Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποχρεωτική μελέτη κλιματισμού & φυσικού αερίου


ManosDr

Recommended Posts

Στη συγκεκριμένη περίπτωση με τον (μελλοντικό) ανελκυστήρα δεν δηλώνεις επίβλεψη. Για ΦΑ δεν γνωρίζω.

Εχω όμως την εντύπωση ότι η υποβολή μελέτης σημαίνει οπωσδήποτε και υποχρέωση κατασκευής σύμφωνα με τη μελέτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι το έχουμε ξαναπεί αυτό.

Στον κλιματισμό η υποχρέωση μελέτης σημαίνει ότι οταν τοποθετηθεί κλιματισμός αυτός θα πρέπει να έχει τα ελάχιστα που προδιαγράφει η μελέτη.

Σωστό είναι αυτό, αλλιώς κινδύνευε όλο το πιστοποιητικό και η ενεργειακή μελέτη.

Τώρα σε υποχρεώνει όταν βάλεις κλιματισμό να λάβεις υπόψη σου την μελέτη.

Στο αέριο είναι πιο απλά αφού υπάρχουν διατάξεις που λένε πότε είναι υποχρεωτική η μελέτη.

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε αναθεωρηση αρχ/κων και υδρ εγκαταστασεων αδειας του 05 οπου εχουν ολοκληρωθει οι εργασιες (53 τμ) χρειαζεται να βαλω και μελετες θερμανσης ,κλιματισμου και ισχ ρευματων????

και στο ιδιο κτιριο θελουμε να βγαλουμε καινουργια αδεια για προσθηκη β οροφου 40τμ(<50τμ) χρειαζεται κ εδω να βαλουμε μελετες ισχ ρευματων ,κλιματισμου,θερμανσης??

ευχαριστω

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

dib ευχαριστω

ομως αναφερομαι στις μελετες

ισχυρων ρευματων ,υδρευσης ,αποχετευσης και ενδεχομενως θερμανσης -κλιματισμου

Κενακ δεν υποχρεουμαι να κανω εδω

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

1)Νομίζω οτι αφου κάνεις αλλαγή αρχιτεκτονικών (εξωτερικά?) και ειναι > 50τμ θέλεις όλες τις Η/Μ του ΚΕΝΑΚ

(Αλλα δεν έχω καταλάβει τι είδους εργασίες έχουν γίνει)

 

2)Αν η προσθήκη του Β΄ θα επικοινωνεί εσωτερικά με το υφιστάμενο του 2005, τότε νομζω πως πρέπει να το εξετάσεις σύμφωνα με την εγκύκλιο που ανάρτησα

 

3)Αν είναι ανεξάρτητοι χώροι και με διαφορετικές εισόδους, τοτε, για τα 40 τμ απαιτείται μόνο θερμομονωτική επάρκεια (παλιά θερμομόνωση) και για τα 53 τμ, ανάλογα με το είδος της αναθεώρησης (το 1?)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

O dim αναφέρεται (σωστά) εάν υπάγεσαι στην περίπτωση που χρειάζεσαι ΜΕΑ (ριζικά ανακαινιζόμενο κλπ).

 

οπότε νομίζω ότι:

 

Σύμφωνα με την 49731/2010 (ΦΕΚ 489/ΑΑΠ/23-11-2010) με την οποία τροποποιήθηκε το άρθρο 25 του Κτιριοδομικού Κανονισμού (ΦΕΚ 380/Δ/1997) μετά την 23-11-2010 και σε όσες περιπτώσεις απαιτείται εκπόνηση ΜΕΑ θεωρείται απαραίτητη η υποβολή των παρακάτω μελετών:

Ύδρευση / Αποχέτευση

Θέρμανση / Ψύξη ή κλιματισμός (τριτογενή)

Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις (Ισχυρά και ασθενή)

Φωτισμού (τριτογενή τομέα)

 

Αυτά απ' όσα γνωρίζω. Ελπίζω να είμαι σωστός

 

Με την χαρτούρα δεν τα πάω και πολύ καλά :sad:

Edited by mixmentzos
Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο δεν ημουν και ιδιαιτερα σαφης

σε ισογειο οικοδομη βγηκε αδεια προσθηκης για 2 επιπλεον οροφους το 2005 οι οποιοι συνδεονται μεταξυ τους με εσωτ σκαλα

 

υλοποιηθηκε σχεδον αμεσα ο Α(53τμ) και εκκρεμει ο Β(40τμ)

Στον Α εγινε αλλαγη θεσης του μπανιου και μπηκανε πορτες κ παραθυρα σε αλλη θεση

στον Β δεν εχει γινει απολυτως τιποτα

Αυτη ειναι η κατασταση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.