Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

κατευθείαν Β ΜΕΚ νομίζω πως δεν μπορείς.

 

Από την πιάτσα να σου πω ότι αν δεν έχεις έτοιμο "νοικάρη" δεν πρόκειται να βρεις.

 

Εξάλλου το Β και το Α ΜΕΚ είναι τόσα πολλά στην αγορά και για το target group των εταιρειών ΜΕΕΠ που μπορεί να απευθύνεται ένας κάτοχος Β για "ενοικίαση" όπως λες είναι ήδη κορεσμένη από τους υπάρχοντες ΕΔΕ.

 

Δλδ .....ας πούμε έχεις ένα Β. Πόσοι λές να ενδιαφέρονται όταν οι μηχ/κοι ΑΕΙ το παίρνουν στα 5 από άδεια ασκ. επαγγέλματος ?

 

Σε ποιους μπορεί να απευθύνεσαι λοιπόν ?

 

Ενημερωτικά σου λέω ότι εως και το Β το βγάζεις για να το δουλέψεις και όχι για να το δώσεις δεξιά αριστερά ή και για να το έχεις για μελλοντικές αναβαθμίσεις.

 

Άντε να στο ζητήσει κανείς για συγκεκριμένο έργο (δλδ Κ/Ξ) ή να στο ζητήσει καποιος που θέλει να συμπληρώσει από τις δικές σου κατηγορίες, αλλά και αυτό προσωρινά. (Δλδ μηχ/λογος ζητάει πολ/κου και το αντίστροφο)

 

Για Γ το συζητάμε....υπάρχει ζήτηση .....σχετική σε σχέση με πριν 8 χρόνια

 

Τώρα που απάντησα μήπως θεωρείς ότι το τόπικ αυτό καλύτερα να ήταν συνέχεια άλλου ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Kαλησπέρα σας.Διάβασα το τόπικ μεν,αλλα έχω ακόμη κάποιες απορίες,μιας και καποια θεματα ειναι στον "αερα".

Ως απόφοιτος ΤΕΙ εργων υποδομής,είμαι κάτοχος του νομαρχιακού εργοληπτικού πτυχίου.

Το ελαβα με το κλείσιμο 3ετίας απο την ληψη του πτυχιου μου και οχι απο την εγγραφή μου στην ΕΕΤΕΜ.

Μεχρι τώρα γνώριζα απο συναδελφο τοπογραφο μηχ πως εχω δικαίωμα για την κτηση του Α1 (90.000ε) στην 5ετία απο την λήψη του πτυχίου μου.

Διάβασα ομως στην προηγουμενη σελίδα,πως μπορω να το βγαλω στα 4 χρόνια.(και φυσικα κατεπέκταση να γραφτω στο ΤΣΜΕΔΕ).

 

Ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν θα ηθελα επιβεβαίωση των παρακάτω:

 

Κτηση του Α1 (90.000ε) επειτα της 4ετίας απο την ληψη πτυχίου μηχ.εργων υποδομής και εγγραφή στο τσμεδε.

Μεταπήδηση στο Α2 (300.000ε) σε άλλα 4(?) χρόνια με αποδεδειγμένη εμπειρία.

 

Υ.Γ. για καποιον τυχόν κάτοχο του νομαρχιακου: πχ το δικό μου πτυχίο (διαφορετικό το ποσο απο νομαρχία σε νομαρχία) είναι 47.000ε.Αυτή είναι η καθαρή αξία του έργου ή μαζί με το ΦΠΑ?

Απλούστερα,μπορω να πάρω εργα 47.000 + ΦΠΑ? (δεν αναφέρεται κατι εγγραφως στην βεβαίωση που εχω στα χέρια μου,γιαυτό και η ερώτηση.)

Φυσικα ισχύει το ιδιο στα Α1,Α2, δηλ τα ποσα 90.000ε είναι χωρίς ΦΠΑ ή με?

