Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέοι μηχανικοί & Ενεργειακές Επιθεωρήσεις


Recommended Posts

1. Καλώς ήλθες στην ελληνική πραγματικότητα.

2. Θα κάνεις υπομονή μέχρι τους μόνιμους (λογικά δεν θα χρειαστείς καν εξετάσεις), αν και μπορεί να σε πιάνει και από τώρα. Δες καλύτερα το Π.Δ. 100/2010 εκεί αναφέρει και για τους αναγνωρισμένους στο εξωτερικό.

3. Μιας και είσαι Πολ. Μηχανικός και αναγνωρισμένος στην Γερμανία, πες μας είσαι και για Λέβητες / κλιματισμό; Κι αν ναι, ως τι;

4. Θα έπρεπε να σε ενδιαφέρουν τα 1.500,00€ γιατί αν σήμερα φαίνονται ''ελάχιστα'' αύριο μπορεί να είναι δυσβάσταχτο ποσό...

5. Όπως είπες από το μεταπτυχιακό σου η Γερμανική Κυβέρνηση σε αναγνώρισε (χωρίς εξετάσεις;) απευθείας ως επιθεωρητή. Το ίδιο λέμε κι εμείς, ανάλογα με το αντικείμενο των σπουδών μας να αναγνωριστούν τα δικαιώματά μας. Ως Μηχ. Μηχανικός του Α.Π.Θ. έχω διδαχτεί όλα όσα απαιτούνται για μια ενεργειακή επιθεώρηση...

6. Ο δρόμος είναι μακρύς, υπάρχουν ακόμα πολλές αποφάσεις που ισοπεδώνουν τα πτυχία μας και βάζουν από το παράθυρο ''μαγαζιά'' που πουλάνε γνώσεις...

 

Στη Γερμανία υπάρχουν οι ελεγκτες καυστηρων και εγκαταστασεων. Σαν πολιτικος μηχανικός μπορείς είτε με μεταπτυχιακά είτε με ειδικά σεμιναρια με εξεταση να πάρεις άδεια ενεργειακου επιθεωρητή για κτίρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τώρα που χρεοκόπησαν οι φαταούλες με ονοματεπώνυμο και διεύθυνση το Ελληνικό Κράτος θα μάθετε και νέοι Διπλωματούχοι τι εστί βερίκοκο, μόνο τότε θα καταλάβετε τι έχουν τραβήξει χιλιάδες πτυχιούχοι Μηχανικοί.

 

Τι χαιρεκακια ειναι αυτη? Τι κακομοιρια βγαζει αυτο το μηνυμα? Ετσι δλδ νομιζεις οτι ειναι? Οφθαλμου αντι οφθαλμου? Χαιρεσαι με την απραξια των νεων διπλωματουχων? Χαιρεσαι με την καταντια του τεχνικου μας κλαδου?

 

Όταν όμως μετά σας λένε κομπλεξικούς, σας φταίει το ΤΕΕ... Εμένα αυτό το μήνυμα μου έβγαλε απίστευτο κομπλεξ (και ας φαω καρτα γι αυτην μου την απαντηση, εδω δε τρωνε καρτα αλλοι και αλλοι, με χειροτερες απαντησεις.)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με κανένα νέο Διπλωματούχο, ούτε εύχομαι να μην έχουν δουλειά spgirl, δεν λέω κάτι τέτοιο στο μήνυμα μου, ούτε αφήνω να εννοηθεί...Αυτό που λέω και αν θες το καταλαβαίνεις, είναι πως θα νιώσετε και σαν νέοι Διπλ. πως είναι να σου βάζουν εμπόδια και τρικλοποδιές στη δουλειά σου και να σε αποκλείουν από το δικαίωμα της εργασίας που σπούδασες για 5 και πλέον χρόνια με ψευτοδιλήμματα.

 

Όσο για το Τεχνικό κλάδο υπάρχει μια παροιμία όπως στρώνεις κοιμάσαι στη ζωή σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

GEORGE KARA, και μονο η τελευταια σου φραση δηλωνει ποσο πικροχολος εισαι απεναντι σε συναδελφους σου... Θα περιμενα να ειμαστε ολοι συμμαχοι, αλλα μαλλον αυτοι δε γινεται, ετσι?

 

Αλλα δε πειραζει φιλε μου... Αυριο μεθαυριο στα ιδια μερη στο φορουμ θα μαστε και θα εχετε παλι ολα τα δικαιωματα να μας βριζετε, κανενα προβλημα απο μενα... Ετσι, να βγαζετε το αχτι σας, λες και φταιμε εμεις για τα δεινα που σας συμβαινουν... Εθελοτυφλεις αλλα δε πειραζει ειπαμε, απο μενα εχεις το ελευθερο να μας βριζεις...

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια ποιος πιστευει οτι αυτη η χώρα μπορει να παει μπροστα και να καταπολεμηθει η ανεργία όταν για χρόνια και χρόνια επιδοτηται η ΓΕΡΟΥΣΙΑ!

Κατ' εμέ μόνο το ΤΕΕ είναι υπευθυνο για το θέμα !!!

