Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση Ημιυπαίθριοι (Ν.3843) και από Μηχανολόγους - Ηλεκτρολόγους


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν σε είδα κ.Σπύρου να διαμαρτήρεσαι όταν ΠΜ,ΑΜ και ΑΤΜ μπορούν να γίνουν επιθεωρητές λεβήτων ή υπογράφουν πχ μελέτη θέρμανσης. Μήπως οι εν λόγω ειδικότητες έχουν τα έχουν διδαχθεί αυτά?

 

Εννοείται αγαπητέ ΙΚΑΡΕ ότι διαμαρτυρομαι και για αυτό! Αυτός από ότι φαίνεται είναι ένας από τους λόγους που προσπαθούν να περάσουν την πάραπανω ρύθμιση !! Για να έχουν ένα μοχλό πίεσης !!

Εκεί κολλάει και το παράδειγμα με τον διαιτητή !!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε είδα κ.Σπύρου να διαμαρτήρεσαι όταν ΠΜ,ΑΜ και ΑΤΜ μπορούν να γίνουν επιθεωρητές λεβήτων ή υπογράφουν πχ μελέτη θέρμανσης. Μήπως οι εν λόγω ειδικότητες έχουν τα έχουν διδαχθεί αυτά?

 

Οι ΠΜ, ΑΜ, ΑΤΜ ενεργειακοί επιθεωρητές πληρούν 2 προϋποθέσεις από όσο γνωρίζω:

1) Είναι προσωρινοί (λύση "ανάγκης" δηλαδή)

2) Έχουν αποδεδειγμένη τουλάχιστον 10ετή εμπειρία στο αντικείμενο.

Στο μέλλον (οι "μόνιμοι") θα επιλέγονται κατόπιν εξετάσεων.

Δε βλέπω το "σκάνδαλο" στα παραπάνω. Σαφώς δεν είναι η καλύτερη δυνατή λύση αυτό που έγινε με τους "προσωρινούς" (ξαναλέω ότι δεν το έχω ψάξει πολύ το θέμα, ενδέχεται να μου ξεφεύγει κάτι), αλλά κάτι έπρεπε να γίνει. Και είμαστε μάλλον offtopic...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως τα λες tpanag, αλλά με μία ένσταση. Για πες μου ποιος τους έδωσε το δικαίωμα να ασχολούνται με το αντικείμενο ώστε να έχουν αποδεδειγμένη εμπειρία? (Για Η/Μ μιλάω πάντα). Εγώ οκ να δεχθώ ότι δεν κάνω για η/χ, ακόμα και αν το περάσουν με νόμο. Ποιος συνάδελφός σου κάνει το ίδιο και μένει μακρυά από η/μ μελέτες ακόμα και σε 2οροφο?

Τελικά υπάρχει κανένα νεότερο από αυτήν την πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Η επιθεώρηση λεβήτων και κλιματιστικών απο ΠΜ και ΑΜ είναι απαράδεκτο γεγονός.

 

Απαράδεκτο είναι το γεγονός, ότι για ένα ΚΑΘΑΡΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ θέμα, μηχανικοί, όπως οι μηχανολόγοι, που το 1/3 των σπουδών και μαθημάτων τους περιλαμβάνουν την Ενέργεια, στην παραγωγή, μεταφορά και διανομή της, να απαιτείται να έχουν προϋπηρεσία και μάλιστα να πρέπει να συμμετέχουν σε αστεία σεμινάρια που απαξιώνουν εντελώς τις εκατοντάδες ώρες στα έδρανα.

 

Είναι απαράδεκτο και εξωφρενικό σαν γεγονός, ότι δεν παίρνουν αυτοδίκαια την άδεια του επιθεωρητή.

Link to comment
Share on other sites

Καλά βασικά είναι απαράδεκτο που θα δώσουμε εξετάσεις για την συγκεκριμένη άδεια, η οποία είναι πυρηνική επιστήμη!!!!!

Αυτή τη στιγμή οι προσωρινοί που έχουν την άδεια για τα άλλα πλην κελύφους, την έχουν και κάθεται.

Και εμένα δεν με κάθεται καλά να έχουν μετά με εξετάσεις, αλλά αφού υπάρχει μία ύλη στην οποία θα εξετασθούν (όταν τελικά βγει η ύλη που θα διδαχθεί) κάτι θα ξέρουν οι φωστήρες του ΥΠΕΚΑ/ΤΕΕ. Αλλά εγώ διαφωνώ με την πιστοποίηση. Αλλά ξέχασα είναι πυρηνική φυσική το πιστοποιητικό.

Βέβαια η εκπόνηση της μελέτης είναι μια πολύ απλούστερη εργασία που μπορεί να την κάνει ο καθένας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.