Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Μόνωση Δώματος


Recommended Posts

φυσικά υπαρχει και η λύση της ηχομονωσης και θερμομονωσης εσωτερικά με ψευδοροφή γυψοσανιδας στο ταβάνι η οποία περα απο τα ηχο-θερμομονωτικα υλικα που μπορει να ενσωματωσει στον σκελετο της μπορει να δώσει και λύσεις στον φωτισμο αλλα να βελτιώσει και την αισθητική των εσωτερικών χώρων. (τι λες SeNNinhA ?)

 

Πάντα είναι προτιμότερη η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ θερμομόνωση μιας και είναι πολύ πιο αποτελεσματική διότι έχει λιγότερες θερμογέφυρες (η επιφάνεια από τα δοκάρια και τις κολώνες πχ δεν μονώνενται με εσωτερική θερμομόνωση). Και φυσικά η υγρομόνωση και οι ρύσεις παραμένει θέμα εξωτερικό. Άρα δεν γλυτώνεις τις εργασίες εκεί.

 

Κι εγώ προτιμώ τα πιο νέα υλικά για υγρομόνωση όπως τις χυτές ελαστικές μεμβράνες (με λίγο παραπάνω κόστος) που αναφέρει ο manos και γενικά η λύση που προτείνει είναι πολύ καλή.

 

Εγώ θα κατασκεύαζα πάντως πρασινο δώμα το οποίο προσφέρει θερμομόνωση (και λόγω του wallmate αλλά και λόγω χώματος και φυτών), ηχομόνωση (λόγω χώματος αλλά κυρίως φυτών) και δροσιμό το καλοκαίρι (λόγω φυτών). Εαν επιλέξεις να βάλεις και χαμηλή βλάστηση αντί για την εκτατική (η οποία όμως θέλει φροντίδα όπως ο κλασικός κήπος) τότε έχεις και μια ταράτσα κήπο όμορφη και για όποια χρήση θέλεις.

 

Πράσινο δώμα είναι στην ουσία ενα φυτεμένο δώμα. Κάνεις την κλάσική θερμομόνωση και υγρομόνωση (με ότι υλικό επιλέξεις) και από πάνω τοποθετείς χώμα και φυτά. Φυσικά θέλει και να έχεις τις σωστές κλίσεις, αποστραγγίσεις, γαιουφάσματα και γενικά κάποιον που να ξέρει να στην φτιάξει. Δεν είναι κάτι δύσκολο αλλά έχει κι αυτή τις προδιαγραφές της.

 

Το πράσινο δώμα έχει το πλεονέκτημα ότι εκτός της θερμομόνωσης που προσφέρει, ο κρύος αέρας λόγω της βλάστησης που έχει, το καλοκαίρι κατεβαίνει προς τα κάτω στο υπόλοιπο σπίτι και κατεβάζει άνετα 2-3 βαθμούς την θερμοκρασία του περιβάλλοντος χώρου. Επίσης κατακρατά σκόνες και ρύπους και αποτελεί και ηχομόνωση.

 

Σε μονοκατοικίες που θέλουν να κάνουν θερμομόνωση και υγρομόνωση δώματος νομίζω ότι αξίζει τον κόπο μιας και ουσιαστικά το κόστος είναι παραπλήσιο.

 

 

Manos360: Έχεις δίκιο για τα υλικά αλλά όλα θα βρίσκονται κάτω από την υγρομόνωση οπότε δεν έχουν ουσιαστικό φόβο από υγρασίες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μακρια απο τον πετροβαμβακα σε ταρατσες

οπως ειπωθηκε ειναι υδροφιλος,αν παρει υγρασια την εκατσες

πολυστερινη εξυλασμενη αντι πετροβαμβακα

Link to comment
Share on other sites

Το πράσινο δώμα είναι πράγματι η ιδανική λύση και μάλιστα για μονοκατοικία αλλά aquarho αν αποφασίσεις να το φτιάξεις θα πρέπει, όπως λέει ο SeNNinhA, να βρεις κάποιον που να ξέρει να στο φτιάξει και πριν απ' όλα ρώτα τον μηχανικό σου πόσα φορτία μπορεί να δεχθεί το δώμα σου.

Link to comment
Share on other sites

το έσπασα το κεφάλι μου αλλα το θυμήθηκα ... βοήθησε και ένα τηλέφωνο σε φίλο μηχανικό. Δεν είναι τοξικό προσφέρει πολύ καλή ηχομόνωση αλλά και θερμομόνωση. hxo_thermo_panel.jpg

 

το έχω εφαρμόσει σε ψευδοροφή αλλά μπορει να εφαρμοστεί και σε εξωτερική εφαρμογή σε συνδιασμό με πανελ εξηλασμένης πολυστερίνης.

... και τέρμα τα αεροπλάνα.

