Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή άδειας κατεδάφισης


Recommended Posts

KANA χρησιμοποιησα το προγραμμα του ΤΕΕ στο site κανονικα για το τοπογραφικο που οπως ειπες και εσυ εχει επιλογες κτιριακα και τοπογραφικα. Εγω το εβαλα στα τοπογραφικα λοιπον με πολυγωνομετρια εντος κατωκημενων περιοχων με 1 σημειο. Μου βγαζει στο pdf αμοιβη 90 κατι ευρω την οποια ομως την προσαρμοζει στην ελαχιστη αμοιβη που ειναι 5000λ δηλαδη στην περιπτωση μου 1100 περιπου ευρω. Επιφανεια ακαλυπτου εχω 358τμ, συνολικη επιφανεια κατεδαφισης 314τμ. Δηλαδη ο ιδιοκτητης πρεπει να πληρωσει 10000λ μαζι με την επιβλεψη??????

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε τα εχεις μπλεξε λιγο...

 

Για κατεδαφιση..

 

-Αμοιβη επιβλεψης αρχιτεκτονικων (5000λ)

-Αμοιβη τοπογραφικου (εδω δεν βρισκω λογο να πας με 5000λ)

βαζεις κανονικα την επιφανεια της ιδιοκτησιας, τις στασεις που απαιτουνται, και αν εισαι εντος τα σημεια της ρυμοτομικης...

Αφου εχεις ΟΑ δεν χρειαζεται να πας με 5000λ στο τοπογραφικο..

 

Για το προγραμμα του ΤΕΕ μη με ρωτας, δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Μα κακώς το έβαλες στις τοπογραφικές εργασίες. Στις κτιριακές έπρεπε να το βάλεις το έργο και να έχεις δύο εργασίες.

1. Κατεδάφιση

2. Τοπογραφικό

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, το ξεκαθάρισα. Το μόνο πρόβλημα τώρα είναι ότι πρέπει να πάρω στο ΤΕΕ τηλέφωνο να δω πως θα διορθώσω το έργο αφού το έχω ήδη υποβάλλει μέσο του site και επίσης αυτό το πορτοκαλί ερωτηματικό που βγάζει διπλά από το κουτάκι "έγκριση από το ΤΕΕ". Όπως καταλαβαίνετε είμαι νέος μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι το ίδιο συνάδελφε

ότι σου γράφει και ο faethon11 (πάντα στα κτιριακά) θα κάνεις (έχει μεγάλη διαφορά-δές το)

Link to comment
Share on other sites

Johnjohn, αυτό το ερωτηματικό που σου βγάζει όταν το πατήσεις θα σε ενημερώσει για ποιο λόγο δε σου δόθηκε η έγκριση από το ΤΕΕ. Είναι πληροφορία δηλαδή.Τώρα, δε χρειάζεται να πάρεις το ΤΕΕ για να σου διορθώσει το αρχείο που έστειλες.ΤΟ διορθώνεις μόνος σου και το ξαναστέλνεις.Μπορείς να στείλεις όσα αρχεία θες, δεν δεσμεύεσαι σε κάτι.Για να μάθω πως δούλευε στις αρχές έστειλα πάρα πολλά για δοκιμές.Διορθώνεις, ξαναστέλνεις όσες φορές θες.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.