Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

@ Kane,

 

Δεν ισχύει αυτό που λες. Παίρνεις τη βεβαίωση απο την εταιρία που δουλεύεις και μαζί με αυτή στο φάκελο πρέπει να υποβάλλεις και αποδεικτικά οτι δουλευες για την εν λογω εταιρια στο διάστημα που λέει η βεβαιωση σου.

Εμένα προσωπικά ο διευθυντής της Δ15 που μιλήσαμε τηλεφωνικά (πολύ εξυπηρετικός) μου ζητησε συμπληρωματικά στην αίτηση μου: φωτοτυπίες απο όσα ΑΠΥ (γνησια αντίγραφα) έχω κόψει στην εταιρία, που να καλύπτουν τις ημερομηνίες στη βεβαίωση και αποδεικτικό που να προκύτπει οτι ο διευθυντής του έργου που υπέγραψε την βεβαίωση μου είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος της εταιριάς που εχει αναλαβει το έργο.

 

Το οτι δεν έχεις δεσμεύσει το ΜΕΚ σου κάπου δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να πάρεις βεβαίωση εμπειρίας απο όπου θέλεις. Το αντιστροφο δεν ισχύει: αν εχεις δεσμεύσει το ΜΕΚ σου σε μια εταιρία μπορείς να παίρνεις μόνο απο εκει βεβαιώσεις προυπηρεσίας.

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή, εάν εγώ πχ ακυρώσω το ΜΕΕΠ μου και έχω το ΜΕΚ Α', μπορώ να μπαίνω σε έντυπα Α,Β' οποιασδήποτε εργοληπτικής εταιρίας και να πάρω την αντίστοιχη εμπειρία ; Με την προϋπόθεση φυσικά πως θα προσκομιστούν τα αντίστοιχα τιμολόγια ή ΑΠΥ όπως ανέφερες...

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς! Οι πιο πολλες εταιριες έχουν καποια ΜΕΚ για το πτυχιο ΜΕΕΠ τους αλλα απο εκει και περα δίνουν στους μηχανικούς τους πιστοποιητικά εμπειρίας.

Το καλό βεβαια είναι οτι οταν δίνεις το ΜΕΚ σου σε μια εταιρία σου πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ και σου δινει και ενα ποσο κάθε χρόνο, αυτο τουλάχιστον ισχυε παλιοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό λοιπόν!

 

Το θέμα ειναι πως δεν υπάρχουν δουλειές και δεν είναι εύκολο για μας τους νέους να αναβαθμίσουμε τα πτυχία μας, είτε για τα έξτρα όπως λές, είτε για ιδιωτική (ΜΕΕΠ) χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, συνάδελφε, δεν ειναι και κάνα τραγικό κόστος...Μια απευθείας αναθεσούλα να πάρει κανείς, βγήκαν τα έξοδα του τπεδε και των συνδέσμων.

 

Αλλη κουβέντα αυτή βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Mπορώ να κάνω την αίτηση για την εγγραφή στο ΜΕΚ Α' λίγο πριν κλείσω την 3τια, ώστε με την γραφειοκρατία που θα μεσολαβήσει να εγκριθεί στα 3 χρόνια ή πρέπει να έχω κλείσει 3τια για υποβάλλω την αίτηση?

 

πρέπει οπωσδήποτε να υποβάλλω βιογραφικό σημείωμα για τις επαγγελματικές ή επιστημονικές απασχολήσεις όπως ζητάνε για την εγγραφή μου στο ΜΕΚ Α' ΄ή μπορώ να το παραλείψω εντελώς (είμαι απο ΑΕΙ)

Δεν βλέπω τον λόγο να τους στείλω βιογραφικό που να λέει συνταξη τοπογραφικών διαγραμμάτων και βεβαίωση μη υπαρξης αυθαιρεσιων, ή μήπως πρέπει οπωσδήποτε να στείλω βιογραφικό, για να γίνει και τυπικά δεκτή η αίτηση, κι ας μην γράφει τίποτα?

 

Αφού γίνει η εγγραφή μου στο ΜΕΚ, τότε και μόνο τότε θα κάνω αίτηση για εγγραφή στο ΜΕΕΠ? δεν μπορώ να κάνω παράλληλα τις αιτήσεις για να κερδίσω χρόνο?

Υποθέτω ότι θα περάσει ένα διάστημα μεχρι να εγκριθεί η αιτηση στο ΜΕΚ και μέτα η αίτηση στο ΜΕΕΠ, οπότε τα 3 χρόνια γίνονται 3,5 χρόνια?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά θα πρέπει να έχεις κλείσει τη 3ετία, ώστε να καταθέσεις τα χαρτιά σου για ΜΕΚ και ΜΕΕΠ. Επειδή ακριβώς παίρνουν αριθμό πρωτοκόλλου με τη σειρά πως φθάνει η αίτηση εκεί. Αυτό που αναφέρεις είναι έξυπνο, αλλά δε γνωρίζω αν πιάσει.