Link to comment
Share on other sites

Manos360 το σπίτι βρίσκεται στη Ρόδο και τα ταβάνια ειναι όλα γυψοσανίδα καθώς στο πάτωμα μπαίνει ενδοδαπέδια θερμανση και δροσισμός και ήθελα να αποφύγω τα ηλεκτρολογικά εκεί.

Link to comment
Share on other sites

η γυψοσανίδα σου επιτρεπει να δεις το θέμα συνδιαστικά ! για την θερμομόνωση - ηχομόνωση εξωτερικά - εσωτερικά ώστε να έχεις βέλτιστα αποτελέσματα με μειωμένο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

η θερμομονωση ειναι προτιμοτερο να μπαινει στην εξωτερικη πλευρα ,τοσο για να αποφευγονται οι θερμογεφυρες απο τα προβληματικα σημεια,αλλα και για να εκμεταλευομαστε τις θερμοχωρητικοτητες των υλικων(του σκυροδεματος στην συγκεκριμενη περιπτωση)κατι που ειναι πολυ σημαντικο αν το κτισμα ειναι κατοικια

 

με εξωτερικη θερμομονωση ,εκμεταλευομαστε την θερμοχωρητικοτητα του μπετου της πλακας,που συνεπαγεται οτι κατα τη θερμανση ο χωρος καθυστερει να ζεσταθει περισσοτερο ,αλλα οταν σβησει η πηγη θερμανσης,ο χωρος παραμενει ζεστος περισσοτερη ωρα,αφου τα υλικα εκπεμπουν την θερμοτητα τους

 

με την εσωτερικη θερμομονωση θα ζεσταινεται ο χωρος γρηγοροτερα,ακυρωνουμε ομως την θερμοχωρητικοτητα των υλικων,και οταν σβησει η πηγη θερμανσης ο χωρος θα κρυωνει ταχυτερα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Χαιρετώ το forum!Έχω αγοράσει ένα καινούριο διαμέρισμα ρετιρέ,το οποίο δεν έχω παραλάβει ακόμα,και όπως διαπιστώθηκε ο εργολάβος-μηχανικός δεν έχει τοποθετήσει αρμό αλλά δεν έχει χτίσει και τοίχο στο νότιο τμήμα της οικοδομής(αντί για τοίχο έβαλε τσιμεντοσανίδα,φελιζόλ και γυψοσανίδα) και οι πλάκες των διαμερισμάτων της οικοδομής ακουμπάνε στη διπλανή πολυκατοικία!

Στην ταράτσα πανω στην πλάκα έβαλε ενα ελαστομερές υλικο της isomat πάνω απο αυτό τσιμεντοκονία και απο πάνω πλακάκια!Την προηγούμενη εβδομάδα που έβρεξε πολύ μπήκαν νέρα μέσα στο σπίτι απο το νότιο τμήμα(που δεν υπάρχει τοίχος) και έφτασαν μέχρι και 2 ορόφους κάτω απο το σπίτι μου! Τι τρόπος αποκατάστασης υπάρχει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Aφού δεν έχεις παραλάβει ακόμα

δεν υπάρχει κανένας λόγος να απασχολείσαι για την μεθοδολογία αποκατάστασης. Άλλωστε εσύ πληρώνεις να παραλάβεις καινούργιο έτοιμο σπίτι χωρίς ελαττώματα.

Άσε τον μηχανικό του έργου να προβληματιστεί.

Απλά θα πρέπει να (είχε) εφαρμώσει τις εγκεκριμένες μελέτες (αντ. αρμός)

και τους κοινά αποδεκτούς κανόνες της τέχνης (κλασική μόνωση με ασφαλτόπανα). Εγώ στην θέση σου δεν θα παραλάμβανα.

Στη συγγραφή τι γράφει για μόνωση και τοιχοποιίες?

Στην άδεια τι φαίνεται?

 

Πάντως εγώ θα προβληματιζόμουν στην θέση σου και για άλλα θέματα που δεν φαίνονται καθότι έτσι όπως τα λες φαίνεται λίγο επιπόλαιος ο πωλητής...

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχεις παραλάβει ακόμα

δεν υπάρχει κανένας λόγος να απασχολείσαι για την μεθοδολογία αποκατάστασης. Άλλωστε εσύ πληρώνεις να παραλάβεις καινούργιο έτοιμο σπίτι χωρίς ελαττώματα.

Άσε τον μηχανικό του έργου να προβληματιστεί.

 

Ρωτάω γιατί δεν του έχω καμία εμπιστοσύνη του συγκεκριμένου εργολάβου-μηχανικού!Είπε οτι έφερε ειδικό μονωσά και το μόνο που έκανε είναι να βάλει κάτι σαν αλουμινόχαρτο στη μεσοτοιχία στη ταράτσα!Το θέμα μου είναι όταν το παραλάβω να είμαι σίγουρος ότι δεν θα ξαναμπούν νερά στο σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.