Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοηθεια σε μελετη κατοικιας!


rom

Recommended Posts

Καταρχάς να δηλώσω ότι είναι η πρώτη μου μελέτη και ότι δεν έχω ιδέα, θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας!!:

Η μελέτη είναι για τα ηλεκτρολογικά ενός ισογείου,θερινή κατοικία 60 τ.μ.

Οι συσκευές που υπολόγισα είναι:

Κουζίνα 6000W

θερμοσίφωνας 4000W

Πλυντηριο Ρούχων 2500W

Κλιματιστικό 1200W

Πρίζες κουζίνας(βραστήρας,τοστιέρα) 1500W

Φώτα 1100W

Λοιπες πριζες 1000W

 

Σύνολο 17,5 KW περίπου,ακόμα και με ετεροχρονισμό είμαι στα 12,5 KW.

H Δεη λέει μέχρι 12KVA μονοφασικό, μετά τριφασικό. Δεν ξέρω τι να επιλέξω,μονοφασικό φτάνει? Έχω μπερδευτεί. Βρήκα ένα παρόμοιο τόπικ, αλλα δεν πολυκατάλαβα, όποιος έχει λίγο χρόνο ας κάνει έναν κόπο να δώσει τη γνώμη του. (ίσως και για ασφάλειες που απαιτούνται). Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

υ.γ. τελικά στη σχολή δεν μαθαίνουμε και πολλά....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

thanx , μαλλον για τριφασικο ειμαι. Στα σχέδια μου τι αλλάζει οπότε?

 

Φαντάζομαι επάνω στην κάτοψη τίποτα που φαίνονται φώτα , πριζες κτλ, μόνο στο μονογραμμικό φαίνονται οι 3 φάσεις ? Ή και στο φύλλο υπολογισμών?

 

Πρεπει να κατανείμω τα φορτία στις φάσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Στο βιβλίο "Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις" του Β. Στεργίου, εκδόσεις Ίων, έχει υποδειγματικές ηλεκτρολογικές μελέτες για κατοικία.

 

Περιέχει διάφορα σχέδια, την κατανομή των γραμμών στις 3 φάσεις, καθώς και σχέδια της συνδεσμολογίας του τριφασικού πίνακα της εγκατάστασης. ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγαπητέ

 

Θα ζητήσεις τριφασική παροχή Νο2 από τη ΔΕΗ

 

Το παροχικό καλώδιο (μετρητή-Πίνακας) θα είναι 5x10+1.5mm2 (το 1.5 αν θες νυχτερινό ρεύμα).

Θα βάλεις ασφάλειες 3x35A συντηκτικές ή 3x32 μικροαυτόματο στο γενικό πίνακα με διακόπτη φορτίου 3x40A και ΔΔΕ 40Α/30mA (ρελλέ διαρροής)

 

Ακολούθως θα κατανήμεις τα φορτία σου στις 3 φάσεις.

Όλες οι γραμμές φωτισμού θα είναι με 10Α και καλώδια 1.5mm2

Όλες οι γραμμές ρευματοδοτών θα είναι με 16A ασφάλειες και καλώδιο 2.5mm2 (εως 4 στην ιδια γραμμή) . Αν θες μπορείς να βάλεις 10Α και 1.5mm2 καλώδιο (τα φορτία είναι πολύ μικρά) εκτός από τις πρίζες της κουζίνας (ενισχυμένες λέγονται στη πιάτσα) που θα τις έχεις υποχρεωτικά με 2.5άρι καλώδιο και 16Α ασφάλειες εως 3 στην ίδια γραμμή.

 

Επίσης μπορείς να κάνεις μικτό κύκλωμα (δηλαδή η ίδια η γραμμή φωτισμού να δίνει και στους ρευματοδότες). Εκεί η ασφάλεια παραμένει 10Α, το καλώδιο 1.5mm2 αλλά καλό είναι να έχεις μια γραμμή για κάθε δωμάτιο. Το μικτό κύκλωμα είναι η οικονομική λύση και εφαρμόζεται σε σπίτια χωρίς συχνή χρήση όπως αυτό που λες.

 

Η γραμμή κουζίνας θα έχει διπολικό διακόπτη φορτία 2x40A, μικροαυτόματο 25Α και καλώδια 6mm2. Εναλλακτικά, αν η συσκευή το επιτρέπει (που θα το επιτρέπει σίγουρα) καλύτερα είναι να ρίξεις τριφασικό καλώδιο 5x2.5mm2 να ασφαλίσεις με 3χ16Α μικροαυτόματο και διακόπτη φορτίου 3x40A ή 3x25A.

 

Θερμοσίφωνας, ξεχωριστή γραμμή με διπολικό διακόπτη 2x40A καλώδιο 4mm2 και ασφάλεια 20Α (μιρκοαυτόματο).

 

Κλιματιστικά : το καθένα με δική του γραμμή 2.5mm2 16A ασφάλεια (μπορείς και με 1.5άρι καλώδιο, 10Α)

 

Αυτά τα ολίγα είναι που κάνουμε στη πράξη. Βεβαίως απαιτείται ένας έλεγχος και δεν είναι τυφλοσούρτι ούτε κανόνας. Κρίνε κατά τη κρίση σου. Αν έχεις απορίες για το πως και το γιατί, εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον GeorgeS, για τις γραμμές κτλ.

 

Αλλά, ότι μελέτη και να έχεις κάνει, δε νομίζω να χρειάζεται να επιβαρύνεις τον πελάτη με τα extra έξοδα της τριφασικής παροχής για 60m² σπίτι.

