Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Μόνωση Δώματος


Recommended Posts

Η συγγραφή τι γράφει σχετικά με την μόνωση.

Καλά, που και να μην ήσουν μηχανικός...

 

Σε τι φάση της κατασκευής έκλεισες το σπίτι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις μπήκα στη σχολή!Το σπίτι το έκλεισα πρίν 1,5 χρόνο στους σοβάδες!

Η συγγραφή αναφέρει διπλή εξωτερική τοιχοποιία με μόνωση στη μέση και η μελέτη θερμομόνωσης για την ταράτσα αναφέρει roofmate και νομίζω και ασφαλτόπανα(θα την δω γιατί δεν την έχω μαζι μου τώρα και θα σου πω)!

Το θέμα είναι τι μπορώ να κάνω τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Ικανή και αναγκαία συνθήκη για να παραλάβεις το σπίτι είναι

να ικανοποιούνται ταυτόχρονα οι μελέτες της άδειας και η συγγραφή υποχρεώσεων.

 

Μέχρι να συμβεί αυτό περιμένεις, αφού πρώτα ίσως χρειαστεί να του κοινοποιήσεις κάποια εξώδικο ειδοποίηση (θέμα δικηγόρου).

 

Αν προκειμένου να συμμορφωθεί ο κατασκευαστής, γίνει υπέρβαση της χρονικής του δέσμευσης (που αναφέρεται στο συμβόλαιό σας) θα εισπράτεις την ποινική ρήτρα.

 

Για δική σου εξασφάλιση και διευκόλυνση του τυχόν δικηγόρου που μεσολαβήσει, θα χρειαστεί να προσλάβεις έναν έμπειρο μηχανικό - σύμβουλό σου. (Αν και αυτό έπρεπε να είχε γίνει σε αρχικό στάδιο, αλλά ποτέ δεν είναι αργά)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα σας θα ηθελα την γνωμη σας για μονωση ταρατσας.εχω παρει τιμη για στεγανοποιηση-θερμομονωση με ασφαλτοπανο απο μια εταιρια....ψαχνοντας ειδα οτι υπαρχει το BETOSTAL SLN το οποιο στεγανοποιει την πλακα για παντα κ δεν επηρεαζεται με το περασμα του χρονου...επειδη το κοστος ειναι παρα μα παρα πολυ μικροτερο απο το ασφαλτοπανο κ λογο του οτι ο καιρος δεν ειναι για απλοχεριες σκεφτομαι να βαλω αυτο το υλικο οπου οπως διαβασα μπορω να το βαλω κ μονος με μια σκουπα η ηλεκτρικο ψεκαστηρα.....απλα θελω να σας ρωτησω μηπως εχετε γνωμη για αυτο το προιον.εχει καλυτερα αποτελεσματα απο το ασφαλτοπανω;ειναι μια και καλη κ δεν θελει μετα απο χρονια να το περασω ξανα;αν μπορειτε βοηθηστε..ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τις πιθανές μελλοντικές ρωγμές? Απ' ότι είδα δεν λέει τίποτα. Το ασφαλτόπανο (άσφαλτος = πίσσα) που ανέφερες είναι πλαστικό υλικό (όπως η πλαστελίνη) μετά από ορισμένες συστολές - διαστολές του κτιρίου κάνει ρωγμές Η ταράτσα κανονικά θέλει ελαστικό υλικό (πχ καουτσούκ) και αν είναι και επαλειφόμενο δεν έχει ενώσεις!! Μέτα θερμομόνωσε με εξηλασμένη πολυστερίνης και για έρμα βάλε ότι θέλεις ανάλογα τη χρήση και αντοχή του δώματος από χαλίκι έως γκαζόν (δες στο google για "αντεστραμμένη στέγη")

Link to comment
Share on other sites

για πιο λογο θα το κανω λαθος αφου ο ιδιος ο κατασκευαστης λεει πως μπορω να το εφαρμοσω κ μονος;δεν μιλαω για ασφαλτοπανα που κ τα εργαλεια χρειαζονται αλλα κ τις γνωσεις.....κ αν μου περισσευαν πιστεψτε με θα προτιμουσα να φερω ενα συνεργειο κ να κανει ολη την δουλεια παρα να τρεχω εγω

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει τιμη για στεγανοποιηση-θερμομονωση με ασφαλτοπανο απο μια εταιρια....

το ασφαλτόπανο δεν θερμομονώνει... Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

το ερώτημα είναι διερευνητικού τύπου στον mg.

όλοι μας πιστεύω έχουμε ακούσει για θερμο/υγρο-μόνωση την επιλογή περλομπετού! 8-Ο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.