Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετά το TEI, πολυτεχνείο. Αξίζει;


DimitrisZ

Recommended Posts

otan to ekpa eixe pagkosmia katataxsi guro sta 200 xairomastan me tis listes fetos pou epese tis vgazoume akures!!!!!are Ellada athanati mia zoi............

 

Να πώ πάλι τα ίδια?Θα ξαναπώ πάλι τα ίδια...Ποίος χάρηκε?Ποιός έκανε τη δημοσκόπηση?Γνωρίζουμε τη διαφορά μεταξύ πολυτεχνείου-πανεπιστημίου-ΤΕΙ?Στο πανεπιστήμιο, γίνεσαι επιστήμονας, στο πολυτεχνείο γίνεσαι πάλι επιστήμονας με ενα πολύ πιο ευρύ πεδίο γνώσεων για αυτό και χρειάζεται μια εξειδίκευση, ενω στα ΤΕΙ μαθαίνεις να δουλεύεις.Πως γίνεται να τα μπλέκουμε ολα αυτά στην ίδια κατάσταση?Γιατί δεν βάζουμε και τα λύκεια στην ίδια κατάταξη τότε?

Off-topic για αυτό το σταματάω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

να τα βαλουμε γιατι οχι????το τεχνικο λυκειο κοζανης εχει καλυτερο εξοπλισμο απο το πανεπιστημιο κοζανης!!!!!!!!εαν σε αυτη την κατασταση ηταν πρωτα ολα τα αει και μετα αυτων τα ατει τι θα λεγατε???τωρα ομως που γινεται το αντιθετο και πολλα ατει υπερτερουν προσπαθουμε να την παραβλεψουμε με τον καθε δυνατο τροπο !!!!και αυτο που λες θιγει τα αει και οχι τα ατει σκεψου δηλαδη με τα λεγομενα σου οτι ενας ''τεχνιτης'' ειναι καλυτερος απο εναν ''επιστημονα'' στη συγκεκριμενη καταταξη οποτε πιο επιπεδο σπουδων προσπαθητε να υποστηρηξετε???

Link to comment
Share on other sites

otan to ekpa eixe pagkosmia katataxsi guro sta 200 xairomastan me tis listes fetos pou epese tis vgazoume akures!!!!!are Ellada athanati mia zoi............

 

Καλημέρα νέος.

Δίαβασε λίγο τους κανόνες συμμετοχής σε παρακαλώ.

Μην γράφεις με greeklish, πήγαινε και διόρθωσε τα posts σου σε παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Μα τι του λες τώρα; Το παιδί μπερδεύει την αξιολόγηση με την "δημοσκόπηση".

 

Εν πάση περιπτώση, εγώ αυτό που κρατάω από τη λίστα και τις άλλες λίστες αξιολόγησης είναι ότι τα όρια μεταξύ πανεπιστημίων και ΤΕΙ είναι δυσδιάκριτα.

Δεν βγαίνεις από το ένα υπερπανεπιστήμονας και από το άλλο ζωντόβολο εργοδηγός. Δίνουν και οι 2 τα εφόδια που χρειάζεσε για να ξεκινήσεις στο επάγγελμα και απο εκεί και πέρα πέφτει το βάρος στον καθένα πως θα εξελιχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελάκη κοίτα που είναι το TUC του Γρυσπολάκη και μετά μίλα περι επιστημονικών γνώσεων και αντιλήψεων.Δε σε χάλασε ''ΜΗΧΑΝΙΚΕ'' παραγωγής και διοίκησης

 

Πραγματικά απαξιώ να απαντήσω σοβαρά σε τέτοια σχόλια...όσο για το γρυσπολάκη...ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ φίλε...ήταν παράνομος και τώρα επιτέλους πρύτανης είναι ενας μηχανολόγος...οσο για το αν είμαι μηχανικός...το τμήμα μου συγκεκριμένα έχει λάβει μέρος και έχει κατακτήσει πρώτες θέσεις σε διαγωνισμούς που ούτε καν φαντάζεσαι...ο εξοπλισμός μας είναι εξοπλισμός ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ και πίστεψε θα ήθελες πολύ να τον έχεις στο ΤΕΙ σου.Και αντίθετα με σένα, το δικό μου τμήμα ήταν ανέκαθεν μηχανικών...οχι υπομηχανικών...και εγώ δικαιώματα έχω και υπογραφή έχω και ενα σωρό άδειες βγάζω.Είμαι καυστικός αλλα δεν ανέχομαι μείωση του πολυτεχνείου έτσι για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει εγώ κάτι τέτοιο περί συγχώνευσης και εάν γίνει δεν θα γίνει για να είστε το ίδιο εσείς με αυτούς αλλά για να μην κλείσει το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας και καταργηθεί.

