Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετά το TEI, πολυτεχνείο. Αξίζει;


DimitrisZ

Recommended Posts

Δυστυχώς η κοινωνία μας αυτό θέλει "πελατειακές σχέσεις" .Μόνο έτσι πλέον κάποιος επιβιώνει στην σημερινή Ελληνική Κοινωνία .

 

Τόπο στα νιάτα ρε παιδιά! Τόπο στα νιάτα!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η κοινωνία μας αυτό θέλει "πελατειακές σχέσεις" .Μόνο έτσι πλέον κάποιος επιβιώνει στην σημερινή Ελληνική Κοινωνία .

 

Όχι φίλε μου, δεν είναι έτσι...Και λυπάμαι που η μικρή εμπειρία σου σε έκανε να πιστέψεις αυτό...Όποιος είναι καλός τα καταφέρνει, είτε είναι ΤΕ ή ΑΕ.

Πιο επικίνδυνο θεωρώ ένας άσχετο απόφοιτο ΑΕΙ που το κράτος του δίνει όλα τα ΕΔ του κόσμου πάρα έναν άσχετο ΤΕΙ... Γιατί ο ΤΕΙτζης δε μπορεί να κάνει τόση ζημιά όσο ένας ΑΕΙτζης που νομίζεις ότι είναι υπερμηχανικάρα επειδή το κράτος του δίνει ΕΔ που δεν του αντιστοιχούν...

 

Αν και δε θέλω πάλι να άνοιξω κουβέντα περί ΕΔ με φοιτητές, δε μπορώ να αγνοήσω τα λεγομενά σας... Τα ΕΔ που τόσο υπερασπίζεστε μπορούν να σκάσουν σα βόμβα στα χέρια σας όταν με το καλό τα πάρετε... Και θα εκπλαγείτε πόσες δουλειές θα χάσετε από τους ΤΕΙτζήδες με τους οποίους μαλώνετε εδώ μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, δεν είναι έτσι...Και λυπάμαι που η μικρή εμπειρία σου σε έκανε να πιστέψεις αυτό...Όποιος είναι καλός τα καταφέρνει, είτε είναι ΤΕ ή ΑΕ.

Πιο επικίνδυνο θεωρώ ένας άσχετο απόφοιτο ΑΕΙ που το κράτος του δίνει όλα τα ΕΔ του κόσμου πάρα έναν άσχετο ΤΕΙ... Γιατί ο ΤΕΙτζης δε μπορεί να κάνει τόση ζημιά όσο ένας ΑΕΙτζης που νομίζεις ότι είναι υπερμηχανικάρα επειδή το κράτος του δίνει ΕΔ που δεν του αντιστοιχούν...

 

Αν και δε θέλω πάλι να άνοιξω κουβέντα περί ΕΔ με φοιτητές, δε μπορώ να αγνοήσω τα λεγομενά σας... Τα ΕΔ που τόσο υπερασπίζεστε μπορούν να σκάσουν σα βόμβα στα χέρια σας όταν με το καλό τα πάρετε... Και θα εκπλαγείτε πόσες δουλειές θα χάσετε από τους ΤΕΙτζήδες με τους οποίους μαλώνετε εδώ μέσα...

 

Συμφωνώ απολύτως στα όσα λες .

Αλλά το λάθος που κάνεις εσύ είναι ότι το σύστημα στην Ελλάδα είναι εκείνο που κάνει τους λεγόμενους "υπέρ-μηχανικούς" και όχι το ότι το νομίζω εγώ , ασχέτως εάν γνωρίζουν το επάγγελμα ή όχι.

Δεν έχει λοιπόν καμία σημασία το τι νομίζω εγώ και ο κάθε ένας μας αλλά το τι συμβαίνει σήμερα.

Εμείς έτσι το βρήκαμε το σύστημα αυτό .

 

Αν έχεις διαβάσει τα παλαιότερα μου μηνύματα πάνω στο θέμα του

"υπέρ-μηχανικού" και των ΕΔ που έχει θα καταλάβαινες ότι έχω διαχωρίσει την θέση μου πάνω σε αυτό το θέμα και δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνομαι .

 

Το ότι κάποιοι αγωνίζονται να κρατήσουν τα ΕΔ που βρήκαν επίσης και σε αυτό το θέμα έχω διαχωρίσει την θέση μου ότι είναι θέμα που δεν με αφορά και ότι θα τους κρίνει η κοινωνία .

 

Τέλος εγώ έχω ειδικευτεί σε συγκεκριμένο τομέα και δεν σκοπεύω να κάνω κατάχρηση των όποιον ΕΔ που μπορεί να έχω και που αυτά δεν αφορούν τον τομέα ειδίκευσης μου .