Link to comment
Share on other sites

1) Θα πρέπει να συμπληρωθεί η πενταετία από τη λήψη του πτυχίου. Μπορείς να κάνεις αίτηση από την ημερομηνία λήξης του νομαρχιακού σου πτυχίου.

 

2) Όλες οι τιμές είναι χωρίς αναθεώρηση και ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την τάχιστη απάντηση αρχικά.Ουστιαστικά λοιπόν το παρακάτω ποστ (προ 2 σελίδων) δεν ισχυει.(?)

 

Μηχανικός ΤΕ

Εγγραφή ΕΕΤΕΜ --(4 χρόνια)--> ΜΕΚ Α΄ --(4 χρόνια+εμπειρία)--> ΜΕΚ Β΄

Ελπίζω να βοήθησα

 

Βρήκα κι ένα παλιότερο ποστ σου,που εξηγησες περί ΦΠΑ.

 

 

Στα τρία χρόνια από την ημερομηνία λήψης του πτυχίου σου έχεις δικαίωμα εγγραφής στα Νομαρχιακά Μητρώα της οικείας Νομαρχίας για έργα προϋπολογισμού έως 47.000,00 ευρώ χωρίς το ΦΠΑ (εννοείται της ειδικότητας σου). Με τη συμπλήρωση πενταετίας και με αποδεδειγμένη εμπειρία 15.000,00 ευρώ για δημόσια έργα ή 30.000,00 ευρώ για ιδιωτικά εγγράφεσαι στο ΜΕΚ Α1. Η εμπειρία αποδεικνύεται με τιμολόγια ή/και βεβαιώσεις υπηρεσιών κλπ.

 

Υ.Γ. οπότε προφανώς,στη σελίδα του ΤΕΕ που δημοσιευονται τα δημοσια έργα,η αξια που αναγράφεται (ακομα σε δρχ,αν ειναι δυνατον...) ειναι η "καθαρή" αξία.

Υ.Γ.2 για πιο λόγο κάποια νομαρχικά πτυχία είναι μεγαλύτερα απο κάποια άλλα? πχ το δικο μου,οπως λες κι εσυ,47.000ε κι ενος γνωστου απο άλλη νομαρχία 50.000ε και σε 3/τη νομαρχία 53.000ε

Υπάρχει καποιο νομικό θέμα,ή απλως ειναι "εσωτερικό" θέμα της εκαστοτε νομαρχίας?

Link to comment
Share on other sites

Βάσει νόμου οι απόφοιτοι ΑΤΕΙ (τέτοιος είμαι και εγώ) λαμβάνουν αυτοδίκαια το εμπειροτεχνικό για έργα ύψους 47.000 €. Αυτή η κατηγορία πτυχίου υφίσταται αποκλειστικά και μόνο για εμάς. Η διαβάθμιση των πτυχίων των κανονικών εμπειροτεχνών είναι διαφορετική. Έτσι το 53.000 € που έγραψες είναι η ανώτατη κατηγορία πτυχίου για κάποιον εμπειροτεχνή.

 

Για να σιγουρευτείς για την χρονική διάρκεια μέχρι την απόκτηση δικαιώματος εγγραφής στο Α1 επισκέψου την ιστοσελίδα: http://www.ypexd15.gr

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο...μιας και συναδελφος και φιλη,προσφατως ελαβε το δικό της με 50.000ε στην νομαρχία θεσ/νικης.

 

Ακόμη,εφόσον λάβουμε το ΜΕΚ Α1, πότε μπορούμε να μεταπηδησουμε στο ΜΕΚ Α2?

(το ποστ της "EngXanthi" αναφερει μεν,αλλα δε γνωρίζω εαν ειναι σωστό.)

 

Χμμ,μελέτησα την σελίδα,που πόσταρες και πρόσεξα κατι που δεν ειχα δει.

