Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γνωμοδότηση του Ν.Σ.Κ περί δικαιώματος υπογραφής εξαρτημένων τοπογραφικών διαγρ/των


GRTOPO

Recommended Posts

Χωρίς πλάκα τώρα , ειλικρινα συγχαρητήρια στους εκπρόσωπους των τοπογράφων αφού καταφέρνουν να είναι μέσα σε κάθε τύπου άδειες

 

Πέρα για πέρα λάθος είναι αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

castor.... ξαναδιαβασε την γνωμοδοτηση γιατι μαλλον κατι δεν καταλαβες καλα...!!!

το διάβασα και συνεχίζω να καταλαβαίνω το ίδιο μην με ρωτήσεις όμως αν το βρίσκω σωστό δεν είμαι αρμόδιος για αυτό άλλωστε καλά θα κάνουμε να καταλάβουμε ότι αυτή η απόφαση δεν είναι νομος αλλα γνωμοδότηση και δεν έχει να κάνει ούτε με τον 318 ούτε το βασιλικό.κουράγιο αδέλφια την λύση θα την δώσουν τα κολέγια και κάνα 3000 ευρώ

 

 

Σε παρακαλώ, διόρθωσε τα greeklish σου, μέσω της επεξεργασίας.

 

Ευχαριστώ, DOOM

Edited by ss_sk
Link to comment
Share on other sites

Αν η γνωμοδότηση αποκτήσει ισχύ κανένας Μηχανικός ΤΕ, ακόμα και Τοπογράφος, δεν μπορεί να εκπονεί τοπογραφικά σχέδια. Δηλαδή και τώρα αυτό ισχύει απλά υπάρχει μια ελαστικότητα λόγω της αδικίας να μην έχουν βγει επ. δικαιώματα εδώ και 28 χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επειδή το θέμα αποκτά ενδιαφέρον με τον 4014 μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το ποιοι έχουν δικαίωμα σύνταξης και υπογραφής εξαρτημένου τοπογραφικού διαγράμματος?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε charlie με την παρούσα αραχνιασμένη νομοθεσία έχουν απεριόριστα δικαιώματα σε τοπογραφικά οι αγρονόμοι τοπογράφοι & οι πολιτικοί μηχανικοί π.ε.. Επίσης δικαίωμα έχουν οι πολιτικοί υπομηχανικοί (απόφοιτοι ΚΑΤΕΕ μέχρι το 91) καθώς και οι τοπογράφοι μηχανικοί τ.ε. υπο τους περιορισμούς του Β.Δ. 769/72.Ολα αυτά σύμφωνα με την άθλια νομοθεσία πάντα... Ολα τα άλλα είναι γνωμοδοτήσεις,συντεχνείες και ανέχειες κατα την ταπεινή μου άποψη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Για το δικό μου πρόβλημα όμως τι θα γίνει BAS; Να βλέπω συμμαθητές μου από το σχολείο, αποφοίτους ΤΕΙ Δομικών Έργων και Έργων Υποδομής, με 3 χρόνια σπουδών πρακτικά (μην το συζητήσουμε τώρα αυτό-μπήκαν στα 18 και στα 22,5 είχαν τελειώσει και στρατό) να πηγαινοέρχονται καμαρωτοί καμαρωτοί με φακέλους παραμάσχαλα σε Πολεοδομίες, Δασαρχεία και Δήμους και την ίδια στιγμή που εκτός των Τοπογραφικών τους φυσικά "περνάνε" και Αρχιτεκτονικά και Στατικά σε εμένα να ζητάνε ...συνυπογραφή για τα στατικά του 2όροφου που προτίθεμαι να φτιάξω για τον εαυτό μου; Επιτέλους έχω κανένα λόγο ύπαρξης εγώ

 

 

 

Όσον αφορά στο ότι θα έπρεπε να ντρέπομαι επειδή ανάρτησα το θέμα..... ΟΧΙ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ Κ Α Μ Ι Α ΣΥΓΝΩΜΗ.

Είμαι αρκετά σοβαρός και ΔΕΝ θα αναρτούσα ένα τόσο σοβαρό θέμα αν δεν είχα ΔΕΙ το "σώμα του εγκλήματος".

 

Θα περιμένετε λίγο ακόμα και μόλις έχω το ΟΚ θα την αναρτήσω.

 

Τότε θα απαιτήσω εγώ της δημόσιας συγνώμης όλων όσων με αμφισβήτησαν.

 

Επίσης,.... τοπογραφικό ΔΕΝ είναι μόνο το εξαρτημένο!!! Η απόφαση αφορά ΜΟΝΟ αυτή τη συγκεκριμένη κατηγορία!!!

 

Και για να μη ξεχνιόμαστε συνάδελφοι ΜΗ τοπογράφοι.... ΤΟ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ GPS ΚΑΙ ΤΟ HEPOS και ότι τα έχετε στη κατοχή σας .... ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΓΙΝΑΤΕ ΤΟΠΟΓΡΑΦΟΙ !!!!!!!!!!! Για σας το εξαρτημένο τοπογραφικό είναι απλά το Χ & Υ. ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΙΔΕΑ του τι ακριβώς σημαίνει και με τι αλλά σχετίζεται.

 

 

Δεχθείτε το, ειτε σας αρέσει είτε όχι, αυτό θα εφαρμοσθεί .-

 

O καθενας το μακρυ του και το κοντο του ...εχουμε κανενα νεο για τους τεχνολογους? ..κατι επισημο ποιο χειροπιαστο ? εχυαριστω

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών και οι απόφοιτοι δομικών, έργων υποδομής και τοπογράφοι μπορούν να κάνουν τοπογραφικά σαν τους υπομηχανικούς του 1972.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών και οι απόφοιτοι δομικών, έργων υποδομής και τοπογράφοι μπορούν να κάνουν τοπογραφικά σαν τους υπομηχανικούς του 1972.

]

 

Υπαρχει αυτος ο νομος πουθενα για να τον εκτυπωσω? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.