Link to comment
Share on other sites

Τέλος εγώ έχω ειδικευτεί σε συγκεκριμένο τομέα και δεν σκοπεύω να κάνω κατάχρηση των όποιον ΕΔ που μπορεί να έχω και που αυτά δεν αφορούν τον τομέα ειδίκευσης μου .

 

Αυτό είναι πολύ σωστό... Και ελπίζω να μην το αλλάξεις... Γιατί μόνο με κάτι τέτοιες μικρές ενέργειες υπάρχει ελπίδα να αλλάξει η σαπίλα...

Τα ΕΔ έχουν αξία μόνο όταν χρησιμοποιούνται με υπευθυνότητα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πολύ σωστό... Και ελπίζω να μην το αλλάξεις... Γιατί μόνο με κάτι τέτοιες μικρές ενέργειες υπάρχει ελπίδα να αλλάξει η σαπίλα...

Τα ΕΔ έχουν αξία μόνο όταν χρησιμοποιούνται με υπευθυνότητα...

 

Ποτέ δεν έχω αλλάξει κάτι και έχω ξανά εκφραστεί έτσι .

Εκφράζομαι βλέποντας τα πράγματα σφαιρικά από όλες τις μεριές ενός θέματος αντιπροσωπεύοντας όσο μπορώ το δίκαιο ασχέτως αν μερικοί δεν το βλέπουν .

Η μονόπλευρη στάση που μπορεί κατά καιρούς να παίρνουν ορισμένοι είτε πρόκειται για ΑΕΙ είτε πρόκειται για ΤΕΙ είναι λάθος και δεν οδηγεί πουθενά .

Η αυτοκριτική προηγείται πάντοτε της κριτικής και τα πρώτα μου μηνύματα από την αυτοκριτική ξεκίνησαν .

Τέλος τα ΕΔ μόνο με υπευθυνότητα χρησιμοποιούνται διαφορετικά θα έχουμε ανεύθυνους μηχανικούς .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

χμ... αν πας να σπουδασεις σε Πολυτεχνειο..

Τμηματα που συνδυαζονται και μπορεις να κανεις μια εξειδίκευση σε αυτα που γνωριζεις ήδη ειναι ο Μηχανικός Περιβάλλοντος και ο Μηχανικός Ορυκτών Πόρων... όσο αφορά τα τμήματα που υπάρχουν στο Πολυτεχνέιο Κρητης.

 

Αν εχεις το κουραγιο και θες τοσο πολυ καντο .

 

Συμβουλη μ να προσπαθήσει ν βρεις δουλεία πρώτα και μετα να προβεις στο να σπουδασεις...

 

Ειμαι υπερ στην πνευματικη καλλιεργεια.

 

Ωστοσο,μην χαθείς σε σπουδές.. γιατι εχει μεγάλες απαιτήσεις.

 

Κανε αυτο που θέλει η καρδία σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε κάποια σελίδα διάβασα κάτι του στυλ "αν βγεις στην αγορά εργασίας στα 30 είσαι χαμένος".

 

Διαφωνώ. Ξέρω παραδείγματα και παραδείγματα από μηχανικούς που έπιασαν δουλειά στα 30 - 34 και μια χαρά βολευτήκανε και αυθεντίες γίνανε στις δουλειές τους και πολλά λεφτά βγάλανε (πάρα πολλά και αξιοπρεπώς).

Και ξέρω και παραδείγματα από ανθρώπους που πιάσανε δουλειά στα 40! και πάλι μια χαρά τα βγάλανε πέρα, αξιοπρεπέστατα και χωρίς κομπίνες.

 

Μην ξεχνάτε ότι παλιά ο στρατός ήταν 2-3 χρόνια, πολλοί έμπεναν με τη 2η, άντε και +1, +2 χρόνια επειδή οι σχολές μηχανικών είναι απαιτητικές.

Πάνω κάτω και αυτοί στα 28 - 30 δε βρήκαν δουλειά; Αν πέφτω πολύ έξω διορθώστε με.

 

Εγώ τελειώνω ΑΕΙ και σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες στα 27(!).

 

Στα 30 που θα βγω με 2 πτυχία ΑΕΙ θα είμαι χαμένος; Με 20 προγράμματα που ξέρω να χρησιμοποιώ, με άλλα 20 που θα μάθω και με συνεχή ενασχόληση με το αντικείμενό μου; Τι εμπειρία θα χάσω; Να κάνω το τσιράκι του κάθε μηχανικού;Η μήπως αυτά που έμαθα τόσα χρόνια θα πάνε χαμένα και πρέπει να τα ξαναμάθω από την αρχή μέσα από τη δουλειά; Δε νομίζω.