Περί βιογραφικού σημειώματος, γράψε εκεί ένα ότι ναναι, πως και καλά επέβλεπες κάποια κατασκευή ή οτι ελαβες μέρος σε αυτήν ώς υπεργολάβος και τελειώσε το θέμα. Είναι κάτι το τυπικό, αφού σε όλους δίνουν ΜΕΚ Α αυτόματα.

Η αιτήσεις περί ΜΕΚ και ΜΕΕΠ γίνονται μαζί απο σένα και μαζί τις τρέχει το Δ15. Εχουν διαφορά ενός μήνα περίπου (τουλάχιστο σε εμένα) οι βεβαιώσεις.

 

Γενικότερα απο την αιτηση μου, το 2010 πέρασαν περίπου 8 μήνες για να τα πάρω στα χέρια μου. Δε γνωρίζω αν εχει αλλάξει κάτι προς το καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ 4ΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ

 

1. Πτυχίο σχολής επικυρωμένο. Αν το Πτυχίο είναι εξωτερικού θέλει επίσημη μετάφραση και βεβαίωση από ΔΙΚΑΤΣΑ

2. Άδεια Ασκήσεως Επαγγέλματος από ΤΕΕ επικυρωμένη (μόνο για ΑΕΙ)

3. Φωτοτυπία Αστυνομικής ταυτότητας επικυρωμένη

4. Βιογραφικό σημείωμα

5. Πιστοποιητικά έργων (Έντυπα Α, Β, Γ)

6. Διπλότυπο από Δ.Ο.Υ. στον κωδικό 3438 ανάλογα τη βαθμίδα

Για Α’ 60€

Για Β’ 75€

Για Γ’ 105€

Για %’ 205€

4. ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΕΡΓΩΝ ΔΗΜΟΣΊΟΥ

1. Διαβιβαστικό του Φορέα με αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης του ενδιαφερόμενου και συνημμένα έντυπα Α και Β

 

για Α' ταξης από ΑΕΙ

 

1. Επικυρωμένο πτυχίο απο ΚΕΠ ?

2. Φωτοαντίγραφο επικυρωμένο από ΚΕΠ ή θα πρέπει να πάω σε παράρτημα του ΤΕΕ ?

4. Το βιογραφικό σημείωμα έχει συγκεκριμένη μορφή ή γράφω ότι νομίζω στο word για το τυπικό. Θα πρέπει να έχω κι αποδεικτικά έγγραφα για ότι έργα αναφέρω στο βιογραφικό, π.χ. φωτοτυπίες ΑΠΥ?

 

4. ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΕΡΓΩΝ ΔΗΜΟΣΊΟΥ

1. Διαβιβαστικό του Φορέα με αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης του ενδιαφερόμενου και συνημμένα έντυπα Α και Β

Αυτά τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

1) Καντο απο ΚΕΠ.

2) Αν το κάνει το ΚΕΠ, ομοίως. Δε νομίζω να κομπλάρουν.

4) Οχι. Γράφεις ότι νομίζεις, ετσι εκανα κι εγώ. Τα αποδεικτικά έγγραφα για τα έργα ειναι το 4.1. Για τα ιδιωτικά, προφανώς πρέπει να επισυνάψεις, ΤΠΥ, συμφωνητικά κτλ.

 

4.1. ειναι τα πιστοποιητικά τύπου Α,Β που συμπληρώνεις κατα την εκτέλεση ή στο τέλος ενός έργου. Αναγραφεται ο ΕΔΕ, ο τιτλος,κατηγορίες, ποσά του έργου και στο αλλο τα ίδια και ο επιβλέποντας. Επίσης ο φορέας οταν τα υπογράφει στελνει και το διαβιβαστικό, οπου ειναι η αποδειξη ουσιαστικα πως τα εστειλαν στο υπεχωδέ (νομίζω,δεν το θυμάμαι καν).

 

Αλλα αν βγάζεις 1η φορά, εφόσον εισαι απο ΑΕΙ, δε χρειάζονται στη πε΄ριπτωση σου. Αφου δν ειχες ΜΕΕΠ δεν εχεις εκτελέσει έργα του δημοσίου. Αντιθέτως για τα ΤΕΙ είναι απαιτούμενο.

 

Υ.Γ. χίντ για το πάνω. Μπορεις να παρεις εντυπα ΑΒ απο εργο συναδέλφου για να βγάλεις Α2 με την μία (αλλά πρεπει να κλεισεις 5ετία).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.