Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυροπροστασία για εμπορικό κατάστημα


eretzoum

Recommended Posts

Κακώς δεν το ανέφερα εξ΄αρχής:

Ναι μεν το 90% ας πούμε του ισογείου είχε ήδη χρήση καταστήματος αλλά 2 δωμάτια στο ισόγειο με χρήση κατοικίας θα αλλάξουν χρήση σε κατάστημα στο πλαίσιο της οικοδομικής άδειας που ανέφερα στο πρώτο μου μήνυμα.

4 hours ago, persepolis88 said:

Σε ισόγειο κτίριο προ του '55 με χρήση εμπορικού καταστήματος θα βγει τώρα οικοδομική άδεια για στατική ενίσχυση, επισκευές, αλλαγή χρήσης ισόγειας κατοικίας σε κατάστημα και εσωτερικές διαρρυθμίσεις.

Εξακολουθεί να μην απαιτείται Ενεργητική?

σ' ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ναι διότι η αλλαγή χρήσης αυτή δεν εμπίπτει στις περιπτώσεις του άρθρου 2 του 41/18. Συνεπώς η νέα οικοδομική άδεια που καλύπτει τις εργασίες αυτές δεν αναιρεί την αρχική εκδοθείσα οικοδομική άδεια η οποία δεν απαιτούσε κατάθεση μελέτης παθητικής και ενεργητικής πυροπροστασίας στον αρχικό φάκελο. 

Η έγκριση μελέτης, ή η αρχειοθέτηση, ή το πιστοποιητικό κλπ είναι θέμα που θα απασχολήσει και θα επιβαρύνει οικονομικά τον ιδιοκτήτη της νέας επιχείρησης - ενοικιαστή. Ο ιδιοκτήτης του κτιρίου δεν οφείλει τίποτε.

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν έχω καταλάβει.

Προφανώς δεν εμπίπτει στις περιπτώσεις του άρθρου 2 (πεδίο εφαρμογής) αλλιώς η μελέτη θα "πήγαινε" με τον 41/18.

Είμαστε λοιπόν στην παρ. 2.2 του Αρ. 2 που σου λέει πήγαινε με τις Πυροσβεστικές Διατάξεις, ήτοι με την 8/2016.

Στο Αρ. 11 της 8/2016 στο εδάφιο β λέει αυτό με την απαλλαγή όπως προείπα.

  1. Επειδή εδώ που φτάσαμε έχω κάνει ήδη τη μελέτη, τίθεται κάποιο σοβαρότερο ζήτημα από την κατάθεση  Ενεργητικής πέρα από ότι θα "φορτώσω" στο κτίριο 3 πυροσβεστήρες και 1 ερμάριο για τον ελεγκτή δόμησης?
  2. Να πω στον συνάδελφο π.μ. διαχειριστή της άδειας να μην δηλώσει Ενεργητική?
  3. Να πω στον συνάδελφο π.μ. διαχειριστή της άδειας να δηλώσει Ενεργητική και να του δώσω υπεύθυνη δήλωση περί μη απαίτησης μελέτης & σχεδίων?

με συγχωρείς που επιμένω αλλά δεν είμαι ιδιαίτερα έμπειρος, σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα το 2). 

Σε παρόμοια περίπτωση, δεν μπορώ να μπω τώρα στο e-άδειες και να σου πω λεπτομέρειες (κάνουν συντήρηση - ο Θεός να βάλει το χέρι του πάλι :D), ο διαχειριστής με έβαλε στην άδεια με ύδρευση, ηλεκτρολογικά και αποχέτευση και επειδή απαιτείτο αρχειοθέτηση μελέτης ενεργητικής, έκανα άλλη αίτηση δική μου στο e-άδειες για λογαριασμό του ενοικιαστή του καταστήματος με εξουσιοδότηση δική του. 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

17 hours ago, Konstantinos IB said:

έκανα άλλη αίτηση δική μου στο e-άδειες για λογαριασμό του ενοικιαστή του καταστήματος με εξουσιοδότηση δική του. 

Φαντάζομαι εννοείς με ανάθεση-ανάληψη από τον ενοικιαστή. Εντάξει, ταλαιπωρία αλλά δεν είναι και το τέλος του κόσμου.

Με το θέμα που περιέγραψα θα δω τι θα κάνω.

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου!

Lmao

17 hours ago, Konstantinos IB said:

(κάνουν συντήρηση - ο Θεός να βάλει το χέρι του πάλι :D)

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.