Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

A1 στο ΜΕΕΠ μπορείς να πάρεις είτε με ένα ΜΕΚ Β, είτε με δύο ΜΕΚ Α.

Α2 στο ΜΕΕΠ μπορείς να πάρεις είτε με ένα ΜΕΚ Γ, είτε με ενα συνδυασμό ΜΕΚ Α και Β (δες στη σελιδα του Δ15 για λεπτομερειες).

 

 

Πλεονάζουσα εμπειρία είναι τουλάχιστον το διπλάσιο από όσα χρειάζεται για αναβάθμιση:

Στο ΜΕΚ Α γράφεσαι αμέσως (αναλογα αν είσαι ΠΕ ή ΤΕ)

Στο ΜΕΚ Β αναβαθμίζεις με εμπειρία από 90.000 ευρώ και πάνω (άρα πλεονάζουσα είναι τα 180.000 ευρώ και πάνω)

Στο ΜΕΚ Γ αναβαθμίζεις με εμπειρία από 300.000 ευρώ και πάνω (άρα πλεονάζουσα είναι τα 600.000 ευρώ και πάνω)

Στο ΜΕΚ Δ αναβαθμίζεις με εμπειρία από 900.000 ευρώ και πάνω (άρα πλεονάζουσα είναι τα 1.800.000 ευρώ και πάνω).

 

Σχετική διάταξη δεν υπάρρχει, ακόμα και στο Δ15 δεν είναι σίγουροι... Τα παραπάνω όρια τα βρήκα σε ενα βιβλίο που δυστυχώς δεν το θυμάμαι...

 

Για το ΜΕΚ Δ νομίζω ότι απαιτούνται 600.000€ και πάνω, όχι 900.000€. Αν κάποιος γνωρίζει πιο σίγουρα παρακαλώ ας το αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορει καποιος να ανεβάσει ενα εντυπο συμπληρωμενο; Ενα για ιδιοτικο εργο *(αδεια κατασκευη) και ενα εντυπο συμπληρωμενο για δημοσιο. Για το δημοσιο πως μπορει να καθορισεις τις κατηγοριες; ΟΙΚ, ΟΔΟ, ΥΔΡ...κλπ.

 

Ναι, αυτό θα ήταν πολύ χρήσιμο, αν μπορούσε να ανεβεί ένα υπόδειγμα.

 

Για το δημόσιο, στην αναβάθμιση μετράει η κατηγορία του έργου, όπως αυτό χαρακτηρίστηκε κατά τη διακήρυξη πχ, οτι γίνονται δεκτοί Α1, Α2 1Ης στην κατηγορία ΟΙΚ, οπότε και η εμπειρία από το έργο που αποκτάς είναι στα ΟΙΚ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι συνάδελφοι καλησπέρα και καλώς σας βρήκα μια και είναι το πρώτο μου post.

Μία ερώτηση σχετικά με το ΜΕΚ. Θέλω να πάω από ΜΕΚ Β σε ΜΕΚ Γ στα οικ.

Έχω έργα προυπολογισμού 400.000 € πχ αλλά με τις εκπτώσεις των δημοπρασιών γίνονται ας πούμε 200.000 € ( < 300.000 που απαιτείται).

Ποιο ποσόν έχω δικαίωμα να χρησιμοποιήσω , το 400.000 που με καλύπτει ή το 200.000 που δεν με καλύπτει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς χρησιμοποιούνται τα ποσά μετά την έκπτωση. Άλλωστε γι' αυτά τα ποσά θα σου δώσει πιστοποιητικό εμπειρίας η υπηρεσία...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι… ευχαριστώ πολύ παίδες.

Αν και το βρίσκω άδικο εφόσον μιλάμε για εμπειρία. Το ποσόν του προϋπολογισμού δείχνει το κόστος των εργασιών τις οποίες εντέλει εκτελώ.Το αν μπορώ να τις εκτελέσω με μικρότερο κόστος είναι θέμα δικό μου. Η εμπειρία που θα πάρω από τις εργασίες δεν αλλάζει….:-x

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να συνεχίσω το σκεπτικό μου και την απορία μου.

Έχω πιστοποιητικό μόνο για 150 χιλιάδες (δηλ δεν καλύπτω τα 300 χιλιάρικα για ΜΕΚ Γ) .Επειδή όμως λήγει το πτυχίο μου θα πρέπει να το ανανεώσω τουλάχιστον στην ισχύουσα του τάξη (ΜΕΚ Β) . Το πιστοποιητικό που έχω, θα μπορέσω να το χρησιμοποιήσω μετά από τρία χρόνια για να φτάσω τις 300 χιλ. ( με προφανώς κι άλλα που θα έχω μαζέψει ως τότε?…. λέμε τώρα :???:) ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όμως λήγει το πτυχίο μου θα πρέπει να το ανανεώσω τουλάχιστον στην ισχύουσα του τάξη (ΜΕΚ Β)

 

Με κάθε επιφυλαξη, δεν νομίζω να ισχυει αυτό που λες. Τα ΜΕΚ δεν "λήγουν".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.