Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

topap, μπέρδεψες λίγο τα ΜΕΚ με τα ΜΕΕΠ

 

Ποσώς... εσύ κατάλαβες ότι τα έχω μπερδέψει? Θέλεις να μου πεις οποίο το μπέρδεμά μου?

 

Κάπου αναφέρθηκε στο φόρουμ,πως πλέον αυτή η εμπειρία, πρέπει να εμφανιστεί σε ένα έτος και όχι προσθετικά όπως παλιότερα. Αυτό ισχύει εντέλει;

 

Μέχρι ΜΕΚ τάξη Γ, τα ποσά μπορούν να χρησιμοποιηθούν αθροιστικά, αν πχ έχεις πιστοποιημένη εμπειρία για 2.000.000 ευρώ αυτή θα χρησιμοποιηθεί για την αίτηση για αναβάθμιση και για το ΜΕΚ Β και για το ΜΕΚ Γ. Για το ΜΕΚ Δ χρειάζεσαι "καθαρο" το ποσό. Αυτό έχει συζητηθεί στο παρόν thread μερικές σελίδες παραπίσω, αν θελήσεις να το ψάξεις... :wink:

 

 

 

Μπορεί παρακαλώ κάποιος να μου δώσει μερικά ονόματα και τηλέφωνα δικηγόρων κλπ που είναι καλοί γνώστες της νομοθεσίας και ασχολούνται με την υποβολή και γρήγορη διεκπεραίωση εγγραφών και αναβαθμίσεων ΜΕΚ & ΜΕΕΠ στο υπουργείο? Μένω στη Λάρισα και δεν υπάρχει χρόνος για "τρέξιμο" στην Αθήνα.

 

Και εγώ από την Πιερία, που ήμουν τότε, είχα τρέξει την άιτηση και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Το μυστικό είναι να στείλεις το φάκελο με τα δικαιολογητικά με courrier και να τους ζητήσεις να σου πάρουν αριθμό πρωτοκόλλου την ημέρα που θα παει ο φάκελος στο Δ15. Αν τους το ζητήσεις θα το ξέρουν.

 

Αυτό με τους δικηγόρους είχε συζητηθεί και στο παρόν thread μερικες σελίδες παραπίσω, και θα πω αυτό που είχα πει και τότε: αν νομίζεις ότι ένας Δικηγόρος ξέρει καλύτερα από ένα Μηχανικό τα περι ΜΕΚ, ΜΕΕΠ τότε δεν μπορώ να πω και πολλά... Αν επίσης νομίζεις ότι αξίζει να δώσεις ένα ποσό (ιδίως στις μέρες που ζούμε) για αεριτζίδικη δουλειά τότε εσένα πρέπει να σου περισσεύουν...

Γνώμη μου είναι ότι καλύτερα να τρέξεις την διαδικασία μόνος σου, δεν είναι και τόσο δυσκολο όσο νομίζεις. Και έχε υπόψιν και τούτο: είτε κάνεις την αίτηση μόνος, είτε μέσω δικηγόρου, από την ημέρα που θα καταθέσεις τον φάκελο θα περάσουν 6 μήνες μέχρι να περάσει η αίτηση σου από την επιτροπή, είτε έχεις, έιτε δεν έχεις γνωστό 8-)8-)8-)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε Τοpap έγραψες τα εξής:

 

A1 στο ΜΕΕΠ μπορείς να πάρεις είτε με ένα ΜΕΚ Β, είτε με δύο ΜΕΚ Α.

Α2 στο ΜΕΕΠ μπορείς να πάρεις είτε με ένα ΜΕΚ Γ, είτε με ενα συνδυασμό ΜΕΚ Α και Β (δες στη σελιδα του Δ15 για λεπτομερειες).

 

Αλλά ισχύουν: για ΜΕΕΠ Α1 χρειάζεται ΜΕΚ Α (και όχι ΜΕΚ Β).

για ΜΕΕΠ Α2 χρειάζεται/αρκεί ΜΕΚ Β ή 2 ΜΕΚ Α (και όχι ΜΕΚ Γ και όχι συνδυασμός ΜΕΚ Α, ΜΕΚ Β).

 

Ελπίζω να σε διαφώτισα.

 

@Sap, κι εγώ στην αρχή είχα κάποιους ενδοιασμούς για το ποιός θα τρέξει την αίτηση.Εν τέλει, χρειάζεται αρκετή υπομονή, ώστε να πετύχεις κάποιον στο τηλέφωνο στο Δ15, και να μιλάς μόνο με αυτόν. Στέλνεις τα δικαιολογητικά με κούριερ, παιρνουν αρ. πρωτοκόλλου, παίρνεις τηλέφωνο για να σιγουρευτείς και ΟΤΑΑΑΑΑΑΑΝ ετοιμαστούν (οπως ανέφερε ο topap, οι 6 μήνες ειναι το μιν, ειτε έχεις "βύσμα",είτε οχι) ξαναστέλενεις με κούριερ μια εξουσιοδότηση σε κάποιον και τα παραλαμβάνει.

Εάν δε βαριέσαι να ψάχνεις, θαρρώ πως έχω γράψει κάπου εδώ μέσα επακριβώς τα δικαιολογητικά που απαιτούνται.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αλλά ισχύουν: για ΜΕΕΠ Α1 χρειάζεται ΜΕΚ Α (και όχι ΜΕΚ Β).

