Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετά το TEI, πολυτεχνείο. Αξίζει;


DimitrisZ

Recommended Posts

Με συγχωρείς πολύ, τότε με την ίδια λογική αφού και το ΕΜΠ παίρνει 10 φορές τα λεφτά που παίρνουν τα υπόλοιπα πανεπιστήμια και είναι το πιο παλιό , να μη κάνουμε συγκρίσεις ούτε με άλλα πολυτεχνεία, ούτε με ΤΕΙ. Μη χρησιμοποιείς επιχειρήματα σήμερα, τα οποία αύριο δε τα θα αναγνωρίζεις σε άλλους.

 

Δεν είναι καθόλου το ίδιο .

 

Εδώ μιλάμε για τα βασικά πράγματα που δεν έχει το ένα ίδρυμα έναντι του άλλου .

Δεν μπορείς να συγκρίνεις σε καμία περίπτωση ένα ΤΕΙ που έχει τις κτηριακές υποδομές του και που στεγάζονται όλα τους τα εργαστήρια με ένα νέο ίδρυμα που δεν έχει ακόμα κτίρια για να στεγαστούν τα εργαστήρια τους .

 

Στην ουσία δεν έχουν τα βασικά πράγματα για να λειτουργήσουν οι σχολές αυτές και για αυτό το λόγω δεν αναγνωρίζονται τα επαγγελματικά τους δικαιώματα .

Για αυτόν ακριβώς το λόγω ακούγεται ότι θα κλείσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλα εχετε ξεφυγει.....

 

Ποιος απο εδω μεσα θα αφησει το παιδι του να σπουδασει στην Ελλαδα?... Καθεστε και τσακωνεστε για ενα συστημα παιδειας το οποιο ειναι απο τα χειροτερα στον κοσμο.

 

Εγω το λεω καθαρα.... τα παιδια μου δεν προκειται να σπουδασουν στην Ελλαδα.

 

Το να πιστευουν μερικοι οτι τα πανεπιστημια μας και τα ΤΕΙ ειναι αξια για να δωσουν παιδεια και εφοδια για να βγει στην εργασια καποιος ειναι γελασμενοι.

 

Λοιπον.... αντι να τσακωνεστε για τριχες και να δειχνετε ποσο ρατσιστες ειστε ..... κυριως στους φοιτητες το λεω..... μην κανετε μονο παρτακια.... πεταχτε εξω τα κομματοσκυλα και διεκδικηστε ενα καλυτερο πανεπιστημιο και ΤΕΙ. Λεφτα υπαρχουν απλα τα τρωνε καποιοι...

 

Στο ΤΕΙ της Πατρας τα τρωγανε σε κουρτινες ενω δεν ειχαμε ουτε μια...!!!

 

Αν αναφέρεσαι σε εμένα θα σου πω τα εξής :

 

1.Έχω εκφράσει την άποψη μου πολλές φορές και σε πολλά μηνύματα μου για την κατάσταση που επικρατεί στα Ελληνικά Πανεπιστήμια με τον ποιο σκληρό τρόπο .

2.Έχω κάνει κριτική αρνητική πολλές φορές για την κατάσταση της παιδείας γενικά στην Ελλάδα .

3.Όταν έχεις δεχτεί ρατσισμό αντιδράς και με ρατσισμό .

4.Δεν είναι δική μου δουλεία να πετάω κανένα "κομματόσκυλο" όπως αναφέρεις για ένα καλύτερο πανεπιστήμιο διότι πρώτον σέβομαι τους υποψήφιους συναδέλφους μου και δεύτερον το θέμα δεν με αφορά .

 

Άλλωστε εξυπηρετούμε κατά κάποιο τρόπο από αυτήν την κατάσταση.

Γιατί λοιπόν να αλλάξει ?.

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι σε εμένα θα σου πω τα εξής :

 

1.Έχω εκφράσει την άποψη μου πολλές φορές και σε πολλά μηνύματα μου για την κατάσταση που επικρατεί στα Ελληνικά Πανεπιστήμια με τον ποιο σκληρό τρόπο .

2.Έχω κάνει κριτική αρνητική πολλές φορές για την κατάσταση της παιδείας γενικά στην Ελλάδα .

3.Όταν έχεις δεχτεί ρατσισμό αντιδράς και με ρατσισμό .

4.Δεν είναι δική μου δουλεία να πετάω κανένα "κομματόσκυλο" όπως αναφέρεις για ένα καλύτερο πανεπιστήμιο διότι πρώτον σέβομαι τους υποψήφιους συναδέλφους μου και δεύτερον το θέμα δεν με αφορά .

 

Άλλωστε εξυπηρετούμε κατά κάποιο τρόπο από αυτήν την κατάσταση.

Γιατί λοιπόν να αλλάξει ?.

 

Θεωρω οτι οι φοιτητες μπορουν να αλλαξουν την κατασταση και γι'αυτο αναφερθηκα σε αυτους.... εσεις ειστε εκει μεσα...

 

Τωρα αφου λες οτι ''εξυπηρετησε κατα καποιο τροπο απο αυτη την κατασταση'' τι να πω εγω...... εχει πει κατι ομως ο Λεβεντης πριν πολλα χρονια... '' Γουρουνια ειστε , γουρουνια βγαζετε..''

