Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ραπορτάρισμα και Autocad


marits

Recommended Posts

Καλημέρα.

 

δοκίμασα να περάσω και 2-3 σημεία χειροκίνητα και πάλι κρασάρει.

βέβαια αν ραπορτάρω τα σημεία που έχει απο μόνο του το excel, τα βγάζει μια χαρά!

επίσης όταν μου βγάζει μήνυμα σφάλματος, κολλάει και το autocad.

 

σε μια προηγούμενη έκδοση που ανέβασες (νομίζω εκείνη που μπορούσαμε μέχρι 20 σημεία), δεν είχα πρόβλημα.

 

Επισυνάπτω και το αρχείο που έκανα τις δοκιμές

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας!!

1.txt

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρακαλώ !

 

Θα το δω με τα δικά σας δεδομένα και θα έχετε απάντηση σύντομα.

 

 

Edit : Το πρώτο που διαπιστώθηκε , όπως φαίνεται από τη συνημμένη εικόνα είναι η ανομοιομορφία των δεδομένων που δοκιμάσατε (στο αρχείο 1.txt) όσον αφορά το διαχωριστικό των χιλιάδων.

 

Τέτοιες περιπτώσεις δεδομένων θα είναι προβληματικές ανεξαρτήτως έκδοσης του Autocad. Ακόμη και την παλιά έκδοση του προγράμματος να θέλατε να δουλέψετε , πάλι θα υπήρχε το ίδιο πρόβλημα.

 

Οι γραμμές με την κίτρινη σήμανση είναι αυτές και ΜΟΝΟ που τα δεδομένα σας κρίθηκαν σωστάαπό το Import - Wizard του Excel. Σε όλες τις άλλες , οι αριθμοί σας εκλήφθηκαν ως κείμενο !

 

Δείτε και την εικόνα Data_Problem_1 όπου και πάλι μόνο τα δεδομένα χρωματισμένα με κίτρινο είναι τα αποδεκτά.

 

Βέβαια , ίσως να έπρεπε να βάλω κάποιες ασφαλιστικές δικλείδες αλλά δεν υπήρξε η πολυτέλεια του χρόνου για τις δοκιμές που αυτό απαιτεί. Θα πρέπει να δρομολογηθεί ώστε να γίνει. Μέχρι τότε προσοχή στο διαχωριστικό μεταξύ των χιλιάδων.

 

Θα συνεχίσω τις δοκιμές/πειραματισμούς και θα σας ενημερώσω.

post-342-131887260065_thumb.jpg

post-342-131887260071_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Θέλω να ρωτήσω το εξής : υπάρχει κάποιο lisp για τη μεταφορά σημείων (με συντεταγμένες x,y,z) από excel σε autocad ;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

τελικά το προβληματάκι μου (όπως και σε πολλά ακόμη lisp) ήταν στο addon της autodesk για visual basic :oops:

 

ευχαριστώ για άλλη μια φορά το συνάδελφο gvarth για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας..

Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε την εντολή με την οποία θα δίνω στο autocad συντεταγμένες και να με πηγαινει απ΄ευθείας στο σημείο που ψάχνω..

Ευχαριστώ πολύ..!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις απλα με την εντολη ZOOM να ζουμαρεις γυρω απο το αντικειμενο που σ'ενδιαφερει.

 

Αν πατησεις ΖΟΟΜ, μετα μπορείς ειτε με το ποντικι να διαγραψεις ενα ορθογωνιο το οποιο θα ζουμαρει είτε να δωσεις συντεταγμενες των δυο ''αντιδιαμετρικων'' κορυφων του ορθογωνιου αρχιζοντας με αυτη κάτω αριστερα και καταληγοντας σε αυτη πανω δεξια.

 

π.χ.

ZOOM

Enter

0,0

Enter

25,25

Enter

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα οικοπεδο μετα απο διορθωτικη και εννοειται οτι στην τεχνικη υπηρεσια του Δημου μου δωσανε μονο τις συντ/νες..

 

Θελω να βρω αυτα τα σημεία ωστε να χωρίσω τα οικοπεδα και ετσι να βρω τις ακριβείς διαστασεις του καθε οικοπεδου..! Με το zoom δεν μπορω να το κανω...

Ευχαριστω πολυ και παλι,,,

Link to comment
Share on other sites

Eνας ευκολος τρόπος για να τα κάνεις όλα είναι ο εξής.

 

Πηγαίνεις στα Downloads της φορουμ και κατεβάζεις το WinRaport.

Γράφεις ονομασία σημείου, Χ,Ψ που χεις πάρει απτο Δήμο και ταπ περνάς στο AutoCad.

 

Εκεί έπειτα βρίσκεις πανεύκολα το σημείο που θέλεις και ενώνεις τις...τελίτσες!

Link to comment
Share on other sites

ή απλώς:

  • γράφεις όλες τις συντεταγμένες σε ένα αρχείο txt σε μορφή xxxxx.xxxxxx, yyyy.yyyyy
  • τις επιλέγεις
  • γράφεις pline στο AutoCAD
  • κάνεις επικόλληση στην γραμμή εντολών
  • πατάς enter και ιδού το περίγραμμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τους χρήστες zwCAD :

 

Παίζει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που περιγράφει και ο Petsagouris παραπάνω, αρκεί μεταξύ των X,Y να μην μεσολαβεί κενό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.