Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποχρεωτική μελέτη κλιματισμού & φυσικού αερίου


ManosDr

Recommended Posts

Καλησπέρα στους συναδέλφους,

 

Θα ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις σχετικά με τις μελέτες φυσικού αερίου και κλιματισμού (ΚΕΝΑΚ)

 

Η μελέτη καύσιμου αερίου είναι υποχρεωτική ακόμα και σε δήμους όπου δεν υπάρχει δίκτυο καύσιμου αερίου? Η περιοχή για την οποία ρωτάω συγκεκριμένα είναι η κοινότητα Σταμάτας στο Διόνυσο.

 

Σύμφωνα με το ΚΕΝΑΚ απαιτείται μελέτη κλιματισμού σε όλες τις κατοικίες γιατί έχω ακούσει διάφορες απόψεις και δεν μπορώ να καταλήξω. Για την κατοικία με την οποία ασχολούμαι είναι μεζονέτα 140τμ και η μελέτη κλλιματισμού και μόνο κοστίζει 1600ευρώ...συγνώμη αλλά μου φαίνεται και λίγο υπερβολή

 

όποια γνώμη ή εμπειρία έχετε ευχαρίστως να την ακούσω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τον ΚΕΝΑΚ είναι απαραίτητη η μελέτη ψύξης.

 

Η διαφορά της μελέτης ψύξης από την μελέτη κλιματισμού είναι ότι στη μελέτη ψύξης ρυθμίζουμε μόνο την θερμοκρασία ενώ στην μελέτη κλιματισμού και την ποιότητα του αέρα (ταχύτητα, υγρασία, κτλ).

 

Για το Φ.Α. δεν ξέρω να σου απαντήσω καθώς εδώ που είμαι δεν νομίζω να φτάσει πριν πάρω σύνταξη.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο ΠΔ 420/87, που αναφέρει τις περιοχές -αν και τη συγκεκριμένη που αναφέρεις δεν την βρήκα-.

 

http://www.teiser.gr/diasyndesi/files/dikaiomata/mix/%CE%A0.%CE%94.%20420_87.pdf

 

Edit: Στο άνω link έχουν συμπεριληφθεί στοιχεία από το ΠΔ 3175/03

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/nomothesia/greekLaws/N_3175_03.pdf

 

Κάνεις κι ένα τηλέφωνο στην ΕΠΑ Αττικής.

Link to comment
Share on other sites

Για τον ΚΕΝΑΚ είναι απαραίτητη η μελέτη ψύξης.

 

Να υπενθυμίσω ότι η μελέτη ψύξης επιβάλλεται από εγκύκλιο, δίνοντας λανθασμένη ερμηνεία στην σχετική ΥΑ. Αν ακολουθήσεις κατά γράμμα την σχετική ΥΑ, δεν απαιτείται μελέτη ψύξης.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος λέει ότι απαιτούνται όλες οι μελέτες που χρειάζονται για την εκπόνηση της ενεργειακής μελέτης.

 

Στην ενεργειακή μελέτη χρειάζονται τα ψυκτικά φορτία και το EER των κλιματιστικών. Με αυτή την λογική απαιτεί η εγκύκλιος την μελέτη ψύξης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το διευκρίνισα όπως έπρεπε. Εννοώ την περίπτωση που δεν κατασκευάζεται εγκατάσταση ψύξης. Τότε δεν απαιτείται ο υπολογισμός των ψυκτικών φορτίων για την ΜΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Τι φορτία κλιματισμού θα βάλεις σε αυτή την περίπτωση και τι EER θα θεωρήσεις;

 

Μήπως οι τιμές που θα πάρεις οδηγούν σε χειρότερη ενεργειακή απόδοση;

Link to comment
Share on other sites

Το πεδίο της ισχύος πρέπει να μείνει κενό. Θα ορίσουμε μόνο σαν ποσοστό κάλυψης 50% και ΕER ίδιο με αυτό του κτηρίου αναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

miltos κάνεις λάθος.

Στην μελέτη υπολογίζεις την ψύξη για όποτε κι αν εφαρμοστεί.

Μπορεί να μην γίνει άμεσα αλλά όταν γίνει θα πρέπει να εφαρμοστούν τα ελάχιστα που απαιτεί και περιγράφονται και στην ενεργειακή.

Για αυτό κι η υποχρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Στην μελέτη υπολογίζεις την ψύξη για όποτε κι αν εφαρμοστεί.

 

Σε ποια μελέτη? Στη ΜΕΑ? Ή εννοείς τη μελέτη ψυκτικών φορτίων?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.