Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Για το ΙΚΑ έχω την εντύπωση ότι μπορεί να γίνεται και μέσω ΚΕΠ. Πάντως στο ΙΚΑ που πήγα η βεβαίωση  μου δόθηκε αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, δεν εκτυπώνει τέτοια βεβαίωση η ηλεκτρονική πλατφόρμα του ΙΚΑ (περί μη οφειλής). Πας στο τοπικό ΙΚΑ και στην εκτυπώνουν (είναι η ίδια με αυτή που παίρναμε όλοι όσοι είχαμε λάβει επιδότηση Νέων Ελευθέρων Επαγγελματιών), αρκεί να μην έχεις τίποτα ανοιχτές ΑΠΔ από έργα που χρωστάς κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Για ηλεκτρονικά και εγώ δεν το νομίζω να γίνεται. Ας τους κάνει όμως ένα τηλέφωνο μήπως και υπάρχει λύση εξ αποστάσεως.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πριν ένα πεντάμηνο πίσω, που έκανα την ανανέωση στο μητρώο του ΥΠΟΙΚ, δεν υπήρχε δυνατότητα ηλεκτρονικής έκδοσης της βεβαίωσης. Πρέπει να επισκεφθεί το ΙΚΑ. Η βεβαίωση βγαίνει την ίδια στιγμή, δεν είναι κάτι τραγικό σαν διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Ok. ευχαριστώ. θα πάω ΙΚΑ αφού είναι κάτι απλό....φαντάζομαι το μόνο που χρειάζεται είναι ταυτότητα και το αφμ μου.

βασικά εργαζόμουν ως ε.ε. με τιμολόγιο για μια εταιρεία κι ενώ τόσο καιρό δεν χρειάστηκε να γραφτώ ενώ είχα πιστοποίηση, τώρα μου ζητάει να το κάνω...δεν ξέρω αν είναι κάτι υποχρεωτικό αυτό και θα με ωφελήσει σε κάτι..

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα συνάδελφοι. ένα κτήριο βιοτεχνίας που είναι με μεταλλικό σκελετό και περιμέτρικά με λαμαρίνα, στέγη μεταλλικού σκελετού (ζευκτά) και με επικάλυψη λαμαρίνα, δάπεδο τσιμέντο, γενικά πρόχειρης κατασκευής, ύψους περίπου 3,5μ. πόσο θα το βάζατε κόστος κατασκ. €/τ.μ. ?

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για κτίριο χωρίς πάνελ, χωρίς βιομηχανικό δάπεδο, χωρίς συνήθεις ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις, δηλαδή πρακτικά μια αποθήκη της κακιάς ώρας με λαμαρίνες, θεωρώ ότι το Κ.Κ δεν θα πρέπει να ξεπεράσει τα 250 Ε/τμ συμπεριλαμβανομένου εργολαβικού.

Link to comment
Share on other sites

ναι είναι χωρίς πάνελς , χωρίς βιομηχανικό δάπεδο (απλό τσιμέντο), σκελετός ψιλοσκουριασμένος-παλαιού τύπου, λαμαρίνες οκ σε καλή κατάσταση,  τα ηλεκτρολογικά υπάρχουν εμφανή (κρέμονται-στηρίζονται πρόχειρα εδώ κι εκεί) και λειτουργεί μια βιοτεχνία...αγροτικού τύπου....

ναι βασικά σκέφτομαι αν μπορεί να φτάσει τα 250€/τ.μ. ή πρέπει να είναι μικρότερο

 

Υ.Γ. ύψος 3,5μ.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σε κακή γενικά κατάσταση συντήρησης και πρόχειρης κατασκευής, συμφωνώ ότι το Κ.Κ. πρέπει να μειωθεί περαιτέρω. Κρίνε το Κ.Κ ενός μεταλλικού κτιρίου με σωστή μελέτη και κατασκευή συνήθους ύψους και ξεκίνα τις απομειώσεις, λόγω κακής συντήρησης, κακής κατασκευής κλπ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.