Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ριζικές αλλαγές εν όψει, στο επάγγελμα των Μηχανικών


ΟΩΝ

Recommended Posts

Βρε Μυρι μετα απο τοσες συζητησεις ακομα επιμενεις οτι ΔΕΝ ειναι θεμα αμοιβων??????????????????

 

Αν πχ οι ΗΜ μελετες κοστιζαν 1Ε και το ΤΕΕ-κρατος κτλ λεγανε "ΟΛΕΣ οι ΗΜ μονο απο ΜΜ..."

Θα μιλαγε κανεις???

Και τωρα που κοστιζουν ελαχιστα σε σχεση με τα υπολοιπα παλι κανεις δεν σκαει...Αφου οι ΠΜ-ΑΜ εχουν το μαχαιρι...

 

Τωρα που οι αμοιβες των Αρχιτεκτονικων ειναι το 55% λες να μη μιλησει κανεις?????

 

Το καλως ή κακως του 55% δεν το κρινω τωρα...

Οπως εχει εμπειρια μπορει να το κρινει..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Myri δεν είναι θέμα γνώσεων είναι θέμα αμοιβών και μόνο.

Αν δεν ξέρεις μηχανολογικά δεν μπορεί να τα κάνεις και τέλος.

Τα αρχιτεκτονικά δηλαδή τι παραπάνω γνώση θέλουν που ένας ΠΜ δεν μπόρεί να έχει. Και θα το επαναλάβω ενα μεταλλικό βιομηχανικό τι εξειδικευμένες γνώσεις αρχιτεκτονικών χρείαζεται;

Δεν είναι θέμα γνώσεων. Ειναι καθαρά θέμα αμοιβών. Οπως λέει και o terry όταν είναι το 55% πως μπορείς να πεις δεν ασχολούμαι. Αν όμως δεν υπήρχε τέτοιο θέμα πίστεύω πως κάνεναν δεν θα τον ένοιαζε αν του έκοβαν το δικάιωμα των αρχιτεκτονικών.

Και εκτός αυτού επείδή κάποιος τελείωσε ΑΜ δεν σημαίνει οτι θα σχεδιάσει κάτι καλύτερο απο ένα ΠΜ ή ΑΤΜ με μεράκι. Είναι καθαρά θέμα γούστου απο το οποίο δεν κινδυνέυει κανείς. Εγώ θα έλεγα αρχιτεκτονικά απο όλους. Ακόμα και απο ΜΜ.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή τώρα οι αμοιβές των ΗΜ ειναι σοβαρό ποσό;

 

σε πληροφορώ πως εδικά σε κάτι αλλαγές χρήσης βγαίνει τόσο αστείο το ποσό που δεν τολμάς να το αναφέρεις στο Μηχανολόγο

Link to comment
Share on other sites

ge_liakos

 

Τωρα τα παραλες...

Εγω σε καμια περιπτωση δεν απαξιωσα τους ΑΜ..

Ουτε ειπα οτι ειναι ευκολο να κανουμε ολοι αρχιτεκτονικα..

 

Ειναι ασοβαρο το ποσο των ΗΜ Μυρι γιαυτο δεν μιλαει κανεις...

Αλλα το οτι ειναι χαμηλη η αμοιβη δεν σημαινει οαι δεν εχει τη σπουδαιαοτητας της..

Και ειδικα οι ΗΜ μελετες ειναι αυτες που πανε κατευθειαν στο ντουλαπι..

Κανενα συνεργειο δεν τις κοιταει..

Link to comment
Share on other sites

Και εκτός αυτού επείδή κάποιος τελείωσε ΑΜ δεν σημαίνει οτι θα σχεδιάσει κάτι καλύτερο απο ένα ΠΜ ή ΑΤΜ με μεράκι. Είναι καθαρά θέμα γούστου απο το οποίο δεν κινδυνέυει κανείς. Εγώ θα έλεγα αρχιτεκτονικά απο όλους. Ακόμα και απο ΜΜ.

