Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρόνος ορισμού επιβλέποντος


Recommended Posts

Καλησπέρα. Για την πληρότητα φακέλου στην πολεοδομία απαιτείται να έχει οριστεί ο επιβλέπων; Ρωτάω γιατί λόγω απόστασης του μελετητή από το έργο, θα οριστεί άλλος επιβλέποντας, αλλά δεν έχει βρεθεί ακόμα και ο φάκελος πρέπει να μπει άμεσα λόγω natura.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

διάβασα το διάταγμα αλλά δε λέει κάπου ότι απαιτείται για πληρότητα φακέλου. Μήπως το λέει κάπου αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις το παρακάτω:

Δηλώνεις τον εαυτό σου σαν επιβλέποντα και αφού εκδοθεί η άδεια και πριν αρχίσει η κατασκευή, παραιτείσαι και ορίζεται νέος επιβλέποντας. Όλα εν γνώσει και σε συνεννόηση με τον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτό αλλά επειδή μου έτυχε τώρα θα ήθελα να ξέρω τι γίνεται γιατί δεν έχω βρει πουθενά κάτι αντίστοιχο. Η πολεοδομία λέει ότι απαιτείται αλλά δε λέει ποιος νόμος το αναφέρει. Αν κάποιος γνωρίζει....

Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 3 του ΠΔ 8/13.7.1993, λέει:

1. Για τη χορήγηση της οικοδομικής άδειας απαιτούνται τα ακόλουθα σχέδια και δικαιολογητικά:

 

α) Αίτηση του ενδιαφερομένου στην οποία είναι ενσωματωμένα σε ενιαίο τεύχος έντυπα με τις δηλώσεις αναθέσεων - αναλήψεως (μελέτης - επίβλεψης), φύλο ελέγχου, ειδικό έντυπο προϋπολογισμού. .....

 

2. Η αίτηση για έκδοση οικοδομικής άδειας πρέπει απαραιτήτως να συνοδεύεται με τις μελέτες και δικαιολογητικά των εδαφίων α, β, γ, η, ιγ, ιε, της παρ. 1 του παρόντος άρθρου καθώς και τα δικαιολογητικά των εδαφίων ια και ιβ όπου απαιτούνται.

 

Οπότε, από τα παραπάνω προκύπτει, ότι είναι υποχρεωτικό στοιχείο για τον έλεγχο πληρότητας.

 

Η προηγούμενη δημοσίευση μου, αναφέρεται σε προηγούμενο πδ το οποίο έχει αντικαταστασθεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 3 του ΠΔ 8/13.7.1993, λέει:

1. Για τη χορήγηση της οικοδομικής άδειας απαιτούνται τα ακόλουθα σχέδια και δικαιολογητικά:

 

...όχι για την πληρότητα...(το λέω γιατί το έχω κάνει...)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι υποχρεωτική η δήλωση επιβλέποντα ακόμα και για την πληρότητα του φακέλου, άλλωστε στην δήλωση ανάθεσης-ανάληψης αναφέρονται και τα στοιχεία του επιβλέποντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.