Φυσικά όταν σε λίγο καιρό στους νέους δε θα μεινει σάλιο για ασφαλιστικές εισφορές, να τους δω πως θα πληρώνουν τους παχυλούς μισθούς τους στο ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ

και τις παχυλές συντάξεις των 2000ευρώ

 

ΥΓ παιδί μου γιατί γύρισες;;;;

Link to comment
Share on other sites

Spgirl μην τα παίρνεις όλα τις μετρητοίς κανένας δεν πιστεύω να χαίρεται με την σημερινή κατάντια.Όλοι με κάποιους ανθρώπους συνεργαζόμαστε και θα είναι ΠΕ και ΤΕ άρα το πρόβλημα μας ακουμπάει όλους είτε άμεσα είτε έμμεσα.Το θέμα των δικαιωμάτων είναι υπαρκτό αλλά είναι συνολικό στο τεχνικό κλάδο ανεξαρτήτως βαθμίδας.Πρέπει να αναδιαρθρωθεί κάπως ώστε να έχουν όλοι επαρκές αντικείμενο καί σαφώς προσανατολισμένο βάση ειδικότητας.Τώρα αν κάποιος εκφράζεται λίγο άκομψα ας μην τον παίρνουμε απευθείας απ΄τη μούρη χωρίς να είμαστε σίγουροι για το τι ακριβώς εννοεί.

Link to comment
Share on other sites

Apostol, ίσα ίσα, επειδή ακριβώς τα πράγματα θα είναι ακομα πιο χειρότερα, θα περίμενα από κάποιον να είναι πιο προσεκτικός στο τρόπο που λέει την γνώμη του... Γιατί το θέμα είναι λεπτό...

Για το πως πρέπει να δίνονται τα ΕΔ έχω εκφραστεί παλιότερα στο φορουμ, αν δε σου κάνει κοπο, ψάξε και θα βρεις...

Αν εσύ πάλι θέλεις να δικαιολογείς την κάθε χοντράδα που λέει ο κάθε συνάδελφος, δεν έχω πρόβλημα. Εγώ όμως, επιτρεψέ μου, να μην την δικαιολογώ.

Link to comment
Share on other sites

Kάνεις λάθος γιατί δεν δικαιολογώ καμία χοντράδα.Αν όντως το εννοεί όπως το εξέφρασε τότε όντως έχεις δίκιο.Το μόνο που λέω είναι μήπως δεν το εννοούσε όπως μας φάνηκε (βάζω και εμένα μέσα) και τον πήραμε απ΄τη μούρη.Επίσης δεν έχω καμία όρεξη να υποστηρίξω κανέναν μέσα απο ένα φόρουμ χωρίς να τον ξέρω μόνο και μόνο επειδή δηλώνει ΤΕ.Στο κάτω κάτω θα μπορούσε να είναι και προβοκάτορας αν το δούμε και αλλιώς.Συνάδελφοι για μένα είναι όλοι και υποστηρίζω αυτόν που νοιώθω οτι έχει δίκιο.Τίποτα παραπάνω.Τέλος πάντων δεν θέλω να παρεξηγηθώ απλά βλέπω οτι τα αίματα τελευταία ανάβουν πολύ εύκολα και λέγονται και τρομερά πράγματα μερικές φορές και με στεναχωρεί πολύ αυτό το κλίμα.

Τώρα οσον αφορά στα επαγγελματικά δικαιώματα νομίζω τα έχουμε ξαναπεί και εγω τάσσομαι υπέρ της διαβάθμισης και της απονομής δικαιωμάτων κατόπιν εξετάσεων βάση πάντα του τίτλου σπουδών και όχι σε 15 άλλα άσχετα αντικείμενα όπως σήμερα.Θεωρώ επίσης οτι πρέπει να παίζει ρόλο η εμπειρία και οι παραπάνω σπουδές που έχει ο καθένας.

Καληνύχτα τώρα και τα λέμε αύριο.

Φιλικά πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά! sprgirl πολύ ευαίσθητος είσαι ρε παιδί μου για Μηχανικός!!!!

προσωπικά δεν μου συμβαίνει κανένα δίνω αλλά να είσαι σίγουρος ότι δεν θα κάτσουμε και με σταυρωμένα τα χέρια σαν κλάδος! Όπως είπε και η Μyri δεν χαράζω εγώ και εσύ τεχνική πολιτική στη χώρα αλλά ο επίσημος φορέας του κράτους άσχετα εάν συμφωνώ η όχι μαζί του. Το ΤΕΕ λοιπόν το τελευταίο διάστημα το μόνο που κάνει είναι πώς να εκδίδει επιστολές σε υπηρεσίες και να μας δημιουργεί προβλήματα χωρίς καμία δικαιοδοσία.....έτσι μα φυσικά και δεν πρόκειται να γίνουμε σύμμαχοι όπως λες. Εσύ στη θέση μας θα είχες καθαρίσει άνθρωπο...Οι αλήθειες πονάνε βεβαία! Απλά να ξέρεις ότι θα λέγονται!!

 

Υ.Γ. 1 Δεν έχω βρίσει κανέναν στο forum γι' αυτό μην το επαναλαμβάνεις, με νέους Διπλωματούχους συνεργάζομαι κάθε μέρα και δεν έχω κανένα πρόβλημα, με τους καρεκλοκένταυρους όμως έχω μεγάλο!!!!

Υ.Γ. 2 Όλα τα επαγγελματικά δικαιώματα δεν τα θέλουμε, μας αρκούν αυτά στην ειδικότητά μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά! sprgirl πολύ ευαίσθητος είσαι ρε παιδί μου για Μηχανικός!!!!

 

sp-girl (girl=Κοριτσι στην αγγλιστι)

 

Γυναικα ειμαι, τοσες φορες το εχω πει, πρεπει να βαλω την φωτογραφια μου για να το καταλαβετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.