 

Φρόντισα να βγάλω τη σχολή μου με συνεχή εξάσκηση πάνω στο αντικείμενο, με προσωπικές θυσίες(διακοπές, εξόδους) και με τους συμφοιτητές μου να με κοροιδεύουν γιατί κάθομαι 18 ώρες το 24ωρο μπροστά από τον υπολογιστή.

Είμαι το ίδιο με αυτούς; Όχι. Όταν θα θελήσω να βρω δουλειά θα ξέρω 10 και αυτοί θα ξέρουν 1. Αυτοί λοιπόν χρειάζονται την εμπειρία και όχι εγώ.

Επίσης αυτός που ξέρει 10 πράγματα θα μάθει άλλα 10 πολύ πιο γρήγορα από κάποιον που δεν ξέρει τίποτα.

 

Χαμένος είναι αυτός που έχει σκοπό να βγει και να βρει την πρώτη δουλειά που θα του δωθεί επειδή (καλώς η κακώς) έχει ανάγκη από χρήματα. Θα πέσει θύμα εκμετάλευσης, θα κάνει δουλειές που δεν του αρέσουν

και μετά από 3 χρόνια θα έχει εμπειρία σε τι; Σε κάτι που δεν του αρέσει; Κάλως η κακώς και αυτός στα 30 και βάλε δεν θα ξεκινήσει να κάνει τη δουλειά που θέλει και τη ζωή που του αρέσει;

 

Και εγώ κάλλιστα θα μπορούσα αυτή τη στιγμή να αρκεστώ σε μια από τις 5-10 δουλειές που μπορώ να κάνω, να το συνδυάσω με λίγη "κουτοπονηριά", να χωθώ κάπου και σε 3-4 χρόνια να κάνω τον μηχανικό.

(αυτό μου έλεγαν πολλοί πριν παρατήσω το ΤΕΙ και ξαναδώσω πανελλήνιες στα 21 και αυτό μου λένε και τώρα που τελειώνω το συγκεκριμένο ΑΕΙ)

 

Θα είμαι μηχανικός; Όχι. Απλά θα κοροιδεύω τον εαυτό μου και θα είμαι ευχαριστημένος επειδή θα βγάζω λεφτά. Και επειδή το επάγγελμα του μηχανικού έχει ευθύνες φανταστείτε πόσο επικίνδυνος θα μπορούσα να είμαι , με το να αναμειγνύομαι σε δουλειές μηχανικών, χωρίς να έχω ΕΔ. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις αλλά άντε να αποδείξεις τι ξέρεις και τι όχι χωρίς να έχεις ένα χαρτί που να το βεβαιώνει.

 

Και μη μου πείτε ότι τα ΕΔ είναι ***, γιατί όσο *** και να είναι έχουν κάποια βάση και προφανώς υπάρχει λόγος που έχουν θεσπιστεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

έχουν κάποια βάση και προφανώς υπάρχει λόγος που έχουν θεσπιστεί.

 

Βέβαια έχουν κάποια βάση.

Πόσοι Πολ. μηχανικοί είμαστε? Οι περισσότεροι.

Εντάξει τα υπογράφουμε σχεδόν όλα.

Να η βάση σου για τα ΕΔ...

Εδώ είναι Ελλαδιστάν...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα παιδιά  και μπράβο για το φόρουμ σας!! Τελειωνω τωρα τει μηχανολογιας και σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες στο αντιστοιχο τμημα στο ΕΜΠ.  Τα εργαστήρια στο ΕΜΠ ειναι υποχρεωτικα σωστα? Εμένα η ερώτηση μου είναι η εξής! Αν δουλευω πρωινες ώρες θα μπορω να παρακολουθω τα εργαστηρια?? Γιατι μ πε ενα φιλαρακι πως είναι κυριως πρωινες ωρες οποτε μη τυχον και περασω ΕΜΠ(οχι οτι το χω σιγουρο) και εχω προβλημα με τα εργαστηρια...Και στο ωρολογιο προγραμμα της σχολης δεν βλεπω πουθενα πως κατανεμονται τα εργαστηρια και τις ωρες τους...Αν μπορει καποιος να μ το εξηγησει λιγακι αυτο....Σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα εσύ με το καλό και θα βρεις την άκρη με τα εργαστήρια, που είναι το λιγότερο που θα πρέπει να ανησυχείς, (μην τα συγκρίνεις με τα εργαστήρια στο τει)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.