 

Δικη σου δουλεια ειναι να πεταξεις τα κομματοσκυλα εξω.... αλλα πως να το κανεις οταν σε εξυπηρετουν....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πει ξεφτίλα. Οι νέοι έχουν διαφθαρεί πρωτού μπουν καν στο σύστημα. Από που να πιαστείς τελικά, σε αυτή την μπανανία...

Link to comment
Share on other sites

Αστο Σταυρο.... μονο να κατσεις να διαβασεις για τη δημιουργια του εθνους μας θα καταλαβεις και γιατι δεν προκειται να γινουμαι χωρα ποτε αλλα και γιατι δεν εχουμε καμια σχεση με τους αρχαιους φιλοσοφους που αποκαλουμαι Ελληνες σαν κι εμας..... αλλη κουβεντα αυτη....

 

Απλα μη ζουμε με αυταπατες.....

Link to comment
Share on other sites

Ποιος απο εδω μεσα θα αφησει το παιδι του να σπουδασει στην Ελλαδα?...

 

Όσο περνάει ο καιρός λιγότεροι.

 

Καθεστε και τσακωνεστε για ενα συστημα παιδειας το οποιο ειναι απο τα χειροτερα στον κοσμο.

 

Δεν είναι ένα από τα χειρότερα στο κόσμο. Είναι περίπου στη μέση. Απλά ο ρυθμός που χειροτερεύει είναι από τους μεγαλύτερους στον κόσμο και αυτό κανείς δεν το αμφισβητεί.

 

Εγω το λεω καθαρα.... τα παιδια μου δεν προκειται να σπουδασουν στην Ελλαδα.

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά σε περίπου 15 χρόνια οι σπουδές θα γίνονται στο internet. Και μη μου πείτε εργαστήρια κτλ.... Σκεφτείτε τι τεχνολογία είχαμε το 1995, τι τεχνολογία έχουμε τώρα και τι θα έχουμε το 2025.

 

Το να πιστευουν μερικοι οτι τα πανεπιστημια μας και τα ΤΕΙ ειναι αξια για να δωσουν παιδεια και εφοδια για να βγει στην εργασια καποιος ειναι γελασμενοι.

 

Άμα θέλεις να μορφωθείς τα Ελληνικά Πανεπιστήμια και ΤΕΙ μέχρι στιγμής καλά το έκαναν, ενώ οι μεγάλοι επιστήμονες που ξεκίνησαν από Ελληνικά Πανεπιστήμια και πλέον έχουν αποκτήσει κύρος διεθνώς δεν είναι λίγοι.

Link to comment
Share on other sites

Aκούστηκαν φράσεις όπως

''γουρούνια ,διεφθαρμένοι νέοι !!! (επειδή ως φοιτητές έχουν άλλη άποψη)... μπανανία , περί τιμημένων προγόνων κτλ..''

Aπορώ πως γίνεται άτομα που ασχολούνται με τη δόμηση , να αποδομούν με τόση μεγάλη ευκολία.

Link to comment
Share on other sites

Spy μη το πας αλλου.... εγιναν καποια σχολια για την παιδεια γενικα και καποιες απαντησεις δοθηκαν μονο και μονο γιατι φανηκε οτι καποιοι ανακυκλωνουν καποιες καταστασεις.

 

το ''οσα δε φθανει η αλεπου....'' δε μπορω να καταλαβω που κολαει.... μου το εξηγεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πει ξεφτίλα. Οι νέοι έχουν διαφθαρεί πρωτού μπουν καν στο σύστημα. Από που να πιαστείς τελικά, σε αυτή την μπανανία...

 

Βλέπεις μας το έμαθαν οι μεγάλοι η ίδια η κοινωνία.

Δηλαδή εσείς .

Πως ο νέος σήμερα να αλλάξει κάτι που έχει καθιερωθεί από χρόνια πριν από εσάς ?

Όλη η κοινωνία μας έγινε έτσι από χρόνια πριν και συμβάλαμε όλοι σε αυτό και προπαντός εσείς.

Πάντοτε κατά κάποιο τρόπο υπήρχε το πελατειακό κράτος αυτό που διόριζε στην δουλεία κάποιους , αυτό που με τον ίδιο τρόπο συνταξιοδότησε κάποιους άλλους και ου το καθεξής .

Γιατί λοιπόν πρέπει να καταδικάσω κάποιους που αγωνίζονται να κρατήσουν τα δικαιώματα τους δηλαδή τα προσχήματα της σχολής δικαιώματα που δεν είχατε ποτέ εσείς .

Αυτά που με αγώνες κάποιοι άλλοι πριν από εμάς φρόντισαν να τα κατοχυρώσουν αλλά και οι επόμενοι που φρόντισαν να τα διατηρήσουν αυτά δηλαδή που εμείς βρήκαμε έτοιμα και που δεν πρέπει να τα ξεπουλήσουμε .

 

Πες μου λοιπόν ποιος είναι ο ένοχος σε αυτό το σύστημα να σου πω ποιος φταίει .

Link to comment
Share on other sites

NIKOLAOSK.... τα μηνυματα σου δειχνουν τι ανθρωπος εισαι και δε χρειαζεται να πουμε παρα περα.

 

Καταρχας κανενας δε μιλησε για δικαιωματα ΤΕΙ-ΑΕΙ.... δεν αναφερθηκα ποτε εκει.

 

Αν θες να διατηρησεις μια κατασταση την οποια λες οτι κληρονομησες δικαιωμα σου. Ελπιζω να περασεις τις ιδιες αξιες και στα παιδια σου.... ετσι για να μην παει ποτε κατι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.