Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΠΥ σε επιχειρήσεις. Πότε παρακρατείται 20%


Recommended Posts

Καλησπέρα!! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, γιατί έχω την εντύπωση ότι έχω κάτι μεγάλο λάθος στο λογιστικά μου...Έχω κόψει ΑΠΥ σε τεχνική εταιρεία, γα μελέτη-σύνδεση φ/β σε στέγη, για να το καταθέσω στην εφορία μαζί με την ΥΔΕ (υπεύθυνη δήλωση ηλεκτρολόγου εγκατάστατη), αλλά δεν έχω γράψει για παρακράτηση 20%, γιατί νόμιζα ότι δεν χρειάζεται...και είναι πάνω από 300Ε...Ξέρει κανείς αν έπραξα σωστά ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε, αλλά εξυπακούεται ότι δε θέλουμε. Αλίμονο αν αρχίσουμε και οικειοθελώς τα άτοκα δάνεια προς ένα πλήρως αναξιόπιστο κράτος!

 

εξυπακούεται ότι δε θέλουμε

 

Μετά από 6 χρόνια σαν ελ. επ. μου έτυχε και σε μένα (και λέω και σε μένα γιατί πιστεύω ότι υπάρχουν και λίγοι ακόμη άτυχοι) που η εταιρεία δεν είχε καταβάλει (ούτε ακόμη τη κατέβαλε, έστω και εκ των υστέρων) την παρακράτηση φόρου (20%) [που αναγραφόταν στο τιμολόγιο και φυσικά δεν τα είχα εισπράξει ούτε τότε που κόπηκε το τιμολόγιο, ούτε και τώρα].

και μιλάμε για 200 ευρώ (τα τηλέφωνα που τους έκανα μπορεί να βγουν τελικά παραπάνω, γιατί συνεχως μου έλεγαν μετα από 5 μέρες, στις τάδε του μηνός θα έχουμε τη βεβαίωση, ακόμη και την παρασκευή 6-5-2011 μου ζήτησαν μια παράταση 15-20 ημέρων και εγώ τους απάντησα να πάνε να γ…..)

 

λογικά τα χρήματα τα έχασα, αλλά τι πρόβλημα μπορεί να συναντησω στην εφορεία όταν θα πάω τα δικαιολογητικά για ελέγχω ? ξέρει κάποιος παθών?

 

και φυσικά από φέτος θα κόβω ΑΠΥ πάνω 300 Ε που θα έχει παρακράτηση 20% μόνο σε εμπίστους συνεργάτες και πελάτες, στους λοιπούς πάντα < 300 Ε.

 

 

Για να δούμε θα πάρουμε τίποτα πίσω φέτος! ή τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Aν σας παρακρατήθηκαν ποσά φόρου ελευθέρων επαγγελματιών η μόνη προυπόθεση για να έισπραχθεί η επιστροφή φόρου εισοδήματος από την ΔΟΥ σας , είναι να έχετε στα χέρια σας βεβαίωση για την παρακράτηση (με υπογραφή) από αυτόν που είχε σχετική υποχρέωση. Αν ο τελευταίος δεν κατέβαλε στην ΔΟΥ τα οφειλόμενα εσάς (και την ΔΟΥ σας ) δεν σας αφορά. Εσείς θα πάρετε την επιστροφή σας και στον υπόχρεο θα καταλογισθούν (κατόπιν σχετικού ελέγχου ) τα σχετικά ποσά.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη καλό θα ήταν έτσι και για το αρχείο του φόρουμ να μας έδινες μια πληροφόρηση σχετικά με τη διαδικασία που ακολουθούμε σε περίπτωση που ο υπόχρεος δεν εκδίδει βεβαίωση με κανέναν τρόπο (είναι λαμόγιο, δε φοβάται το ξύλο, έκλεισε το μαγαζί και εξαφανίστηκε, οτιδήποτε). Καλούμε αστυνομία εφόσον πάμε στο μαγαζί του, καλούμε το ΣΔΟΕ, το δηλώνουμε με κάποιον τρόπο στη ΔΟΥ του ή στη ΔΟΥ μας, φτιάχνουμε απλά υπεύθυνη δήλωση ότι δεν μας δίνει βεβαίωση και την πάμε στη ΔΟΥ μας μαζί με τις υπόλοιπες βεβαιώσεις; Καλά το αν δώσει βεβαίωση είναι γνωστό ότι δε μας αφορά από εκεί και πέρα αν πλήρωσε ή όχι τον φόρο. Αν δε δίνει;

Link to comment
Share on other sites

sothri δεν κατέβαλε τα χρήματα στην εφορεία και επίσης δεν μου δίνει βεβαίωση παρολου που τους είπα ότι δεν πρέπει να αναφέρεται ο αρ. του διπλοτύπου στη σχετική βεβαίωση.