 

Η ΔΕΗ προτείνει τριφασική παροχή σε σπίτια άνω των 100m².

Πιο συγκεκριμένα:

ΜονοΦασική Παροχή (1Φ)

- Για ισχύ έως 12 KVA

- Μικρά νοικοκυριά

(πχ. Κατοικία λίγων τετραγωνικών, ολιγομελή νοικοκυριά, παραδοσιακή χρήση Η/Ε, παράλληλη χρήση εναλλακτικών μορφών ενέργειας)

 

ΤριΦασική Παροχή (3Φ)

- Για ισχύ από 13 KVA έως 250 KVA

- Μεγάλα νοικοκυριά (πχ. περισσότερες ενεργοβόρες συσκευές)

- Περισσότερες δυνατότητες ταυτοχρονισμού των ενεργοβόρων ηλεκτρικών συσκευών.

Πηγή: ΔΕΗ Α.Ε.--->Μονοφασική ή τριφασική παροχή;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Αυτό είναι που με μπερδεύει και εμένα, το σπίτι είναι και μικρό και θερινή κατοικία, και προσωπικά δεν πιστεύω ότι όλα τα φορτία θα πέσουν μαζί στο σπίτι... Παρόλα αυτά η εγκατεστημένη ισχύς μου βγαίνει πάνω από 12 ΚVA, άρα να κάνω εγώ τη μελέτη για μονοφασικό και αν χρειαστεί θα μου υποδείξουν διαφορετικά από ΔΕΗ/πολεοδομία? Από ότι είδα, υπαρχει για μονοφασικό, γενικός διακόπτης 50Α με ασφάλεια 63Α, είναι μια λογική τιμή για ένα σπίτι 60 τ.μ. , έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ο GeorgeS ήσουν παρα πολυ διαφωτιστικός και πολύ χρησιμος. Κάνω και εγώ τη πρώτη μου ηλεκτρολογική μελέτη και θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάποια θεματα ως πιο έμπειροι αν ήταν δυνατον.

 

1ο κτίριο ισόγεια μονοκατοικία 160 τμ.

α) τριφασική παροχή; (από τα προηγούμενα ποστ μαλλον τριφασική)

β) καυστήρας μονοφασική ή τριφασική παροχή ;

γ) επειδη εχουμε ΚΕΝΑΚ δείχνω στο κ. πινακα αναμονή για ηλιακό συλ. ( 3x2,5 και 16Α);

δ) αν χρησιμοποιηθούν κλιματιστικά πρέπει να δείξω την ακριβή τους θέση ή μπορώ απλά να δείξω αναμονές στο κ . πίνακα;

ε) υποχρέωση μελέτης ασθενών ρευμάτων;

 

2ο κτίριο ισόγεια καταστήματα και όροφος με διαμερίσματα

α) τα διαμερίσματα είναι από 45 έως 78 τμ μονοφασική ή τριφασική παροχή; (κεντρική θερμανση);

β) επειδη εχουμε ΚΕΝΑΚ δείχνω στο κ. πινακα αναμονή για ηλιακό συλ. ( 3x2,5 και 16Α);

γ) στα καταστηματα υποχρεωτική μελέτη φωτοτεχνίας ;

δ) αν χρησιμοποιηθούν κλιματιστικά πρέπει να δείξω την ακριβή τους θέση ή μπορώ απλά να δείξω αναμονές στο κ . πίνακα;

 

Και μια απορία:Υπάρχει κάποιο βιβλίο η εγχειρίδιο για όλα αυτά, εννοώ για πρακτικά θέματα. Γιατί στα βιβλια που έχω εγώ λέει για χωρισμό τουλάχιστο σε δυο γραμμές για ρευμα και φωτισμό , δεν αναφέρει πουθενα 4 ρευματοδοτες ανα γραμμή, χωρις να θέλω να αμφισβητισω αυτά που λέει ο GeorgeS. Ο GeorgeS αναφαίρει ότι για ρευματοδότες χρησιμοποιύμε καλώδιο 2.5mm2 και 4 στην ιδια γραμμή αλλά σε όσες μελέτες έχω δει στην ίδια γραμμή χρησιμοποιούνται περισσότερες από 4 . Δηλαδή σε μια μεζονετα με 3 υπν. σαλ. κουζινα υπογειο και σοφιτα θα πρέπει να έχουμε τουλάχιστο 6 γραμμές για ρευματοδότες - 3 γραμμες για φωτισμο- 1 πλυντ - 1 θερμ - 1 κουζ - 1 υποπινακα υπογειου- 1 σοφιτας - 1 λεβητοστασιου- 1 ηλιακου -και δε ξέρω πόσες αν έχουμε και κλιματισμό, δηλαδή 15 με 20 γραμμές; και καλά να τις έχουμε πως μπορούμε να τις σχεδιάσουμε όλες πανω στο σχεδιο, εννοώ στις κατόψεις; Θα είναι πλέον λειτουργικό το σχέδιο στο να διακρινονται τα κυκλώματα;

 

 

Συγνώμη αν έθεσα πολλά ερωτήματα και αν κάποια από αυτά είναι γελοία , αλλά η απειρία ειναι δεδομένη. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δεν πιστεύω ότι όλα τα φορτία θα πέσουν μαζί στο σπίτι...

 

 

Αφού δε το πιστεύεις άλλαξε τους ετεροχρονισμούς σου βάσει αυτόν που πιστεύεις πως θα παρουσιαστούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.