αν κάνουν λάθος και αν θέλει κάποιος να τους διορθώσει είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μου είπαν από Αργυρούπολη, Αιγάλεω, Γλυφάδα, Καλλιθέα, Σωκράτους. Ισχύει για τις ταχυδρομικές αποστολές η ημερομηνία πρωτοκόλλησης και όχι του ταχυδρομείου.

Link to comment
Share on other sites

Είστε μορφωμένοι άνθρωποι και δεν είναι σωστό ούτε καν να στέκεστε (πολύ περισσότερο να αναπαράγετε) τέτοιες ανοησίες. Ασφαλώς και ισχύει η ημερομηνία ταχυδρόμησης και ας λένε ό,τι θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ρωτήσει κάνεις, για όσους έχουν καταθέσει μέχρι τις 31/12/10 και πληρώνουν με δόσεις, μέχρι ποτέ πρέπει να πληρωθεί η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ δόση;

28/10/12 όπως και οι υπόλοιποι ( μετά την 01/01/11);

Η ημερομηνία 28/10/12 δηλαδή, όσον αφορά την τελευταία δόση, είναι κοινή πλέον για όλους τους φακέλους ασχέτως ημερομηνίας κατάθεσης;

Link to comment
Share on other sites

Οι ημερομηνιες περατωσης της διαδικασίας δεν αλλαξαν με την τροπολογια που κατατεθκε για την παραταση των αιτησεων και της πρωτης δοσης- εξοφλησης.

Link to comment
Share on other sites

Είστε μορφωμένοι άνθρωποι και δεν είναι σωστό ούτε καν να στέκεστε (πολύ περισσότερο να αναπαράγετε) τέτοιες ανοησίες. Ασφαλώς και ισχύει η ημερομηνία ταχυδρόμησης και ας λένε ό,τι θέλουν.

 

Δυστυχώς είσαι λάθος! Δεν ισχύει η ημερομηνία ταχυδρόμησης παρά ισχύει η ημερομηνία παραλαβής και δεν είναι άλλη, απο την ημερομηνία πρωτοκόλλησης.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είσαι λάθος! Δεν ισχύει η ημερομηνία ταχυδρόμησης παρά ισχύει η ημερομηνία παραλαβής και δεν είναι άλλη, απο την ημερομηνία πρωτοκόλλησης.

 

Θα σε παρακαλούσα να μου υποδείξεις από που προκύπτει αυτό (έγγραφο, υπουργική απόφαση, εγκύκλιο οτιδήποτε). Επειδή την έχω κάνει αυτή τη δουλειά τα λέω (την εποχή της Κτηματογράφησης). Δίνεται η δυνατότητα ταχυδρομικής υποβολής μεταξύ των άλλων, για αυτό το λόγο κυρίως: να προλάβουν τις προθεσμίες (πολίτες και αρχές). Που είναι γραμμένο λοιπόν ότι ισχύει κάτι τέτοιο;΄Όχι "μου είπε ο τάδε στη δείνα Πολεοδομία". Είναι αδιάφορο τι λέει ο καθένας. Οι προθεσμίες είναι συγκεκριμένες και κοινές και προφανώς αν ίσχυε αυτό που λέτε, ο αποστέλλων ταχυδρομικά την τελευταία ημέρα, θα ήταν εκπρόθεσμος. Πράγμα άτοπο.

Link to comment
Share on other sites

Οι ημερομηνιες περατωσης της διαδικασίας δεν αλλαξαν με την τροπολογια που κατατεθκε για την παραταση των αιτησεων και της πρωτης δοσης- εξοφλησης.

 

Δηλαδή κατάθεση τελευταίας δόσης μέχρι τις 28/10/12, άσχετα από τον αν ο φάκελος κατατέθηκε πριν η μετά τις 01/01/11.

Το ίδιο ενιαίος είναι και ο αριθμός των δόσεων; 10 ( για κατοικίες) άσχετα από το τι γράφει το χαρτί προστίμου;

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός των δόσεων καθώς και η προθεσμία εξόφλησης της τελευταίας δόσης του προστίμου, είχε ήδη ρυθμιστεί με τον Ν. 3897/2010 (ΦΕΚ 208Α/10-12-2010) από τα τέλη του 2010 δηλαδή και ισχύει για όλους.

Η τελευταία τροπολογία που συμπεριλήφθηκε στο Ν. 3937/2011 το μόνο που κάνει είναι να παρατείνει την προθεσμία υποβολής έως 30/6/2011 και την προθεσμία πληρωμής της 1ης δόσης του προστίμου έως 31/10/2011 για αιτήσεις μετά την 1/1/2011. Μη μπλέκετε τα 2 πράγματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.