 

το θέμα είναι να μην έχω εγώ κυρώσεις ? ή να πρέπει να τα πληρώσω εγώ!???

είμαι σίγουρη ότι τα έχασα, εκτός εάν αργότερα τα πληρώσει και μου δώσει τη βεβαίωση και λογικά θα τα πάρω με την επιστροφή του 2012......

 

λογικά θα πρέπει να κάνουμε ιδιωτικά συμφωνητικά με υπογραφές και για το ποιος έχει αυτήν την υποχρέωση του 20% και γραπτώς (να δούμε τι άλλο θα κάνουμε ) και να πάμε δικαστικά αλλά και πάλι όταν [έκλεισε το μαγαζί και εξαφανίστηκε, οτιδήποτε κλπ] όπως λέει o tpanag μάλλον χαμένος χρόνος και χρήμα είναι …..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς λίγα πράγματα μπορούν να γίνουν σε επίπεδο ΔΟΥ.

Υπάρχει υποχρέωση (που πηγάζει από το ν 2238/94, άρθρο 83 παρ. 2) αυτού που έκανε παρακράτηση να εκδόσει και να χορηγήσει στον διακαιούχο σχετική βεβαίωση.

Περαιτέρω αν ο υπόχρεος αρνείται την έκδοση-χορήγηση της βεβαίωσης υπόκειται σε πρόστιμο (με βάση την παρ. 5 του αρθρου 83 πιο πάνω νόμου) το οποίο προβλέπεται από το νόμο 2523/1997 άρθρο 4 (από 117 έως 1170 ευρώ).

Πάγια θέση του ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ, είναι ότι για τον συμψηφισμό ή επιστροφή του παρακρατηθέντα φόρου απαιτείται οπωσδήποτε η υποβολή της βεβαίωσης από τον υπόχρεο σε παρακράτηση.

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει σχετική βεβαίωση (άρνηση έκδοσης, πτώχευσης, παύσης εργασιών ...........) δεν έχω δεί σχετική εγκύκλιο-απόφαση στην οποία θα περιγράφεται το τι θα συμβεί αν ο δικαιούχος δεν προσκομίσει την βεβαίωση παρακράτησης για λόγους που δεν οφείλονται σε υπαιτιότητα δική του ( δηλ δεν του χορήγησαν βεβαίωση).

Θέση προσωπική :

1) καταγγελία του γεγονότος άρνησης χορήγησης βεβαίωσης , όπως προβλέπει το άρθρο 83 παρ. 2 ν 2238/94. (καταγγελία στη ΔΟΥ φορολογίας του δικαιούχου και κοινοποίηση στην ΔΟΥ φορολογίας του υπόχρεου).

2) Στο έντυπο Ε1 αναγραφή του ποσού της παρακράτησης και υποβολή αντί της βεβαιώσεως σχετικής υπεύθυνης δηλώσεως στην οποία θα περιγράφεται το πραγματικό γεγονός δηλ. η άρνηση χορήγησης της βεβαιώσεως και επίσης θα αναγράφονται τα στοιχεία που προβλέπει για την βεβαίωση το άρθρο 83 του ν 2238/94 δηλ. ποσό αμοιβής, ποσό παρακράτησης, πλήρη στοιχεία του υπόχρεου σε παρακράτηση.Επίσης θα συνυποβληθεί και αντίγραφο της σχετικής καταγγελίας που έγινε λόγω μη χορήγησης βεβαίωσης,

Ωστόσο σε κάθε περίπτωση εναπόκειται στον προιστάμενο της ΔΟΥ να αποδεχθεί το αίτημα για τον συμψηφισμό ή επιστροφή του σχετικού ποσού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η επιχείρηση/πελάτης που μας παρακρατεί το 20% για μια απλή αμοιβή > 300€ (όχι οικοδομικά), ποια δήλωση συμπληρώνει στη ΔΟΥ όταν πάει να τα καταθέσει εκεί?

 

 

Το Εντυπo Ε511?

(Προσωρινή δήλωση Απόδοσης φόρου και τελών χαρτοσήμου που παρακρατούνται από αμοιβές που θεωρούνται εισόδημα από Εμπορικές επιχ/σεις, από μισθούς και συντάξεις, καθώς και από αμοιβές για υπηρεσίες ελευθερίου επαγγέλματος.)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση :Αν ένας άλλος ελεύθερος επαγγελματίας- όχι μηχανικός μας κόψει απυ >300Ε, πρέπει να του κάνουμε και εμείς την παρακράτηση+την βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.