 

Αρχικα για την αποκτηση ΜΕΚ Α1:

 

""Τυπικά προσόντα και προϋποθέσεις εγγραφής στο ΜΕΚ:

 

Η εγγραφή γίνεται στην Α΄ τάξη του ΜΕΚ και σε κατηγορίες έργων ή εξειδικευμένες εργασίες, ανάλογα με την ειδικότητα, σύμφωνα με τον συνημμένο πίνακα. Για την εγγραφή απαιτείται συμπλήρωση πενταετίας από την ημερομηνία απόκτησης του πτυχίου καθώς και εμπειρία σε έργα.""

Για την επεκταση απο ΜΕΚ Α1 σε ΜΕΚ Α2:

 

''''Β. ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΙΔΡΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΠΡΩΗΝ ΑΝΩΤΕΡΩ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ

 

Για την εξέλιξη στις βαθμίδες του Μ.Ε.Κ. απαιτείται τρία χρόνια σε κατασκευή, ή οκτώ χρόνια σε επίβλεψη. Ειδικότερα για την εξέλιξη από την Γ΄ στην Δ΄ βαθμίδα απαιτείται απασχόληση τριών χρόνων σε κατασκευή.''''

 

Συνεπως παιρνουμε το ΜΕΚ Α2 3 χρονια μετά το ΜΕΚ Α1,αλλά υπάρχει και το παρακάτω:

(Προσωπικά δεν καταλαβα τι σημαίνει...διαφώτισε με αν γνωρίζεις.)

 

Γ. ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΤΗΝ ΔΙΕΤΙΑ

 

Ανεξαρτήτως από τον τίτλο σπουδών των ενδιαφερομένων τεχνικών, αναβάθμιση στην διετία γίνεται σύμφωνα με την οικεία διάταξη περί πλεονάζουσας προϋπηρεσίας

 

(τελείως μπακάλικα δηλαδη...εαν εχω,υποθετικά,παραδωσει δημοσια εργα αξιας Χ,περισσότερο απότι απαιτείται,μπορώ να βγαλω το Α2 στα 2 χρόνια? σκεφτομαι το "πλεοναζουσα προυπηρεσία ως πολλα δημοσια εργα μεχρι τα 90.000ε δηλ Α1).

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις υπερκαλύψει κατά πολύ την απαίτηση εμπειρίας για την λήψη πχ του Α2 τότε ναι μπορείς να το βγάλεις στα 2 χρόνια.

 

Τώρα για την συνάδελφο πιθανώς να πρόκειται περί λάθους ή εκτός αν αντί να εγγραφεί στο Α1 παρέμεινε στο νομαρχιακό και το αναβάθμισε στην επόμενη κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία,σκεφτήκαμε αμφότεροι το ιδιο πράγμα...Οπότε μένει να ρωτήσουμε τους αρμόδιος πόση είναι αυτή η "πλεονάζουσα εμπειρία",δηλ κατα ποσο μετριεται σε αξια δημόσιων έργων.

Η καλύτερα να βρούμε την εν λόγω διάταξη που αναφερεται...

 

Η συναδελφος εβγαλε το νομαρχιακό με το πέρας της τριετίας,οπως ακριβώς κι εγω.

Γιαυτό και το οξυμωρο της υπόθεσης περί των 50.000ε...μαλλον πρόκειται περί λαθους,αν και υποπτο μιας και σημερα μου ανεφερε για αλλη μια κοπελα με ακριβώς το ιδιο ποσο.

Τελοςπάντων,δε θα κολλησουμε εκεί...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για σας . Εχω συμπληρώσει 3 χρόνια απο την εγγραφή μου στο Τ.Ε.Ε και σκέφτομαι να πάρω Α ΜΕΚ. Τι κατηγορίες προτείνεται να δηλώσω και ποια δικαιολογητικά χρειάζονται? που θα κανω αίτηση? ειμαι απο Θεσσαλονικη. ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.