προφανώς και θα σχεδιάσει καλύτερα διαφορετικά δε θα υπήρχε αυτη η ειδικότητα

δεν ειναι καθόλου θεμα γουστου ειναι θέμα ποιότητας ζωής

 

Αλλα το οτι ειναι χαμηλη η αμοιβη δεν σημαινει οαι δεν εχει τη σπουδαιαοτητας της..

αλλοίμονο, δε λέει κανείς πως δεν είναι σημαντικό

 

 

Και ειδικα οι ΗΜ μελετες ειναι αυτες που πανε κατευθειαν στο ντουλαπι..

Κανενα συνεργειο δεν τις κοιταει..

άμα οι μελέτες έχουν γίνει με έκπτωση .... πράγματι μόνο για το ντουλάπι ειναι

κατά τα άλλα ειναι θέμα επιβλέποντος να επιβαλλει την τάξη στο εργοτάξιο

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τα παραλες...

Εγω σε καμια περιπτωση δεν απαξιωσα τους ΑΜ..

Ουτε ειπα οτι ειναι ευκολο να κανουμε ολοι αρχιτεκτονικα..

 

Ούτε εγώ του απαξιώνω. Άπλώς όπως υπάρχουν ΠΜ που δεν ξέρουν στατικά υπάρχουν και ΑΜ που δεν ξέρουν αρχιτεκτονικά.

Και το σημαντικότερο δεν είναι τι σπούδασες αλλα με τι ασχολείσαι και σε ποιο αντικείμενο έχεις εμπειρία. Και όπως ένας ΑΜ που ασχολείται με στατικά μπορεί να σκεφτέι μια λύση που δεν μπορεί να σκεφτεί ένας ΠΜ, έτσι και ένας ΠΜ μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο αρχιτεκτονικά απο έναν ΑΜ. Πέρα απο τις γνώσεις μεγάλο μερίδιο έχει και η εμπειρία.

 

Το σωστότερο είναι ολοκληρωμένα σχήματα με όλες τις ειδικότητες και κατάργηση της κατανομής των αμοιβώς σε επιμέρους μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

Myri δεν είναι θέμα γνώσεων είναι θέμα αμοιβών και μόνο.

Αν δεν ξέρεις μηχανολογικά δεν μπορεί να τα κάνεις και τέλος.

Τα αρχιτεκτονικά δηλαδή τι παραπάνω γνώση θέλουν που ένας ΠΜ δεν μπόρεί να έχει. Και θα το επαναλάβω ενα μεταλλικό βιομηχανικό τι εξειδικευμένες γνώσεις αρχιτεκτονικών χρείαζεται;

Δεν είναι θέμα γνώσεων. Ειναι καθαρά θέμα αμοιβών. Οπως λέει και o terry όταν είναι το 55% πως μπορείς να πεις δεν ασχολούμαι. Αν όμως δεν υπήρχε τέτοιο θέμα πίστεύω πως κάνεναν δεν θα τον ένοιαζε αν του έκοβαν το δικάιωμα των αρχιτεκτονικών.

Και εκτός αυτού επείδή κάποιος τελείωσε ΑΜ δεν σημαίνει οτι θα σχεδιάσει κάτι καλύτερο απο ένα ΠΜ ή ΑΤΜ με μεράκι. Είναι καθαρά θέμα γούστου απο το οποίο δεν κινδυνέυει κανείς. Εγώ θα έλεγα αρχιτεκτονικά απο όλους. Ακόμα και απο ΜΜ.

 

Κάνεις πλάκα έτσι;

 

Μηχανολόγοι (και πολιτικοί) αρχιτεκτονικά. Με ποιες γνώσεις;

 

"Οπως λέει και o terry όταν είναι το 55% πως μπορείς να πεις δεν ασχολούμαι".

