Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Οι ασύρματοι θερμοστάτες, δημιουργούν προβλήματα υγείας;


Recommended Posts

Θα ήθελα να με διαφωτίσετε υπεύθυνα για το αν η ασύρματη επικοινωνία θερμοστατών - ηλεκτροβανών εγκυμονεί κινδύνους για την υγεία μας. Δυστυχώς έχω ενδοδαπέδια θέρμανση με έναν μόνο θερμοστάτη στη μονοκατοικία μου 150τ.μ. (έκανα αυτό το έγκλημα!) και μετά από δύο χειμώνες υπερβολικής κατανάλωσης πετρελαίου λές να βάλω ασύρματους θερμοστάτες σε κάθε χώρο του σπιτιού για αυτονομία και οικονομία.

 

Γνωρίζετε μήπως αν υπάρχει ή όχι πρόβλημα με την εκπομπή των σημάτων τους?

 

Είναι πολύ σημαντικό για μένα (και τα παιδιά μου :o), ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο γεια σου.

Οτας λες οικονομία, αυτονομία, ηλεκτροβανες και υπερβολική κατανάλωση εγω το αντιλαμβάνομαι ότι κάποιες μέρες υπερθερμαίνεσαι σε κάποιους χώρους….Αυτή είναι μία σπατάλη. Έχω παραπάνω ζέστη από ότι χρειάζομαι σε κάποιους χώρους και θέλω να την περιορίσω.

Από ότι καταλαβαίνω θέλεις να βάλεις ασύρματες θερμοηλεκτρικές βαλβίδες στα κολλεκτέρ.

Αυτές όμως πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι παίζουν τον ρόλο της λεπτομερής θερμοκρασιακής ρύθμισης του χώρου και όχι on off τελείως για ώρες.

Δεν λειτουργεί με αυτή την λογική η ενδοδαπέδια.

Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω…

Αντιστάθμιση έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Πριν πας σε αυτή την λύση κοίταξε άλλες πιο απλές λύσεις.

 

1) Έχεις στρώσει χαλιά/μοκέτες; Αν ναι βγάλε τα, μονώνουν και δεν επιτρέπουν στο δάπεδο να θερμάνει τον χώρο.

2) Έχεις βάλει ξύλινο πάτωμα (ναι, το έχω ακούσει και αυτό σε επιδαπέδια θέρμανση); Επίσης ξύλωσέ το, το ξύλο μονώνει.

3) Μόνωσε καλύτερα το κτίριο εξωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω χαλιά, όχι μοκέτες, έχω και ξύλινο δάπεδο στα τρία υπνοδωμάτια κολλητό παχους 13,5χιλ. (μάρκας terhurne ειδικό λέει για ενδοδαπέδια, 10 χιλ. συνθετικό ή κάτι τετοιο ξύλο και 3,5 χιλ. καθαρό ξύλο. Τα ξέρω όλα αυτά και τα ζω οτι αποτελούν ανασταλτικό παράγοντα, γιατί κλείνω δύο χειμώνες λειτουργίας φέτος.

Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο όμως είναι οτι για πολλές ώρες της ημέρας, πολλές ημέρες το χρόνο "μπαίνει" ο ήλιος στο σπίτι μου και το νοτιοανατολικό τμήμα του γίνεται φούρνος, αλλά ο θερμοστάτης εκεί που είναι όλα αυτά δεν τα "αντιλαμβάνεται", με συνέπεια να δουλεύουν και τα κυκλώματα που τα βλέπει ο ήλιος, ενώ δεν χρειάζεται. Για παράδειγμα ήρθε ο μηχανολόγος 11 π.μ. και είδε οτι ενώ στο μισό σπίτι έμπαινε ο ήλιος μέσα και είχε πολλή ζέστη, τα αντίστοιχα κυκλώματα εξακολουθούσαν να δουλεύουν, και γίνεται αυτό για αρκετές ωρες την ημέρα. Και μου είπε οτι αν βάλω θερμοστάτες χωριστά σε κάθε χώρο, θα καίω αισθητά λιγότερο πετρέλαιο, γιατί αυτά τα κυκλώματα θα δεν θα ζητάνε ζεστό νερό.

 

Επίσης, ούτε εξωτερική αντιστάθμιση έχω, πόσο κοστίζει? Από την εταιρία που είχα πάρει τα υλικά μου είχαν πει οτι μπορώ να παίξω και μόνος μου αυτό το ρόλο, ανεβάζοντας τη θερμοκρασία προσαγωγής νερού όταν προβλεπεται πτώση της θερμοκρασίας και κατεβάζοντάς την όταν προβλέπεται άνοδος. Τι λέτε εσείς?

 

Και για να επανέλθω στο βασικό μου ερώτημα, πόσο επιβλαβείς για την υγεία μας μπορεί να είναι οι ασύρματοι θερμοστάτες? Ομολογώ οτι είναι ο μόνος ενδοιασμός για να τους βάλω...

 

Κάθε βοήθεια δεκτή, να 'στε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τους, μηδέν ενδοιάζων. Μολονότι κανείς δεν θα σου πει "υπεύθυνα" ότι δεν βλάπτουν (κάτι που ισχύει για οτιδήποτε "ηλεκτρομαγνητικό"), η ισχύς και η διάρκεια λειτουργίας είναι τέτοιες που δεν πρόκειται να σου δημιουργήσουν πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πώς θα γίνει η υδραυλική τους ενσωμάτωση στο κτίριο(των ασύρματων συσκευών), αλλά ενδοδαπέδια χωρίς αντιστάθμιση τη θεωρώ μεγάλο σχεδιαστικό σφάλμα που οδηγεί σε αυξημένη κατανάλωση και θεωρώ επιβεβλημένο να εγκατασταθεί. Επίσης, καλό είναι, εταιρίες που δεν γνωρίζουν να εγκαθιστούν και να ρυθμίζουν αντισταθμίσεις να το λένε στους πελάτες τους και όχι να ισχυρίζονται όσα ισχυρίζονται, απλά για να πουλήσουν (αφού άλλωστε έμποροι είναι και δεν κάνουν μελέτες, που είναι απαραίτητες..)