 

Τέλος τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες , αλλά να προβληματιστείς στο γεγονός ότι γιατί το ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας σήμερα κατάφερε να είναι ανώτερο από το αντίστοιχο πολυτεχνείο της περιοχής .

 

Μήπως λέω επειδή είναι καινούργιο το πολυτεχνείο και δεν έχει κατά κάποιο τρόπο τις υποδομές κτηριακά για να στεγαστεί ?

 

Πόσα χρόνια λειτουργεί το ένα και πόσα το άλλο ?

 

Τι έργα έγιναν για το ένα και τι έργα για το άλλο ?

 

Μην περιμένεις λοιπόν κάποιος να πάρει σοβαρά αυτήν την σύγκριση από την στιγμή που τα κριτήρια δεν είναι τα ίδια .

Με συγχωρείς πολύ, τότε με την ίδια λογική αφού και το ΕΜΠ παίρνει 10 φορές τα λεφτά που παίρνουν τα υπόλοιπα πανεπιστήμια και είναι το πιο παλιό , να μη κάνουμε συγκρίσεις ούτε με άλλα πολυτεχνεία, ούτε με ΤΕΙ. Μη χρησιμοποιείς επιχειρήματα σήμερα, τα οποία αύριο δε τα θα αναγνωρίζεις σε άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καυστικός αλλα δεν ανέχομαι μείωση του πολυτεχνείου έτσι για πλάκα.

 

Τώρα ίσως να αρχίσεις να αντιλαμβάνεσαι γιατί αντιδρούμε στη μείωση των ΤΕΙ εκ μέρους μερικών...έτσι για πλάκα. Όσο και να μην μας αρέσει αυτές τις λίστες τις λαμβάνουν υπόψη οι μεγάλες εταιρίες. Στα οικονομικά πχ η Οξφόρδη δεν πιάνεται και οι απόφοιτοί της απορροφούνται άμεσα στις πολυεθνικές και τους μεγάλους οργανισμούς. Λες να ισχύσει το ίδιο αν κάποια στιγμή βρεθεί στην 130η θέση της κατάταξης;

Link to comment
Share on other sites

Καλα εχετε ξεφυγει.....

 

Ποιος απο εδω μεσα θα αφησει το παιδι του να σπουδασει στην Ελλαδα?... Καθεστε και τσακωνεστε για ενα συστημα παιδειας το οποιο ειναι απο τα χειροτερα στον κοσμο.

 

Εγω το λεω καθαρα.... τα παιδια μου δεν προκειται να σπουδασουν στην Ελλαδα.

 

Το να πιστευουν μερικοι οτι τα πανεπιστημια μας και τα ΤΕΙ ειναι αξια για να δωσουν παιδεια και εφοδια για να βγει στην εργασια καποιος ειναι γελασμενοι.

 

Λοιπον.... αντι να τσακωνεστε για τριχες και να δειχνετε ποσο ρατσιστες ειστε ..... κυριως στους φοιτητες το λεω..... μην κανετε μονο παρτακια.... πεταχτε εξω τα κομματοσκυλα και διεκδικηστε ενα καλυτερο πανεπιστημιο και ΤΕΙ. Λεφτα υπαρχουν απλα τα τρωνε καποιοι...

 

Στο ΤΕΙ της Πατρας τα τρωγανε σε κουρτινες ενω δεν ειχαμε ουτε μια...!!!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελάκη κοίτα που είναι το TUC του Γρυσπολάκη και μετά μίλα περι επιστημονικών γνώσεων και αντιλήψεων.Δε σε χάλασε ''ΜΗΧΑΝΙΚΕ'' παραγωγής και διοίκησης

 

http://www.webometrics.info/top100_e...asp?country=gr δείτε και αυτή τη λίστα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.