 

Ωραίο σκεπτικό

 

"Τα αρχιτεκτονικά δηλαδή τι παραπάνω γνώση θέλουν που ένας ΠΜ δεν μπόρεί να έχει"

 

Ασχολίαστο...

 

 

Παρατήρηση: Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terry

Link to comment
Share on other sites

Για του ΜΜ φυσικά και κάνω πλάκα. Για τους ΠΜ όμως δεν είναι κάτι περίεργο. Και τα Ε.Δ. το επιτρέπουν και γίνεται κατα κόρον.

Μήπως θέλετε και εσείς οι designer δικαιώματα. Εκτός αν δεν είσαι designer;

Link to comment
Share on other sites

Με την άδειά σας να πώ ότι επειδή λόγω αντικειμένου συνεργάζομαι με πολλούς ΑΜ και ΠΜ, πρέπει να πώ ότι είναι εντελώς άστοχη η ομαδοποίηση που κάνετε... Σαφώς και οι αρχιτέκτονες σχεδιάζουν καλύτερα αλλά νομίζω ότι σημασία έχει το τί κατασκευάζεται...

Οπως - για να διακόψω για λίγο το όνειρο των ΑΜ, το τί θέλει ο πελάτης... Οι καλλιτεχνικές ανησυχίες των ΑΜ εξαντλούνται σε τίποτε στηθαία ή πέργολες... και αυτό για τους νέους γιατί οι παλιοί ούτε με αυτά δεν ασχολούνται. Δεν είναι πάντα δικό σας θέμα και δικό σας λάθος αλλά η πραγματικότητα αυτή είναι...

Εχω εντυπωσιαστεί με ΠΜ για το τρόπο και τη λεπτομέρεια που βάζει στη δουλειά του... Εχω εντυπωσιαστεί με ΑΜ για τη βιβλιοθήκη που μελετά για να βγάλει κάποιο σχέδιο...

Εχω αηδιάσει με ΑΜ για το πόσο σπασίκλας ήταν με το πάχος των γραμμών, το αν φαίνονται ίσια στοιχισμένα τα κείμενα στο σχέδιο... για το hatch κλπ... ενώ το σχέδιο ήταν πραγματικά για πέταμα...

Οπως υπάρχουν δουλειές με πραγματικές απαιτήσεις, έτσι και σε τυπικές 6-όροφες των οροφοδιαμερισμάτων με 80τ.μ. και με συνεχές σύστημα, τα λεφτά που παίρνετε οι ΑΜ ή ΠΜ είναι υπερβολικά! Η τουλάχιστον δυσανάλογα πολλά σε σχέση με άλλες δουλειές.

Και προφανώς δεν χρειάζονται παραπάνω γνώσεις από τους ΠΜ για αυτές τις κατασκευές...

 

Δεν έχει νόημα ο τσακωμός για τις γνώσεις αλλά για το παραγόμενο αποτέλεσμα και βλέπω πως κανείς ευαίσθητος αρχιτέκτονας δεν το σχολιάζει... γιατί βέβαια είναι συνένοχος...

 

Να θέσω ένα ακόμη ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ;;;

 

Με τις επιβλέψεις γιατί δεν ασχολείται κανένας;;; Κι εκεί δηλαδή θα υπάρχουν γνώσεις ιδιαίτερες;;; Μήπως κι εκεί δεν είναι θέμα αμοιβών όπως λέει η myri; Δηλαδή ο ΠΜ δεν θα μπορεί να κάνει χάραξη στα τούβλα;;;

 

Να διαβάσω βιβλίο αρχιτεκτονικής μπορώ ή δεν έχω δικαίωμα;;;

Link to comment
Share on other sites

@ge liakos:

η αρχιτεκτονική δεν είναι η εφαρμογή του ΓΟΚ και της νομοθεσίας γενικότερα. 5 χρόνια στη Σχολή, κάτι θα πρέπει να μάθαμε παραπάνω κι εμείς οι φουκαράδες (οι αρχιτέκτονες).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.