Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετά το TEI, πολυτεχνείο. Αξίζει;


DimitrisZ

Recommended Posts

Για να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους.

Δεν κάνει το πτυχίο τον σωστό επαγγελματία αλλά η δουλειά που θα δείξεις.

Είσαι καλός στις μελέτες? Θα φανεί.

Είσαι καλός στην επίβλεψη? Θα φανεί..

 

Τα ίδια επιχειρήματα μπορεί να επικαλεστεί κάποιος απόφοιτος κολλεγίου , ΙΕΚ κτλ.

Τότε τι νόημα έχει η λήψη του διπλώματος , αφού όλα θα φανούν στην πορεία ;

Link to comment
Share on other sites

τα τμήματα που αναφέρεις υπάρχουν σε ΤΕΙ χρονια,

Τμήμα Σχεδιασμού και Παραγωγής Ενδυμάτων

Τμήμα Σχεδιασμού & Τεχνολογίας Ξύλου & Επίπλου

η μαγειρική διδάσκεται στις σχολές τουριστικών επαγγελμάτων

 

Είπαμε να πάρω θέση για τα ΤΕΙ, αλλά τέτοια τμήματα πρέπει να κλείσουν.

Ε είναι υποτίμηση της νοημοσύνης.

 

Τα ίδια επιχειρήματα μπορεί να επικαλεστεί κάποιος απόφοιτος κολλεγίου , ΙΕΚ κτλ.

Τότε τι νόημα έχει η λήψη του διπλώματος , αφού όλα θα φανούν στην πορεία ;

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Παράδειγμα. Ένας Μηχανικός ΤΕ αναλαμβάνει μια δύσκολη σιδερά. Η συνδέσεις δεν είναι τυποποιημένες και δεν μπορούν να βγουν από τα γνωστά εμπορικά προγράμματα. Κάνει την ανάλυση με Robot και τις συνδέσεις τις πολύπλοκες τις περνά στο ABAQUS. Στο τέλος κάνεις και τα σχέδια κοπής με το TEKLA. Όλα τα παραπάνω μόνος του.

Εγώ θα τον επέλεγα για συνεργάτη αν είχα να διαλέξω ανάμεσα σε Μηχανικό ΤΕ και Μηχανικό ΠΕ. Εκτός και αν ο Μηχανικός ΠΕ είχε δημοσιεύεις πάνω σε τέτοια θέματα τότε θα επέλεγα το Μηχανικό ΠΕ (θέματα προσομοίωσης συνδέσεων με πεπερασμένα, γενικά για σιδηρές εργασίες κ.ο.κ.).

Τι να τον κάνω τον Μηχανικό ΠΕ που θα έχει Msc στην παραγωγή και διοίκηση?

Για αυτό λέω θα φανεί από την δουλειά και από τις γνώσεις.

Ξέρω ότι το ΤΕΙ στο σύνολο δεν φτάνει το ΑΕΙ. Αλλά για τις συνήθεις κατασκευές είναι αρκετό.

Τώρα πες μου εσύ για το δίπλωμα. Πήρες δίπλωμα και έρχεσαι να δουλέψεις. Αφού δεν ξέρεις τα βασικά. Δεν ξέρεις καν από προσομοίωση, πεπερασμένα κ.ο.κ και όλα αυτά εφαρμόσιμα !!! Όχι το 8 της σχολής στο μάθημα...

Εγώ έτσι επιλέγω συνεργάτες προσωπικά. Θα έρθει κάποιος και θα μου πει είμαι Μηχανικός ΠΕ. Ωραία θα του πω. Πες μου τι ξέρεις...

Και εκεί σταματά η συνέντευξη.

 

Λάθος mods, κάντε μια συγχώνευση...

Link to comment
Share on other sites

τα τμήματα που αναφέρεις υπάρχουν σε ΤΕΙ χρονια,

Τμήμα Σχεδιασμού και Παραγωγής Ενδυμάτων

Τμήμα Σχεδιασμού & Τεχνολογίας Ξύλου & Επίπλου

η μαγειρική διδάσκεται στις σχολές τουριστικών επαγγελμάτων

 

Και από τα πρώτο πράγματα που γράφει στην σελίδα φάτσα κάρτα είναι :

"Λόγω του νεοσύστατου του Τμήματος, δεν έχουν καθοριστεί ακόμη τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων."

 

Μα αν δεν τον κατοχυρώνεις πώς θα πείσεις τον εκάστοτε φοιτητή να φοιτήσει εκεί;

 

Θα μου πεις άλλο θέμα αυτό και πολύ μεγάλο και το έχετε αναλύσει πολύ εδώ, (εδώ υπάρχουν πιο παλιές σχολές χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα ακόμα) αλλά άλλη μία απόδειξη ότι οι σχολές αυτές στήνονται πρόχειρα και φτιάχνονται απλά για να φτιαχτούν.

Κανονικά τέτοιες σχολές θα έπρεπε να είχαν τις απαραίτητες εγκαταστάσεις, όλα τα εργαστήρια που χρειάζονται, την ανάλογη διαφήμιση και αναγνωσιμότητα που τους αξίζει. Και να ήταν ξεκάθαρες: Άλλο τουρισμός, άλλο μαγειρική. Μπας και πειστεί κάποιος εν δυνάμει φοιτητής αντί να πάει στο εξωτερικό και να γίνει ένας "αμφιβόλου ποιότητας επιστήμονας" να σπουδάσει εκεί γιατί πραγματικά κάτι θα του προσφέρει. Μπας και σταματήσουμε να σνομπάρουμε και αυτά τα επαγγέλματα και να αποδεχτούμε ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι πλασμένοι για θεωρητικές σπουδές και μπορούν σε άλλα πράγματα να διαπρέψουν και να σου βάλουν τα γυαλιά.

Link to comment
Share on other sites

Το original ερώτημα είναι ανάλογο του να ζει κανείς ή να μην ζει.

Εξαρτάται ανάλογα σε κάθε περίπτωση! :D

 

Οι πιο σημαντικοί παραγοντες είναι η όρεξη και η οικονομική άνεση.

 

Αν το κάνει κανείς απλά για τα ΕΔ τότε μάλλον χαμένος χρόνος είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνει κανείς απλά για τα ΕΔ τότε μάλλον χαμένος χρόνος είναι.

Μα για αυτό θα το κάνεις !

Και για 2-3 πραγματάκια καινούργια (μην ξεχνάς έχεις και 60 μαθήματα στην πλάτη από το ΤΕΙ...)

Link to comment
Share on other sites

"Μα για αυτό θα το κάνεις !

Και για 2-3 πραγματάκια καινούργια (μην ξεχνάς έχεις και 60 μαθήματα στην πλάτη από το ΤΕΙ...) "

 

Θα μπεις στην διαδικασόα να διαβάσεις 1 χρόνο φουλ με λίγες πιθανότητες να μπεις

και αν μπεις άλλα 4 χρόνια μίνιμουμ μόνο για ΕΔ?

 

Σίγουρα πολλές γνώσεις από το πολυτεχνείο θα της έχουν διδαχτεί στα ΤΕΙ

αλλά δεν πιστεύω ότι θα μάθουν απλά 2-3 πραγματάκια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.