για ΜΕΕΠ Α2 χρειάζεται/αρκεί ΜΕΚ Β ή 2 ΜΕΚ Α (και όχι ΜΕΚ Γ και όχι συνδυασμός ΜΕΚ Α, ΜΕΚ Β).

 

Σωστός! Δικό μου το λάθος σχετικά με το ΜΕΕΠ. Αλλά δεν έχω μπερδέψει τα ΜΕΚ με τα ΜΕΕΠ... ε? Μόνο τα ΜΕΕΠ μπέρδεψα... 8-)

 

topap, μπέρδεψες λίγο τα ΜΕΚ με τα ΜΕΕΠ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω εγγραφη κατ ευθειαν στο ΜΕΚ Β. Η εμπειρια μου ειναι απο υπαλληλος με σχεση ορισμενου χρονου (μισθο΄- οχι μπλοκακι) σε δημ.υπηρεσια για συγκεκρικενο εργο προυπολογισμου 400.000 ευρω, ως επιβλέπον.

Θελω να συμπληρωσω το εντυπο Α για την εμπειρία και δεν ξερω τι ποσα να βαλω στην εμπειρια μου. Μπορει να με βοηθησει καποιος;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.Είμαι νέος μηχανικός απόφοιτος Πολυτεχνείου και με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με δημόσια έργα.

Απ' ότι κατάλαβα από τα posts εδώ ο μόνος τρόπος για να λάβω μέρος σε δημοπρασίες οποιουδήποτε είδους είναι να γραφτώ στο ΜΕΚ/ΜΕΕΠ μετά από 3 χρόνια (για ΜΕΚ Α).Νομαρχιακό δεν μπορώ να βγάλω γιατί αυτό αφορά μόνο αποφοίτους ΤΕΙ και εμπειροτέχνες.Σωστά?

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να αναλάβω έργα του Δημοσίου ή Δήμων,όσο μικρά και να είναι?

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς , τι δικαιολογητικά χρειάζεται (πέρα από το έντυπο Γ που βρήκα στο Δ15) για να πιστοποιήσω την εμπειρία από επίβλεψη ιδιωτικών έργων προκειμένου να την χρησιμοποιήσω για αναβάθμιση του ΜΕΚ από Α σε Β στην κατηγορία ΟΙΚ.

Έχω βρει στην αίτηση για αναβάθμιση μέσα στο Δ15 τα εξής:

 

ΙΙ. Για Ιδιωτικά έργα :Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86 του κυρίου του έργου και του επιβλέποντος τεχνικού, επικυρωμένη φωτοτυπία της οικοδομικής άδειας, έγγραφα νομιμοποίησης των υπογραφόντων τις Υ.Δ., όταν ο υπογράφων είναι εκπρόσωπος του Κυρίου του έργου, ιδιωτικά συμφωνητικά θεωρημένα από την εφορία, τιμολόγια ή δελτία παροχής υπηρεσιών, εργολαβικά σε περίπτωση αντιπαροχής, ή κάθε άλλο στοιχείο σχετικό με τις πραγματοποιηθείσες εργασίες.

 

Πρακτικά τι σημαίνει αυτό? Εγώ εργαζόμουν σε τεχνικό γραφείο και υπέγραφα την μελέτη - επίβλεψη του έργου. Την κατασκευή την αναλάμβανε το γραφείο (όλα τα τιμολόγια και τα συμφωνητικά έγιναν μεταξύ του αφεντικού μου - και του πελάτη). Εγώ δεν εμφανίζομαι πουθενά, πέρα από την οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το αναφέρει ξεκάθαρα για την περίπτωση κατασκευής, πως πρέπει να έχεις έντυπα οικονομικής συναλλαγής για να αποδείξεις την εμπειρία. Ητοι, τιμολόγια κτλ.

 

Ενω στα δημόσια έργα,δεν απαιτείται κάτι τέτοιο,τουλάχιστο μέχρι τώρα.Δηλαδή αν έχεις ένα γνωστό ΕΔΕ και επιβλέποντα χαλαρό, μπορεί να σε προσθέσει στα έντυπα Α,Β και να πιστοποιηθεί η εμπειρία.

 

Στα ιδιωτικά έργα,θαρρώ πως μετρά και η εμπειρία της επίβλεψης, στο μισό απο την κατασκευή. Πάει καιρός που τα έψαχνα και δε θέλω να σε κατευθύνω λάθος.

 

Κάλεσες στο Δ15 για περαιτέρω ίνφο;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να ανεβάσει ενα εντυπο συμπληρωμενο; Ενα για ιδιοτικο εργο *(αδεια κατασκευη) και ενα εντυπο συμπληρωμενο για δημοσιο. Για το δημοσιο πως μπορει να καθορισεις τις κατηγοριες; ΟΙΚ, ΟΔΟ, ΥΔΡ...κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Mετά απο αιώνες ανακάλυψα πως στο εργοληπτικό μου, δεν αναφέρεται ο 2ος νομός που είχα προσθέσει κατα την αίτηση μου.

Τι ενέργειες πρέπει να κάνω; γνωρίζει κανείς επ'αυτού;

 

Δεν πειράζει. Ο 2ος νομός έχει σημασία μόνο από 2η τάξη και άνω.

Μέχρι και την 1η τάξη δεν έχεις περιορισμό προς τα κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.