 

 

[edit] ακόμα και με τους ασύρματους θερμοστάτες, η μείωση στην κατανάλωση θα είναι αρκετά μικρή. Και αυτό γιατί τα δωμάτια που δεν έχουν θερμικές ανάγκες λόγω ηλιακών θερμικών κερδών, δεν θα καταναλώνουν ενέργεια για να θερμανθούν (αξιόλογη τουλάχιστον), ούτως ή άλλως. Αν δεν μονωθεί καλύτερα το σπίτι και δεν μπει αντιστάθμιση, αξιόλογη μείωση στην κατανάλωση δεν θα υπάρξει.

Link to comment
Share on other sites

Και για να επανέλθω στο βασικό μου ερώτημα, πόσο επιβλαβείς για την υγεία μας μπορεί να είναι οι ασύρματοι θερμοστάτες? Ομολογώ οτι είναι ο μόνος ενδοιασμός για να τους βάλω...

 

Πάντως ακόμη και αν υποθέσουμε ότι υπάρχει μια κάποια επιβάρυνση, αυτή θα είναι σίγουρα πολύ μικρότερη από αυτή που δέχεσαι από το κινητό σου τηλέφωνο.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας...

Link to comment
Share on other sites

ακόμα και με τους ασύρματους θερμοστάτες, η μείωση στην κατανάλωση θα είναι αρκετά μικρή. Και αυτό γιατί τα δωμάτια που δεν έχουν θερμικές ανάγκες λόγω ηλιακών θερμικών κερδών, δεν θα καταναλώνουν ενέργεια για να θερμανθούν (αξιόλογη τουλάχιστον), ούτως ή άλλως. Αν δεν μονωθεί καλύτερα το σπίτι και δεν μπει αντιστάθμιση, αξιόλογη μείωση στην κατανάλωση δεν θα υπάρξει.

Link to comment
Share on other sites

[edit] ακόμα και με τους ασύρματους θερμοστάτες, η μείωση στην κατανάλωση θα είναι αρκετά μικρή. Και αυτό γιατί τα δωμάτια που δεν έχουν θερμικές ανάγκες λόγω ηλιακών θερμικών κερδών, δεν θα καταναλώνουν ενέργεια για να θερμανθούν (αξιόλογη τουλάχιστον), ούτως ή άλλως. Αν δεν μονωθεί καλύτερα το σπίτι και δεν μπει αντιστάθμιση, αξιόλογη μείωση στην κατανάλωση δεν θα υπάρξει.

 

nicmmech,

sorry αλλά αυτό το "ούτως ή άλλως" που λες δεν το καταλαβαίνω. Αν μπουν θερμοστάτες σε κάθε δωμάτιο, ασφαλώς και τα δωμάτια με ηλιακά θερμικά κέρδη δεν θα καταναλώνουν αξιόλογη ενέργεια (συμφωνώ), τώρα όμως που υπακούν σε έναν θερμοστάτη που είναι σε μέρος πολύ μακριά τους (και μακριά από τον ήλιο), η ενέργεια που καταναλώνουν δεν είναι πολλή περισσότερη?

Διαφωτίστε με pls...

Link to comment
Share on other sites

Δες το καθαρά θερμοδυναμικά, για να μην μπούμε σε λεπτομέριες.

 

Καναλώνουμε καύσιμο για να παράξουμε θερμική ενέργεια που θα θερμάνει ένα χώρο - δηλ θα ανεβάσουμε την θερμοκρασία του από τη στάθμη Χ στη στάθμη Χ+Y. Αυτό για να συμβεί χρειάζεται να υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα στο θερμαντικό σώμα (δάπεδο εδώ) και στο χώρο συνολικά. Από το δάπεδο, δηλ το νεράκι του κυκλώματος της ενδοδαπέδιας, τότε αφαιρείται θερμότητα που προσδίδεται στο χώρο.

 

Αν ο χώρος έχει ήδη θερμοκρασία Χ+Y, τότε όλα τα παραπάνω έχουν συμβεί ήδη, αλλά όχι από το σύστημα θέρμανσης. Οπότε δεν χρειάζεται να αφαιρεθεί θερμότητα από το κύκλωμά μας για να θερμανθεί ο χώρος.

 

Φυσικά πάντα υπάρχει μια μικρή διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα στο δάπεδο και τον χώρο συνολικά λόγω και της θερμοχωρητικότητας του δαπεδοκελύφους. Όμως αυτή η επιπλέον ενέργεια δεν είναι κάτι αξιόλογο, αν το δει κάποιος στη διάρκεια ενός πλήρους 24ωρου κύκλου, όπου αποδίδεται στο χώρο το θέρμικο ηλιακό κέρδος με υστέρηση.

 

Οπότε (δεν ξέρω βέβαια, πόσο κατανοητός έγινα), μην περιμένεις και καμιά φοβερή οικονομία, γιατί κάτι που είναι ήδη ζεστό, ακόμα και όταν του δίνουμε ενέργεια με ζεστό νεράκι, δεν την αποδέχεται γιατί απλά του την έδωσε κάποιος άλλος.;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.